Maailm

USA saadik ÜROs: „Mõne riigi jaoks on Iisraeli ründamine kõige meeldivam poliitiline sport!“ (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. juuni 2018 18:35
Nikki Haley ÜRO Peaassamblee eesFoto: AFP/Scanpix
Kolmapäeval hääletas ÜRO peaassamblee erakorralisel kogunemisel ülekaalukalt resolutsiooni poolt, mis mõistab hukka Iisraeli sõdurite vägivalla Palestiina tsiviilisikute vastu. Otsus tekitas suurt pahameelt Iisraeli ja USA saadikutes, kes süüdistavad Gaza sektori piiril puhkenud vägivallas Hamasi.

Araabia riikide koostatud resolutsioon esitati esmalt pea samas sõnastuses ÜRO Julgeolekukomiteele, kuid seal ei läinud see üldse läbi, sest USA pani sellele 1. juunil veto peale. USA suursaadik Nikki Haley üritas sellele mitu korda lisada paragrahvi, mis paneks vastutuse vägivalla eest Hamasile, kuid Julgeolekukomitee teised liikmed sellega ei nõustunud. Resolutsiooni koostajateks olid Alžeeria, Türgi ja palestiinlased ise ning ajendiks maikuu keskpaiga seisuga üle 100 Gaza-Iisraeli piiril Iisraeli sõdurite kuulirahes hukkunud palestiinlase.

Vägivalla on hukka mõistnud mitte pelgalt Araabia riigid, vaid paljud rahvusvahelised inimõiguste organisatsioonid. Human Rights Watch on lausa öelnud, et Palestiina meeleavaldajate pihta suunatud vägivalda võib sõjakuriteona käsitleda.

Samal teemal

Resolutsiooni peaeesmärk polnud lihtsalt Iisraeli hukkamõist, kuivõrd kutsub üles ÜRO peasekretäri Antonio Guterrest leidma viise, et palestiinlasi Läänekaldal ja Gazas kaitsta.

Peaassambleel hääletas resolutsiooni poolt 120 riiki, vastu 8 ja 45 jätsid hääle andmata. USAga koos hääletasid vastu Iisrael, Austraalia, Marshalli saared, Mikroneesia, Nauru, Solomoni saared ja Togo.

Peaassamblee ees pahase kõne pidanud Haley süüdistas resolutsiooni kirjutajaid, et see on koostatud täiesti ühepoolse sõnastusega. „Selle resolutsiooni eesmärk ei ole rahu edendada. See ei süüdista nendes viimase aja rahutustes Hamasi mitte karvavõrdki. Kõiges on selle järgi süüdi justkui Iisrael,“ kõneles Haley. Iisraeli saadik Danny Danon sõnas, et on häbiväärne, et on riike, kes mõistavad hukka Iisraeli, kuid mitte terrorirühmituse Hamas. Danoni sõnul toetab resolutsiooni edukas hääletus otseselt rühmituse tegevust Läänekaldal.

Silmnähtavalt ärritunud Nikki Haley sõnas Peaassamblee ees: „Paistab, et mõne riigi jaoks on Iisraeli ründamine lemmik poliitiline spordiala.“

Eesti oli üks resolutsiooni poolt hääletanud 120 riigist.

Samal teemal

16.04.2018
Kas Iisraeli sõjavägi tappis palestiinlasi enesekaitseks või tahtlikult?
15.04.2018
58 MATUST: palestiinlased matsid Iisraeli-Gaza piiril hukkunud lähedasi
15.04.2018
USA blokeeris ÜRO julgeolekunõukogu katse uurida Gaza-Iisraeli piiril juhtunut
14.04.2018
USA saatkonna avamise eel tekkinud rahutustes hukkus 16 palestiinlast