2
fotot
Stanislav Govoruhhin 2015. aastal Tallinnas. (LAURA OKS)

Täna suri Moskva haiglas nimekas režissöör, stsenarist ja näitleja ning  Vene riigiduuma saadik Stanislav Govoruhhin (82).

1936. aastal Permi krais sündinud Govoruhhin lavastas üle 20 mängu- ja telefilmi. Tema loomingust on tuntud "Vertikaal" Vladimir Võssotskiga, seriaal "Kohtumispaika ei tohi muuta", "Kümme väikest neegrit", "Tom Sawyeri ja Huckleberry Finni seiklused" ja "Kapten Granti otsinguil" Lembit Ulfsakiga.

Ulfsak lõi kaasa ka osaliselt Tallinnas filmitud "Imelise ajastu lõpus" (2015), mis põhineb Sergei Dovlatovi biograafilisel jutustusel "Kompromiss". Linateoses, mis jäi Govoruhhini viimseks filmiks, mängisid ka Tõnu Kark, Kärt Tammjärv ja Elina Purde (toona Pähklimägi).

Eesti näitlejannadele jagus Govoruhhinil ohtralt kiidusõnu. "Elina Pähklimägi ja Kärt Tammjärv, kes mängivad minu filmis, on uskumatult toredad näitlejad: emotsionaalsed, energilised, andekad," ütles ta Õhtulehele. "Jutt aeglastest ja külmadest eestlastest ei vasta absoluutselt tõele. Selliseid vahvaid tüdrukuid nagu nemad – selliseid pole lihtsalt olemas!"

Näitlejana lõi Govoruhhin kaasa näiteks kultusfilmis "Assa" ja Afganistani sõja teemalises "9. roodus". Tema kirjutatud on paljude tema enda filmide, aga ka "XX sajandi piraatide" stsenaarium. Viimases mängis kandvas rollis Rein Aren. 

Jaga artiklit

20 kommentaari

T
TITI  /   06:48, 16. juuni 2018
olen alati austanud filmikunsti oli mees kes oskas kurbusega leinan kaastunne omasele legend jääb elama
V
Väga kurb!  /   21:16, 14. juuni 2018
Aga ehk ilmub nüüd kusagilt välja tema dokfilmi "Suur kriminaalne revolutsioon" (1994) täisversioon.
See, algselt üle 3-tunnine film-uurimustöö, avas ohtlikult detailselt nõukogude võimu kukutamise telgitaguseid ja praeguste oligarhhide osa selles, väidetavalt ka nimeliselt, koos riigivarade jagamise-, rahade- ja kuupäevadega. Võimuritest bandiidid seadsid Govoruhhini lihtsa valiku ette. Ta valis ellujäämise ja hüved, dokfilmist aga eemaldati suurem osa...
Siiski tasub vaatamist ka nuditud versioon - niipalju kui teada, ei ole seda ohtliku teemat hiljem keegi nii detailselt puutuda julgenud.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis