Eesti uudised

Kõige suurem õudus? Pool tundi MRT-uuringut võtab klaustrofoobil põlved võdisema (73)

Liina Hallik, 21. juuni 2018, 12:05
Patsiendi "veeretamine" magnetresonantstomograafiFoto: Vitaly Nevar
Mõne nädala eest unustati Tartu ülikooli kliinikumis patsient magnetresonantstomograafi (MRT), kuhu ta jäi mitmeks tunniks, kirjutab Eesti Päevaleht. Kui patsient poleks põgenema saanud, võinuks mitmetunnine vangistus venida hommikuni.

Peab nentima, et MRT-uuring, ehkki see pole kehaliselt valus, tekitab paljudes patsientides õudust ka siis, kui masinast õigel ajal välja pääseb.

Samal teemal

Minu kergelt klaustrofoobilisele meelele oli juba uuringule saabumine tõeline katsumus. Tükk aega enne õige ruumini jõudmist olid kõikjal õõvastavad mustkollased sildid kirjaga „ohtlik kiirgus” või midagi niisugust ... Tundus, et kahepoolsed klaasakendega uksed sulguvad mu järel jäädavalt. Linoleumpõrand kajas inimtühjas ja veidi hämaras koridoris kurjakuulutavalt sammude all.

Leidsin õige numbriga ukse. Oodake, teid kutsutakse. Ootasin. Ei kutsutud. Koputasin. Jah-jah, tulge edasi, teatas ootamatult sõbralik proua naeratades. Rahunesin veidi. Asjad saate siia panna. Liigutasin automaatselt. Vist vahetasin riideid.

Astusin eesruumist säravvalgesse protseduurituppa. Keset avarat ruumi passis hiiglaslik toru. Sinna sisse siis... hakkas mu süda kiiremini kloppima.

Mulle oli ette nähtud seljauuringu tegemine. Heitsin toru ees seisvale „voodile”. Tehnikuproua sättis emaliku hoolitsusega mu põlvede alla ja külgede ümber pehmed polstrid. Vist pani isegi teki peale. „Kas on mugav?” küsis ta, kui oli askeldamise lõpetanud. Selgus, et poole tunni jooksul, mis torus viibima pidin, liigutada ei tohi. Niheleda ka mitte. Hingata võis. 

Sain kõrvatropid, mis pidid summutama masina ähvardava mürina ja kolina. Lisaks pakuti klassikalise muusika kuulamist, millise pakkumise rõõmuga vastu võtsin. Pihku anti häirenupp, mida võis häda korral vajutada.

Ettevalmistused tehtud, sõidutati mind pea ees umbes poolemeetrise läbimõõduga avausse. Enne tunnelisse sisenemist soovitati silmad sulgeda, et mitte näha ümbritseva ruumi kitsust. Sulgesin silmad ja püüdsin ette kujutada päikest ja merd.

Masin hakkas põrisema. Sellest üle hüüdsid Mozarti rahustavad helid. Hingasin muusika rütmis. Sisse kaks-kolm, välja kaks-kolm-neli... Teadmine, et liigutada ei tohi, muutis närviliseks. Hoidsin kramplikult silmi kinni.

„Kas teil on kõik korras?” küsis tehniku sõbralik hääl. „Jajah,” pomisesin vastu.

Olin küsimuse peale automaatselt silmad avanud. Nägin oma varbaid, mille tagant paistis ümar valguseauk. Panin silmad ruttu kinni, kuid olin juba jõudnud märgata otse näo kohal kaarduvat kollakat lage. Hingan sisse üks-kaks. Hakkasin lõõtsutama. Viiulid saagisid Mozarti 40. sümfooniat.

Hingasin. Meri, kajakad, päike.

„No ja ongi kõik,” teatas proua rõõmsalt. „Võtame teid nüüd välja.”

Põlvede värisedes lahkusin kliinikust. Tehtud.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee