Eesti uudised

Kõige suurem õudus? Pool tundi MRT-uuringut võtab klaustrofoobil põlved võdisema

Liina Hallik, 21. juuni 2018, 12:05

73 KOMMENTAARI

a
Aga/ 24. juuni 2018, 11:26
Mina käisin Ida-Virumaal polikliinikus 14.06.18.a.MRT-s ja vastupidi minu kartusele selle uuringu osas,sain hoopiski meeldiva 25.minutilise muusikaelamuse,poleks eluski uskunud seda,seega siis polegi tartu ülekiidetud meditsiiniteenused mitte kõige paremad.Teiseks,olen mina käinud mitme muukeelse(ma ei hakkaks siin rahvust otsima,ega ma sellega ka toime tuleks,vaid vene keel on ühine näitaja) arsti juures Ida-Virumaa Ahtme polikliinikus,kus minuga on suheldud väga heas riigikeeles,alles paar päeva tagasi ortopeedi juures,kelle eesnimi oli Marat.Olen tänulik neile meedikutele,kes minu terviseprobleeme suudavad lahata minu emakeeles.Seega,kõik oleneb siiski inimese eneseteadvusest ja suhtumisest riiki,mis tänaseks on tema kodumaaks saanud ja austus neile.
c
caff/ 23. juuni 2018, 08:18
osaliselt tundmatut klassikut tsiteerides: ärge kunagi õppige keemiat, bioloogiat ja füüsikat ning teie elu on lõpuni täis müstikat ja imesid.... aga ka hirme!
t
tegelikult/ 23. juuni 2018, 07:20
on see väga tark masin ilma selleta jääks paljud diagnoosid puudulikuks,olen ka selles torus käinud,mis kestis pea pooteist tundi,ei midagi hirmsat,see aeg möödus kiiresti,kogu see toksimine ja mura käib asja juurde,tulemus oli aga kindel.Kui on vaja uurida,siis pole vaja teha siin ajalehes paanikat,tänapäeval on nii ,et utle ei taha seda uuringut ja keegi sind ei sunni,oma asi oma tervis.Järjekorras sinna torusse on pikad,onnelikud on need kes selle uuringu saavad.Peaks olema tänuluikud arstidele.
m
Mina/ 22. juuni 2018, 17:17
olen käinud 10 kuu jooksul 9korda ja iga kord kontrastainega ja 1,5 tundi korraga, mingit hirmu ja vastikus tunnet pole olnud pigem jään magama.
p
paanika / 22. juuni 2018, 09:43
Käib täiega Tartu arstide mustamine! Saadetakse pea olematu traumaga napsitanud onkel EMO-sse provotseerima, nüüd kisa MRT-uuringuga. A teate, kui haige kardab nt. süsti... Kas siis ka arst süüdi???
Tartu arstid ON TUBLID! Olen 3 korda op-il olnud, palju ebamugavaid uuringui läbi teinud. Ei ole kordagi olnud põhjust med.personalile midagi ette heita!
Praegu vist on käes selline tähelepanuvajadusega lumehelbekeste aeg, vaja viriseda - see vist diagnoos.
o
oli kole, aga talutav/ 21. juuni 2018, 23:34
Kaks korda käinud selles maapealses kirstus ja mõlemal korral oli suur eneseületus, sest kannatan kitsaste kohtade hirmu all... esimese korra eel nutsin terve nädala iga päev, aga siis tuletasin endale meelde, et ei pea vähemalt kukrut kergendama ja tööinimese eest maksab selle kalli uuringu haigekassa, ning see mõte isegi motiveeris. Kuid seda peab ka ütlema, et mõlemal korral oli personal toetav (ida- ja lääne Tallinna keskhaigla) ja käes mingi pallike, millele vajutades saanuks vajadusel märku anda, kui enam ei kannata ning nii iga minut ennast veendes, et ei tohi pooleli jätta, sai uuringu lõpuni tiksutud. Kokkuvõtlikult: oli kole, aga vajalik, sest saab vastuse paljudele painavatele küsimustele oma tervise osas, seega peab mõistuse hääl tunnetest üle olema.
a
ajuga autist/ 21. juuni 2018, 21:34
Mulle igatahes täiega meeldis. Kuina toru otsast valgus paistis, siis polnud häda midagi, mingi klaassein oli vist ka üleval. Igatahes oli kujutasin end ette olemas kosmosekapslis. Masina kopsimine, sahisemine, naksumine ja muud ulmelised helid meeldisid mulle nii väga, et pidin pihku antud paanikanuppu peaaegu vaimustusest pigistama! Noh muusika maitse on mul techno ja house ja muu träna. Igatahes on see konkurentsitult kõige meeldivam meditsiiniline protseduur. Teiseks on hamba juurekanali puhastus.. Noh, maitseasi muidugi.
n
Niisama/ 21. juuni 2018, 20:28
Tunne nagu paberilehel printer&koopiamasinas.. muud ei erilist midagi...

d
dokk Dorr/ 21. juuni 2018, 20:09
MRT - tekitabväh ki, kontrastaine tekitabväh ki, oleks veel 10 minutit oodanud, siis oleks saanud kohe tuh.astamisele saata.
j
Just üleeile käisin.../ 21. juuni 2018, 20:04
Käisin just üleeile MRT-s, arvasin ka, et tekib mingi paanika, aga jumal tänatud, ei tekkinud. Mulle need helid isegi meeldisid, ei tekkinud tunnet, et olen seal üksinda. Kui kompuutris käisin, siis seal oli vaikus, kanüül ka sees jne, seal küll tundsin, et enam ei suuda pikali olla. MRT oli õnneks täitsa OK, läheks teinekordki, kui vaja:) Õde oli ka väga hoolitsev ja sõbralik;)
f
Foob/ 21. juuni 2018, 19:53
Seal tasub seansiks silmad sulgeda ja mõelda omi mõtteid. See kloppimine sobib industriaalse/eksperimentaalse elektroonilise tantsumuusika austajatele paraku.
e
eelmuthh/ 21. juuni 2018, 19:29
Täiesti mõttetu hüsteeria välja kiskumine.Mulle on korduvalt MRT uuringuid tehtud.See pole üldse hull.Keegi ei puuduta sind sõrmegagi! Ja kuhugi sind masinasse kinni ei panda. Lihtsalt lamad ja kogu lugu.Ainult uni tuleb peale.Muud häda ei ole.
1
123/ 21. juuni 2018, 20:03
Kui midagi sinust on tarvis uuringu jaoks fikseerida, siis sa oled kinni näiteks jäseme sidemega või peauuringu puhul pea puuriga-klambriga. Seevastu komupuutertomograafis sageli ei fikseerita üldse.
a
Anu/ 21. juuni 2018, 18:53
Kliinikumi radioloogias .mis EMO juures on jah normaalne .aga mind saadeti kuu aega tagasi vanasse B korpusesse uuringule.Seal väike ruum .laua peal oli ainult lina ja mulle pandi selja alla 2 kg liivapadi..kuna selg nõgus.Nii mind masinasse lükati .seal oli mul tohutult põletav tunne.-keegi minuga küll ei rääkinud .Klappidest tuli Sky raadio kõva tümps..Välja saades hoidsin seinast kinni .olin nagu joodik
o
21. juuni 2018, 18:42
olen selles torus kaks korda käinud esimesel korral ei olnud vigagi aga teist korda sellest on aasta möödas enam ei läheks päris jube oli aga kui on vaja uuringuid teha siis kannatad kõik ära .Olin Pärnu haiglas ja tänu tublile tohtrile sain ka palju targemaks mis mul viga oli
o
Oskar/ 21. juuni 2018, 18:09
Täitsa huvitav, kindlasti pressiksin valuraha oma 10 tonni
m
minister/ 21. juuni 2018, 17:42
patsiendile piiritust,magab hommikuni,arstile preemia 30000 eur.

k
Kohutav/ 21. juuni 2018, 17:34
Mis toimub haiglates,räägimata hooldekodudest. Tartu Ülikooli kliinikumi juht peab ametist vabastama.Muidu kliinikumi maine läheb päris põhja.
e
eve/ 21. juuni 2018, 17:14
xanax hinge alla ja ei mingit probleemi
v
Valuga olles/ 21. juuni 2018, 17:03
on kapslis olla ikka suur piin : oled sundasendis ja valutav koht peab olema liikumatult. Jubedus
k
kats/ 22. juuni 2018, 16:54
Mina ka olin suurte seljavaludega sundasendis ja väga raske oli olla. Lisaks olid valud juba niikaua olnud, et oli tunne, nagu oleks elusalt ahju saadetud. Kinnist ruumi ei karda, aga see on küll üks juba õudne asi.
p
Priit/ 21. juuni 2018, 16:48
Kaua ta siis seal oli, või kes oli, sissejuhatuses on mitu tundi, siis läheb jutt poole tunni peale.
k
kartjale on kõik hirmus/ 21. juuni 2018, 16:42
Kes mida kardab. Mina kardan paaniliselt esinemist. Ma oleks rahulikult seal masinas, kui kuskil rahva ees sõna võtaks.
m
Maamees/ 21. juuni 2018, 16:34
Käisin üksaasta kah ära Kuna oli selg, topiti mind üleni sinna torusse. Päris kitsas oli seal. Ma selline toekas maamees kah, üle 100 kg. (piirang olevat 150 kg, Kes üle selle, seda enam torusse ei topitavatki - võib üldse sinna kinni jääda. Nii mull vähemasti tookord öeldi). Olin seal sees oma pool tundi kokku surutud nagu kirstus. Ja taustaks igasugune tiksumine, toksimine ning muud kummalised, ebamaised hääled ja helid. Varem ma klaustrofoobiat pole põdenud, aga seal tundsin küll end sandisti. Millegipärast meenus mulle üks loetud lugu vene kirjanik Gogolist. Tema olevat kogu eluaeg paaniliselt kartnud, et ta varjusurnuna kogemata elusalt maha maetakse. ja just sedaviisi olevat temaga läinudki. Nimelt kaevati tema haud hiljem lahti, et tema säilmeid soliidsemale kalmistule pidulikult ümber matta. Ning välja kaevatud kirstu avades olevatki õudne tõde paljastunud. Tema viimane meeleheitlik võitlus maetud kirstust välja rabelemiseks. Mis muidugi kasutuks jäi.
q
Qwert/ 21. juuni 2018, 17:47
Huvitav lugeda, aga mina küsiks, kas kõrvklappe ei antud ka, kust oleks saanud mingit oma meele järgi raadiojaama kuulata. Klaustrofoobia tuleb sellisest kitsast torust küll, ja uuemad "torud" on laiemad, et ei tekiks hirmu tunnet.
j
JUHAN/ 21. juuni 2018, 20:08
Mina olen torus käinud kahel korral. Esimesel korral ei antud ega eipakutud üldse mitte mingeid kõrvaklappe. Kuulsin kogu protseduuri aeg seda kõhedusttekitavat raginamuusikat. Teisel korral anti küll kõrvaklapid, Aga liikuva alusega torusse lükatuna ning seal edasi-tagasi liigutatuna jäi too klappide juhi ilmselt väljapool toru kuhugi kinni, nii et ´aluse liikudes rebiti mul lihtsalt klapid peast. Kohe protseduuri alguses.
m
ma ka/ 21. juuni 2018, 18:03
ei ole klaustrofoobia all kannatav isik. Aga nui neljaks, kui veel kord peaks selle toru sisse minek ees seisma siis küll peab mulle enne selle nuiaga pähe andma, teadvusel olekus keeldun kindlasti.
t
to "ma ka"/ 21. juuni 2018, 19:27
Joodik ütleb ka, et ta pole alkohoolik, talle lihtsalt meeldib viina juua :)
Ja sina väidad, et sa pole klaustrofoobik - tegelikult ju oled, kui sind "nuiaga pähe" ainult sinna torusse saab. Või mis sa sa arvad, et sulle antakse kuidagi ametlikult klaustrofoobiku diagnoos? Klaustrofoobia ongi väikese või kinnise ruumi kartus.
Mina olen selles torus käinud uuringutel kolm korda ja pole kordagi häiritud olnud. On jah, kitsas ja liikumatult pool tundi olla lihtsalt tüütu, aga ei mingit paanikat või muud taolist. Võtan seda kui ühte ravi osa, mis tuleb lihtsalt ära kannatada.
p
21. juuni 2018, 15:59
Postimees kirjutas,et Tartu Ülikooli Kliinikumis unustati meesterahvas MRT masinasse mitmeks tunniks.Seega küsimus kui suure kiirituse doosi see mees sai ja üldse kõik kes selles masinas käivad saavad kiiritust,sellest vaikitakse,olen kuulnud rahva suust,et ühe protseduuriga 2-3 aasta kiiritusdoos.
1
123/ 21. juuni 2018, 16:31
Masin töötab vastavalt uuringu sätetele. Kui uuringu andmed kogutud, siis töö lõpeb, mitte ei jää käima. Kasutatakse elektromagnetlaineid, ei kasutata erinevalt kompuutertomograafist ioniseerivat kiirgust.
t
Teadja/ 22. juuni 2018, 08:04
MRT aparaat on magnet resonants tomograaf;siit ei saa sa grammigi kiiritust;võid käia iga päev,kui rahakott kannatab.Ise käinud mitmel korral.Uuring annab väga täpsed tulemused.Asi pole üldse nii hull,kui siin mõni jutupaunik üritab seletada.Kui lähed juba eelarvamusega,siis muidugi-kohe saadetakse tuleriidale.Isegi ebaõnnestunud veenist verevõtt on hullem ja pilt võib eest kaduda. Haiget ei teha.Ole ise rahulik,pane silmad kinni kui kardad ja kõik on ok.
m
mrt/ 23. juuni 2018, 08:03
töötab magnetiga mitte kiiritusega
i
Indrek/ 21. juuni 2018, 15:32
See patisent pidanuks ennem mõne teise arsti juures ära käima.Olen olnud selles seadmes uuringul - läbivaatusel ja ei vajanud kül mingit kõrvalist abi ja need hoiatussildid võtsin lihtsalt teadmiseks.
1
123/ 21. juuni 2018, 16:32
Ei saa pahaks panna klaustrofoobiat või sellele kaldumist. Äkki on teil ka ikkagi mõni foobia?

t
Tartu/ 21. juuni 2018, 15:23
Kogetud, väga meeldiv oli. Igast küljast kaitstud, mugavas lõõgastunud asendis.
t
Tartu vaim/ 21. juuni 2018, 16:32
Tartus on kõik kõige parem, arstid, arstiabi.
m
mis mis/ 21. juuni 2018, 14:36
siseelundite MRT puhul räägib meedik sinuga pidevalt ja annab korraldusi erinevateks hingamisrütmideks. Sellisel juhul on seal torus suht rahulik olla kuigi rihmad on peal. Selja uuringu puhul aga oli tõesti päris pingeline 40 minutit selle müra käes. Ei mingit Mozartit. Samas ei mäleta et kinni oleks seotud. Ise hakkasin kohe sekundeid lugema ja see aitas aimu saada kaua see õudus kestab. Mul klaustrofoobiat ei ole aga see toru on küll natuke tuuga.
1
123/ 21. juuni 2018, 16:34
Jäsemete puhul tehakse tugev fikseerimine, mis sisuliselt on samane kinni seotud olemisega. Peauuringul on vastav peaklamber või täpsemalt puur. Olenevalt uuringust on sellele ka peegel küljes , et saaks vaadata ava suunas.
m
mina olen ka/ 21. juuni 2018, 14:28
seal torus käinud see oli Tartus. Õnneks ei jätnud mingit muljet,kõik kulges normaalselt.
i
inimesed, kes ei tea / 21. juuni 2018, 14:26
mida tähendab klaustrofoobia, paanikahood jne. ei kujuta ettegi seda tunnet, mis seal masinas on. Pool tundi seal vedelemist võib olla saatuslik, pulss läheb nii kõrgele, tekivad hingamisraskused ja inimene lihtsalt sureb, ilma nähtava põhjuseta. No ehk ikka päris ei suregi aga läheb lihtsalt hulluks
e
eve/ 21. juuni 2018, 17:18
ah ara utreeri... tean vaga hasti, mis on paanikahood...seletamatu hirm...votad 0,5 kuni 1.0 mg xanaxit ja pole mingit probleemi
e
eelmuthh/ 21. juuni 2018, 19:33
Kuulge preili, paanikahoog on haigus mida tuleb ravida.Paanikahoogude alla kannatav inimene ei julge isegi kodupoodi minna.Enne tasuks närvid korda ravida ikka.
a
asd/ 21. juuni 2018, 13:32
MRIsse on mõtekas minna koos saatjaga - kui kontrastainega uuring ja inimene autoga, siis see on asja eeldus veel lausa.
a
aga/ 21. juuni 2018, 13:21
koputab sellepärast et need suured magnetid tõmbuvad ja seda kõike jahutatakse vedela lämmastikuga
s
soomes/ 21. juuni 2018, 13:18
antakse sulle kõrvaklapid ja kysitakse mis raadiojaam sobib
e
eestis/ 21. juuni 2018, 13:39
a
Aga/ 21. juuni 2018, 14:13
m
21. juuni 2018, 14:31
minul on Tartus MRT-s käimisel alati kõrvaklapid ja raadiojaam muusikaga olnud. Ja olen seal toru sees peaaegu tund aega. Haigla töötajatega ainult head kogemused.
m
MRT/ 21. juuni 2018, 14:44
Minul on ka ainult head kogemused Tartu MRT-s käimises. Mingi õudukas see küll pole.
k
Koerasòber/ 21. juuni 2018, 13:07
Kui on pòlve uuring, siis làhed jalad ees torusse ja pea jààb vàlja. Nii et sel juhul ei tule kohe klaustrofoobiat. Kui aga unustatakse, siis on teine lugu. Tubli patsient, et rabeles aparaadist vàlja.
o
olen käinud/ 21. juuni 2018, 13:19
Tartus lähed ka põlvede ja seljaga pea ees. Võrus on uus aparaat, kus saab patsiendi vajadusel teistpidi panna.

o
olen/ 21. juuni 2018, 12:56
seal torus olnud mitu korda ja ei tundnud mingit hirmu.Pigem tuli uni peale kuigi müra oli päris tugev.Muidugi kui jäetakse inimene sinna ruumi üksi ja tõmmatakse lihtsalt minema siis see on juba liig mis liig.
p
21. juuni 2018, 12:43
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
a
Andres/ 21. juuni 2018, 13:01
Minule meeldis. Kõrvaklappides muusika, pluss müra. Oled nagu metsatölli kontserdil ja ei mingit valu kusagil. Mine "mõõka" neelama, siis alles tunned "naudingut".
p
pidev kägin/ 21. juuni 2018, 16:03
minge soolteuuringule ja räägime siis.See masin on lapselalin.Aga noh igasuguseid eputrillasid on.Nii õrnad ,nii hellad nii abitud.
t
Tänulik patsient/ 21. juuni 2018, 13:43
"enam sinna ei lähe"-kas käisid lihtsalt aega veetmas või? see on ju diagnoosimiseks väga vajalik aparaat, vaevalt, et arst sinna niisama saadab. Ja protseduuris pole midagi ebameeldivat, pole valu ega midagi. Ise sulgen alati silmad enne torusse sõitmist ja avan kui protseduur lõppenud on.
a
artikli mõte / 21. juuni 2018, 12:43
artikli mõte ongi selles, et ärge minge sellele uuringule ilma tugiisikuta, kes istub teie kõrval, lapsel hoitakse isegi käest kinni
o
Ode/ 21. juuni 2018, 16:53
Lastel tehaks seda uuringut üldnarkoosis ja käest kinnihoidmine pole nagu vōimalik ,kui laps seal torus
n
narkoos/ 21. juuni 2018, 21:01
Mitte ainult lastele tehakse narkoosi, vaid ka vajadusel täiskasvanutele, kellel tekib ärevus või flaustrofoobia.
z
z/ 21. juuni 2018, 12:35
pole see midagi nii kiire sisse-välja, korralik seljauuring ikka tunnike, selle ajaga jõuad kogu Mozarti loominu ära kuulata
p
patsient/ 21. juuni 2018, 12:40
see pole mingi Mozarti muusika, see on niigi piin olla seal 20 min, sest kogu aeg koputataksenagu naaber,kes üleval puuriks ja taoks
h
Hei hoo/ 23. juuni 2018, 00:49
Seljauuringuga läks ikka ca kolmveerand tundi.
Tallinna Pärnu mnt. Magdaleena Haigla juures asuvast
Diagnostikakeskuse personalist ainult väga head meenutused.
Toksimise, s.t magnetite/aparaadi töötamise ajal ma kujutasin ette,
et Lumivalgekese muinasjutu päkapikud toksivad mäestikus kristalle ja teemante:
hei hoo, hei hoo, meil töö ja laul käib koos
s
su/ 23. juuni 2018, 08:06
naaber ongi sinna koputama palgatud
r
Room/ 21. juuni 2018, 12:33
Käisin selles torus. Mulle tundub, et mul oli veidi keerulisem. Uuriti aju. Süstiti midagi, pandi kiiver pähe ja lükati torusse... Igasugused erinevad helid, kloppimised (pähe)... Meeldivat oli vähe. Kui see kõik lõppes olin täiesti läbi. Ei saanud aru, kus olen ja kuhupoole peaksin minema, kus on välisuks. Aga oletatav diagnoos sai kinnituse. Tasus ilmselt ära.
h
Hirmus/ 21. juuni 2018, 12:31
Mina näiteks ei ole üldse nõus sinna minema ilma, et võtaks "natike" rahusteid. Ja nn tugiisik on alati minuga kaasas. Kuigi kõik väidavad, et meedik istub ju kohe klaasist akna taga, siis mina ei usalda seda asja (ja nagu kõneainet pakkunud artiklis ka juhtus), meedikuga võib igasugu asju juhtuda...
h
Hirmus jah/ 21. juuni 2018, 13:07
No aga alati on võimalus pöörduda mõne kristalliterapeudi või terakeste pakkuja poole, ei uuri ega puuduta sind keegi. Tugevamad tegijad teevad seansse telefoni teel, ei pea isegi oma turvalisest kodust lahkuma. Midagi juhtuda ka ei saa, nõiad on eksimatud.
k
Kersti/ 21. juuni 2018, 15:47
Pane ikka poolik sisse siis on meri põlvini,rahustitest on vähe.
r
Riisikas/ 21. juuni 2018, 12:30
Oh jumal küll! Mis oli selle kirjatüki mõte?
f
FUD/ 21. juuni 2018, 13:16
öelda, et see hädaabinupp mis pihku antakse on platseebo ja ei ole mitte millegiga ühendatud.
m
?/ 21. juuni 2018, 13:25
j
Jep/ 21. juuni 2018, 13:55
Jumal küll,mitu päeva nüüd teemat veeretatakse.Loo autor arvab,et on ainuke ,kes seal torus olnud ,et jagab oma kogemusi.
m
mull/ 21. juuni 2018, 12:29
seejärel järgnevatel päevadel pisut tuikab peas, selline kerge kiskumine
1
123/ 21. juuni 2018, 16:39
Inimeseti väga erinev. Ma ka järgmisel päeval veel tajusin uuritud piirkonnas ebameeldivat tuima tunnet.

j
Just nii/ 21. juuni 2018, 12:20
nii see ongi! Mulle tundus, et mind lükatakse kirstu...

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee