Kalastaja Louisiana soos: just sellistes soojades magevetes amööb levibki (AP/Scanpix)

Louisiana osariigi elanikud USAs ei julge vaatamata põrgupalavale kuumusele basseinis ujuda, kraanivett juua ning hoiavad targu eemale ka osariigi kuulsatest märgaladest ehk bayou'dest. Nad kardavad seda, mida nad seal ei näe, kuid mis teadlaste sõnul seal pesitseb.

Terrebonne'i vallas avastasid teste teinud teadlased Naegleria fowleri, tapja-amööbi, mis elab Louisianale omastes soojades vetes, kirjutab CBS News. Naegleria fowleri hävitab ajukudet ja põhjustab ränka, enamjaolt surmaga lõppevat põletikku.

Eesti terviseamet kirjeldab Naegleria fowleri't ning selle põhjustatud haigust naegleriaasi järgmiselt: haigusetekitajad amööbid levivad soojema vee kaudu. Inimene nakatub veekogudes suplemisel, ujumisel, sukeldumisel vee tõmbamisel ninaõõnde. Ninaõõnde sattunud amööb liigub piki haistmisnärvi edasi peaajju. Varajasteks haigusenähtudeks on haistmise muutumine, palavik, peavalu, isutus ja iiveldus. Seejärel kujunevad ajukelme ärritusnähud, kaelakangestus ja meningoentsefaliit ehk ajukelme-aju põletik.

Eestis ei ole Naegleria fowleri't kunagi kohatud, meie vesi on selle levikuks liiga külm ka soojal ajal. Merevees amööb ei levi, ainult mageveekogudes. 

Ehkki naegleriaasi on põhimõtteliselt võimalik antibiootikumidega ravida, sureb 95% nakatunutest ravist sõltumata. Õnneks on nakatumine üliharv, kuid kohalikud pigem kardavad kui kahetsevad. Vahemikus 1962-2016 avastati teadaolevalt 143 naegleriaasijuhtumit, vaid neli haigestunut jäi ellu.

See ei ole Terrebonne'i valla esimene kokkupuude tapja-amööbidega. Õieti on see alates 2015. aastast juba kolmas kord, kui amööbid sealkandi vetes vohama on hakanud. Omavalitsus on asunud elu eest joogivett lisavahenditega puhastama. Hirm amööbi ees mõjutab kõiki kohalike inimeste veeharjumusi: basseinis ujumine, kraanivee joomine ja duši all käimine.

Jaga artiklit

13 kommentaari

E
Eugeenika, ei midagi isiklikku  /   11:36, 15. juuni 2018
Nüüd on ameeriklaste IQ saladus lahendatud.
O
Oli mõte  /   01:11, 15. juuni 2018
LOUISIANAt millalgi külastada. Nüüd loobun. Kindlasti on peale ajubakteri seal teisigi imelisi baktereid liikvel.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis