Maailm

Reedest kehtestab Euroopa Liit tariifid USA teksapükstele ja burboonile (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. juuni 2018 21:02
Euroliidu tariifid on suunatud otse president Trumpi pihtaFoto: AP/Scanpix
1. juunist kehtib USA president Trumpi 25protsendine tariif imporditud terasele ja 10protsendine tariif imporditud alumiiniumile euroliidust, Kanadast ja Mehhikost. Euroopa Liit kehtestab selle nädala reedest omapoolsed imporditariifid USAst pärit toodetele, vahendab BBC. 

Muu hulgas puudutavad tariifid Ühendriikidest pärit teksapükse, burbooni ja mootorrattaid. Samuti USAst imporditud jõhvikaid, apelsinimahla, maisi ja maapähklivõid. Millised tooted Euroopa, aga ka Kanada ja Mehhiko sanktsioonide alla lähevad, loe täpsemalt SIIT.

Samal teemal

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström kinnitas, et euroliit ei soovi USA kaupadele tariife kehtestada, kuid Ühendriikide agressiivne kaubandustaktika ei jäta ka Euroopale mingit valikut. Euroopa Liit ja Kanada on terase importimisel seni olnud USA põhipartnerid. Malmströmi sõnul on tariifid proportsionaalsed ja järgivad Maailma Kaubandusorganisatsiooni reegleid. Tariifid puudutavad umbes 2,8 miljardi euro väärtuses Ameerika kaupu.

USA kaubandusminister Wilbur Ross ei muretse ei tariifide ega ka imporditud terasest ja alumiiniumist valmistatud toodete hinnatõusu pärast, mis Ameerika tööstust ja lihtinimest ees ootavad. Tema hinnangul saab USA kehtestatud tariifide mõju ameeriklaste rahakotile olema tühine.

President Trump põhjendab ameerikapoolseid tariife vajadusega kaitsta oma riigi huve, sealhulgas julgeolekut. Tülli on ta pööranud ka Hiinaga, kelle toodetele seadis samuti tariife, kaubale lausa 50 miljardi väärtuses. Hiina on ähvardanud vastata samaga, tekitades rahvusvahelises kaubandusmaailmas hirmu, et USA on algatamas täiemõõdulist kaubandussõda.

Nagu Hiina ja Mehhikogi, on euroliit võtnud sihtmärgiks Trumpi isiklikult, suunates tariifid kaupade vastu, mis pärinevad osariikidest, kus tema pooldajaskond on suurem. Näiteks burbooni-tüüpi viskit villitakse Kentucky osariigis, mis on traditsiooniliselt vabariiklasi toetav piirkond. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee