Maailm

VENE KIRJANIK: Putini saapataldade lakkumine tuleb lõpetada (19)

Allan Espenberg, Aadu Hiietamm, 13. juuni 2018 18:00
KURI PUTIN TANKIL: Prantsuse satiirileht Charlie Hebdo avaldas värskes numbris Venemaal algava jalgpallimaailmameistrivõistluste finaalturniiri tähistamiseks karikatuuri, millel sihib Venemaa presidenti Vladimir Putin jalgpalliväravat tankikahuriga. Karikatuuri juures on tekst: „Edasi, venelased!“Foto: Twitter
Venemaal algab neljapäeval jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniir ja ükski osavõtvatest riikidest pole sellest kõrvale jäänud. Seega läks vett vedama paljude inimeste ja organisatsioonide üleskutsed MMi boikoteerida. Viimati tegi seda Venemaa mitme kirjanduspreemia laureaat, Šveitsis elav kirjanik ja Venemaal russofoobiks tituleeritud Mihhail Šiškin kohalikule mõjukale ajalehele Tages-Anzeiger antud intervjuus.

Moskvas sündinud ja alates 1995. aastast Šveitsis Zürichis elava Mihhail Šiškini (57) sõnul mõistetakse Venemaal sporti sõja jätkuna, ja seda ei tohiks demokraatlikud riigid lubada. Seetõttu tuleks Putini saapataldade limpsimine kohemaid lõpetada.

“Mulle meeldib jalgpall ja kui 2010. aastal sai teatavaks, et 2018. aasta MM toimub Venemaal, olin ma väga rõõmus,” teatas Šiškin. “Kuid toona oli see teistsugune Venemaa, kui oli veel mingi lootus. Siis ei suudetud ettegi kujutada, et riigis usurpeerib võimu kuritegelike ametnike kamp, valimistulemusi võltsitakse ning opositsionäärid, ajakirjanikud ja kunstiinimesed kupatatakse vanglasse.”

Šiškini sõnul suhtutakse Venemaal sporti ühtmoodi – kui sõja jätkamisse, kui võimalusse purustada vaenlased spordis, sest lähiajal ei saa neid hävitada sõjas. Šiškin ütleb otse välja, et maailma riikide jalgpallikoondiste osalemine demonstreerib solidaarsust autoritaarse režiimiga.

SPORT KUI SÕDA: Šveitsis elav Vene kirjanik Mihhail Šiškin (57) leiab, et Venemaal suhtutakse sporti kui sõja jätkamisse, kui võimalusse purustada vaenlased spordis, sest lähiajal ei saa neid hävitada sõjas.   Foto: Vida Press

“Maailmameistrivõistlused pole selleks, et Putini kingataldu lakkuda,” rõhutas kirjanik, kelle sõnul oli samasugune fenomen 2014. aasta talvel Sotši olümpiamängude ajal. Aga pärast olümpiat annekteeriti Krimm ja algas sõda Ukrainas. Seetõttu ei tohtivat lasta Venemaal korraldada ühtki rahvusvaheliselt olulist spordiüritust, sest keegi ei oska isegi oletada, mis võib pärast selle lõppu toimuda. “Mis juhtub pärast MMi finaali?” küsis Šiškin retooriliselt.

Samal teemal

„Seepärast kutsun Šveitsi föderaalnõukogu ja valitsust ning ka teiste demokraatlike riikide valitsusi üles boikoteerima MMi,“ kuulutas ta. 

Ausatele inimestele on Venemaa väga halb maa

Šiškini kinnitusel võib nüüdisaegsel Venemaal teha kõike, mida süda ihkab, ja kirjutada ükskõik milliseid raamatuid. Põhiline on, et sul ripuks selja taga seinal Putini portree. Vene inimesed aga kipu riigipea vastu välja astuma, sest nad tahavad ellu jääda, mitte sattuda vanglasse või pagendusse. “Venemaa on hea koht riiki röövivatele bandiitidele ja idealistidele, kes on nõus asuma barrikaadidele, aga hiljem minema trellide taha. Neile aga, kes tahavad elada lihtsat ja ausat elu, on see väga halb maa,” ütles Šiškin.

Venemaa saatkond Šveitsis märkis tema sõnu kommenteerides, et kirjaniku viimane teos ilmus ligi kümme aastat tagasi ja sestsaadik on ta välja andnud väga solvavaid Venemaad puudutavaid pamflette. Mitmu korda premeeritud kirjanikku nimetati meediasse tunginud marginaalseks tindisolkijaks, kellele pole miski püha.

Venemaal peetakse 14. juunist 15. juulini maailmameistrivõistlusi jalgpallis, ja seda 11 linnas. Kõrgemal poliitilisel tasandil lubasid neid boikoteerida Suurbritannia, Island ja Ukraina. See tähendab, et nende riikide poliitikud ei lähe mänge vaatama. Samuti jätab ametliku delegatsiooni sinna saatmata Austraalia valitsus, sest peab Moskvat vastutavaks Malaisia reisilennuki allatulistamise eest 17. juulil 2014 Donetski kohal.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee