Riigikogus kolmapäeval vastu võetud seadus annab võimaluse peatada ajateenistusest ja Kaitseväe õppekogunemisest kui põhiseadusest tuleneva kohustuse täitmisest kõrvalehoidjatele väljastatud õiguste ja lubade kehtivust või väljastamist.

Kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse (607 SE) poolt hääletas 72, vastu oli 7 ja erapooletuks jäi 2 saadikut.

Seadus lubab Kaitseväel ja Kaitseressursside Ametil lisaks sunniraha ning väärteokaristuste määramisele taotleda halduskohtult mootorsõiduki juhtimise õiguse, väikelaeva ja jeti juhtimise õiguse, relvaloa, relva soetamisloa, kalastuskaardi ning jahipidamisõiguse kehtivuse või väljastamise peatamist. Seadus jõustub 2019. aasta 1. jaanuaril.

Lisaks kaitseväeteenistuse seaduse muudatusetele täiendatakse vastavas osas teisi seadusi, mis viidatud erinevate õiguste ja lubade taotlemise ning kehtivuse korda käsitlevad.

Sunnimeetmed on sarnased elatisabi võlglastele juba kehtivate meetmetega ja neid rakendatakse vaid halduskohtu otsusel ning on pigem erandiks.

Sunnimeetmeid rakendatakse eelkõige ajateenistuskohustuse täitmisest korduvalt kõrvalehoidvate kutsealuste suhtes, kelle osas pole muud seaduses ettenähtud meetmed, nagu ettekirjutus, rahatrahv ja sunniraha tulemust andnud. Samuti on võimalik neid sunnimeetmeid rakendada Kaitseväe õppekogunemistelt korduvalt kõrvalehoidjate suhtes.

Eesti Vabariigi põhiseaduse kohaselt on kõik kodanikud kohustatud osa võtma riigikaitsest seaduses sätestatud alustel ja korras. Eesti riigikaitse ja kaitsevõime baseerub reservväel, mis moodustub ajateenistuses väljaõpetatud isikutest, kelle oskusi säilitatakse ja täiendatakse õppekogunemisel.

Jaga artiklit

31 kommentaari

R
Rehepapp  /   08:54, 14. juuni 2018
Kitsenduste tegemine haarab veelgi teise riigi kodakondsuse järele.
M
Ma saaks aru  /   08:05, 14. juuni 2018
kui riik tunnistaks kehtetuks minu haridust tõendava dokumendi, sest see, vähemalt gümnaasiumi lõpuni on riigieelarveliste rahade toel saadud. Kõik muu, mis loeteletud on mu oma raha eest läbitud kursustel õpitu või ametlikult ostetud. Riigilõivud kõigi nende dokumentide eest on nii-kui-nii rohkem kui kulupõhised, st maksame ka seal peale. seega riik teostab oma kodanike peal lihtsalt terrorit. eriti häbiväärseks teeb olukorra see, et paljud riigikogu liikmed ja suisa ministridki on tegelikult ise sõjaväekohusest ära viilinud. Ehk las esimese kivi viskab see, kes ise patuta.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis