Eesti uudised

Kaugjuhitav Vene soomuk äpardus lahinguristsetel (47)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 21. juuni 2018, 18:30
Uran-9 tänavu Moskvas võidupüha paraadi proovis.Foto: TASS / Scanpix
Vene roomikdroon Uran-9 näitas Süürias katsetamisel kehva manööverdusvõimet raskel maastikul ja kaotas pidevalt side juhtimiskeskusega. Popularmechanicsi teatel on kontseptsioon siiski paljulubav ja kui venelastel õnnestub vead kõrvaldada, siis võib masinast saada lahinguväljal arvestatav jõud.

Uran-9 anti välja aastal 2016 ja selle ülesanne on pakkuda Vene maavägedele mehitamata tuletoetust. Vaid 5,1 meetrit pikk UGV (unmanned ground vehicle ehk mehitamata maastikusõiduk) kaalub umbes 10 tonni. Sel on korralik tulejõud: üks 30-millimeetrine 2A72 automaatkahur ja neli 9M120-1 Ataka juhitavat tankitõrjeraketti. Ehk kokkuvõttes on see lahingumasin, mis peaks teoreetiliselt olema surmav nii maaväelastele, kergsoomussõidukitele kui ka isegi tankidele.

Õnneks või kahjuks esialgu mitte. Venemaa kaitsekonverentsil „Kaitse ja turvalisuse tegelikult probleemid“ rääkis A.P. Anisimov Vene kaitseministeeriumi uuringuinstituudist sellest, kuidas läks Uran-9 katsetamine Süürias, kus masin sai oma lahinguristsed.  

Tuli välja, et masina suurimaks probleemiks osutus Süürias side. Roomikutel droon on üsna lühikese keti otsas ja suudab kontrollitult tegutseda vaid 300-490 meetri kaugusel oma mehitatud juhtimiskeskusest. Kuna linnalahinguväljadel häirivad hooned raadiosignaale, siis kaotas Uran-9 kokku 19 korral ühenduse oma juhtidega: 17 korral vaid kuni minutiks, aga ühel korral ka pooleteiseks tunniks.

Roomikurullid ja vedrustus ei õigustanud neile pandud usaldust ja vajasid remonti otse katseväljal. Kaugtulejuhtimissüsteem streikis samuti: kuuel korral eelnes lasule viivitus ja ühel korral jäigi lask toimumata. Lisaks ei suutnud stabiliseerimata optika ja sensorid panna Uran-9 tulistama liikumise ajal. 

Olgu veel öeldud, et kaugjuhitav sõjamasin ei osalenud otseselt lahingtegevuses, vaid viibis katsetamiseks lahingutsoonis.

„Uran-9 võib olla läbikukkumine, aga kontseptsioon iseenesest on paljulubav,“ märkis Popularmechanics. „Kui Vene kaitsetööstus suudab probleemid korda teha, siis võib Moskva saada endale usaldusväärse ja surmava roboti, mis on reaalseks ohuks NATO vägedele.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee