Tauno Kangro kavand „Head naabrid“.Foto: SA Ausammas
Sille Võsaste 19. juuni 2018 21:40
Sügiseks Tallinna Rotermanni kvartalisse planeeritav Eesti ja Soome sõprussuhet tähistav mälestussammas ei pruugi õigel ajal valmida, sest kaks konkursil sõelale jäänud kunstnikku ei tea siiani, kumb töö endale sai.

Olümpiasangar Allar Levandi aastaid laagerdunud soov soomlasi tänada kulmineerus läinud sügisel ideekonkursiga, millega hakati otsima Rotermanni kvartalisse ideaalset skulptuurikavandit, mis meie ja põhjanaabrite suure sünnipäeva puhul üles panna.

Eelmise aasta lõpus, 11. detsembril, tutvustati esimesi esitatud kavandeid. Kuulutati välja ka rahvahääletus parima töö väljaselgitamiseks. Kuigi kodulehel seisab, et rahvahääletuse tulemus tehakse teatavaks aasta alguseks, ei ole seda praeguseni  tehtud. Hääletada on võimalik praegugi, kuid žürii (Allar Levandi, Urmas Sõõrumaa, Jaak Jõerüüt jt), valis juba veebruaris kaks paremat välja. 

Väljavalituiks, kes vestlusele kutsuti, osutusid viimasel hetkel konkursirongile hüpanud, sepaametit pidav Eerik Kõuts  ideekavandiga „Vennad Tallinnas“ ja vilunud staarkujur Tauno Kangro, kes oli esitanud kaks kavandit: „Head naabrid“  ja „Ühise laua taga“. Sõelale jäi neist esimene.

Kõutsi sõnul lubati vestlusel, et võitja selgub veebruari lõpuks. „Rahvahääletus oli küll, aga sealt kodulehelt ju ei näe,“ ütleb Kõuts. „Ma ei tea, mis selle rahvahääletuse tulemus oli, ma ei tea mitte midagi!”

Teadmatuses on ka Kangro: „Mul ei ole lepingut taskus, kahjuks. Äkki Kõutsil on, ma ei tea.“

Eerik Kõutsi kavand „Vennad Tallinnas“. Foto: SA Ausammas

Nüüd, vahetult enne jaanipäeva, lubab Levandi, et võitja selgub õige varsti. Ta ei oska siiski täpsustada, kas see tähendab nädalat, paari nädalat või kuid.

Küsimusele, miks kujurid nii kaua ootama peavad ja miks pole seni suudetud Kangro ja Kõutsi vahel valikut teha, vastab Levandi naljatledes: „Vahepeal sadas kõvasti vihma ja siis me ei saanud üldse mõelda.“

Rahvahääletuse ja žürii valikute kohta märkis Levandi, et enamjaolt need kattusid. „Ainult võidutööga läks meil natuke erinevalt. Sellest saame kohe varsti ka rääkida,“ lubab ta.