Eesti uudised

VILISTAVAD REEGLITELE: Kadrioru park sulges poolpaljaste napsitajate pärast osa Jaapani aiast (11)

Marvel Riik, 20. juuni 2018 10:49
Kadrioru Jaapani aia „suletud“ küngas.Foto: Aadu Hiietamm
Jaapani aia külastajad on tähele pannud, et pikemat aega on aia üks künkale viiv trepiala piiretega ümbritsetud ja tähistatud sildiga „ajutiselt suletud“. Kadrioru pargi juhataja Ain Järve sõnul hoitakse sedaviisi eemale noori, kes tõusva päikese maa aiakultuurile sobimatuid tegevusi harrastavad.

„Kõrgendik on niinimetatult „suletud“ väga lihtsal põhjusel. Nooremapoolsed Jaapani aia külastajad armastavad just sellel alal päevitada, pidada piknikke või tegeleda joovastavate jookide pruukimisega – tegevustega, mis ei sobitu Jaapani aiakultuuriga kohe mitte kuidagi,“ selgitas Järve keelusilti, mis on künkal olnud enam kui kaks aastat. „Et vältida sõnasõdasid pargikülastajate ja pargivahi vahel, oleme paigaldanud selle sildi, millele pargivaht saab kohe viidata eelpool loetletud tegevuste tegijatele.“

Küsides Järvelt lisaselgitusi, kas tegu ei ole eksitava sildiga – trepil siiski võib käia –, ütleb juhataja, et silt on pandud eesmärgil säilitada Jaapani aeda, võttes kuulda ühtlasi arhitekti ja pargivahi arvamusi.

Ain Järve. Foto: Mati Hiis

„Jaapani maastikuarhitekti viimasel viibimisel Kadriorus muutis ta mõningaid lahendusi. Kuna sellele künkale planeeritud paviljoni lähitulevikus ei ehitata, otsustas ta muuta aia lahendust ja soovis, et küngas kattuks samblaga,“ rääkis Järve. „Sambla tekkeks ja arenguks tuleb neis kohtades piirata inimeste tallamist nagu on seda tehtud teisteski Jaapani aia osades. Sel kevadel eemaldasime piirded, aga tekkinud inimsurve tulemusena ja pargivahi palvel, paigaldasime piirded koos seal olnud sildiga tagasi.“

Kadrioru Jaapani aed avati 2011. aastal ning lähtub Jaapani aiafilosoofiast, kus kesksel kohal on elu ringkäik ja looduse väljendusrikkus. Kuna pargi eesmärgiks on võimaldada inimesel iseendaga olemist, on aia kodukorra järgi keelatud mitmed tegevused, näiteks ei tohi seal tarvitada meelemürke, viibida palja ülakehaga, ujumisriiete või aluspesu väel ning jalutada lemmiklooma või tekitada valju müra.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee