Manafort saabus reedel kohtusaali, kust enam vaba mehena ei väljunudFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 15. juuni 2018 21:10
Ühendriikide kohus otsustas, et uurimise all olev Paul Manafort, presidendi valimiskampaania juht, peab kuni kohtusaali ilmumiseni vangis istuma, vahendab BBC.

Manafort võttis teiste süüdistustega seotud inimestega ühendust ning tõenäoliselt üritas neid mõjutada kohtusaalis endale sobivaid tunnistusi andma. Teiste tunnistajatega ühenduse katkestamine oli üks tingimusi, mille alusel Manafort kohtuistungite eel vabaduses üldse viibida tohtis.

„Te olete teile antud usaldust kuritarvitanud ja kohelnud kohtu tööd kui lihtsalt üht järjekordset reklaamiüritust,“ sõnas otsuse ette lugenud kohtunik. Manaforti kohtuprotsess algab septembris. President Trumpi valimiskampaania endine juht seisab silmitsi süüdistustega rahapesus ja illegaalses lobitöös. Viimane puudutab mehe seoseid ja tööd Ukrainas, kus ta riigi kunagise, venemeelseks peetud valitsuse heaks seadusvastast lobitööd tegi. Just viimaste kontaktidega ongi Manafort üritanud ühendust saada ning neid mõjutada. Rahapesusüüdistus puudutab vähemalt 18 miljonit dollarit.

Süüdistused esitas Manafortile eriprokurör Robert Mueller, kes uurib laiemalt Trumpi kampaania ja Vene võimude võimalikku koosmängu. Ta rõhutas siiski, et süüdistused ei ole seotud presidendikampaania ja Venemaa kahtlustavate seostega, vaid eraldiseisvate süüdistustega, mis uurimise käigus ilmsiks tulid. Manaforti kaitsjate sõnul oli tema kontakt tunnistajatega nii põgus, et ei saa kuidagi tema vangistamist õigustada.