Albert Einstein (AP/Scanpix)

Äsja avaldatud Albert Einsteini reisipäevikud paljastavad juudi soost füüsikateoreetiku rassistlikud ja ksenofoobsed vaated.

1923. aasta oktoobrist kuni 1923. aasta märtsini kirjutatud märkmed põhinevad Aasias ja Lähis-Idas kogetul, vahendab BBC. Sissekannetes teeb Einstein põhjalikke ja negatiivseid üldistusi–  näiteks liigitab ta hiinlased töölisteks, räpasteks ja rumalateks inimesteks. Sri Lankal on ta kirja pannud järgmise mõtte: „Nad elavad suures mustuses ja märkimisväärses haisus, nad teevad vähe ja vajavad vähe.“

Hiljem, Hilteri võimu eest USA-sse põgenedes ning seal kodanikuõigusi propageerides, sõnas Einstein, et rassism on valgete inimeste haigus. 

Einsteini reisipäevikud andis välja USA Princetoni ülikool. Köite pealkirjaks on „The Travel Diaries of Albert Einstein: The Far East, Palestine and Spain 1922 – 1923“.

Jaga artiklit

37 kommentaari

S
Selge  /   17:20, 15. juuni 2018
Varsti on progressiivse maailma väljakutel tuleriidiad raamatutest, mida on kogu ajaloo jooksul jõudnud kokku kirjutada need, kes meie, progressiivsete, arust halvasti käitusid ja valesti mõtlesid. Ja mida üldse valida - meest kirjutatud raamatud on nagunii saadud ainult sellepärast kirjutada, et nad oma naised kööki ja sünnitusmasinateks sundisid, niiet kõik meest poolt kirjutatu kohe tulle.
N
näiteks  /   22:31, 14. juuni 2018
Babüloonia Talmud on väga rassistlik raamat.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis