Eesti uudised

Allar Levandi suurejooneline plaan soomlasi tänada on takerdunud (10)

Sille Võsaste, 19. juuni 2018 21:40
Tauno Kangro kavand „Head naabrid“.Foto: SA Ausammas
Sügiseks Tallinna Rotermanni kvartalisse planeeritav Eesti ja Soome sõprussuhet tähistav mälestussammas ei pruugi õigel ajal valmida, sest kaks konkursil sõelale jäänud kunstnikku ei tea siiani, kumb töö endale sai.

Olümpiasangar Allar Levandi aastaid laagerdunud soov soomlasi tänada kulmineerus läinud sügisel ideekonkursiga, millega hakati otsima Rotermanni kvartalisse ideaalset skulptuurikavandit, mis meie ja põhjanaabrite suure sünnipäeva puhul üles panna.

Väljavalituiks, kes vestlusele kutsuti, osutusid viimasel hetkel konkursirongile hüpanud, sepaametit pidav Eerik Kõuts  ideekavandiga „Vennad Tallinnas“ ja vilunud staarkujur Tauno Kangro, kes oli esitanud kaks kavandit: „Head naabrid“  ja „Ühise laua taga“. Sõelale jäi neist esimene.

Kõutsi sõnul lubati vestlusel, et võitja selgub veebruari lõpuks. „Rahvahääletus oli küll, aga sealt kodulehelt ju ei näe,“ ütleb Kõuts. „Ma ei tea, mis selle rahvahääletuse tulemus oli, ma ei tea mitte midagi!”

Teadmatuses on ka Kangro: „Mul ei ole lepingut taskus, kahjuks. Äkki Kõutsil on, ma ei tea.“

Eerik Kõutsi kavand „Vennad Tallinnas“. Foto: SA Ausammas

Nüüd, vahetult enne jaanipäeva, lubab Levandi, et võitja selgub õige varsti. Ta ei oska siiski täpsustada, kas see tähendab nädalat, paari nädalat või kuid.

Küsimusele, miks kujurid nii kaua ootama peavad ja miks pole seni suudetud Kangro ja Kõutsi vahel valikut teha, vastab Levandi naljatledes: „Vahepeal sadas kõvasti vihma ja siis me ei saanud üldse mõelda.“