Eesti uudised

Tõniste alkoholiaktsiisi laekumises probleemi ei näe: kõik on plaanipärane (52)

Toimetas Silja Ratt, 13. juuni 2018 13:39
Toomas Tõniste küsimustele vastamasFoto: kuvatõmmis: /www.riigikogu.ee
Tänases riigikogu infotunnis käsitleti muuhulgas ka alkoholiaktsiisi teemat. Rahandusminister Toomas Tõniste enda sõnul aktsiisi laekumises probleemi ei näe.

Vabaerakonna liige Monika Haukanõmm tõi välja, et tänavune alkoholiaktsiisi laekumine peaks arvestuste järgi olema suurem kui mullu. Haukanõmme meelest on see soovmõtlemine ning ta uuris Tõnistelt, kuidas selline plaan täita kavatsetakse.

Samal teemal

Tõniste vastas, et kevadprognoosis tehti korrektuure teadmises, et aktsiisi laekumine on väiksem. "Tänu järgmise aasta aktsiisitõusu ärajäämisele väheneb ka prognoos aktsiisi laekumiseks," tõdes Tõniste, kuid lisas, et käesoleva aasta nelja esimese kuu põhjal võib öelda, et laekumised on plaanipärased. 

Haukanõmm küsis täpsustava küsimusena, et ehk peaks Tõniste enda Läti kolleegidega arutama aktsiiside ühtlustamist, sest alkoralli ei näita raugemise märke. 

Tõniste vastas, et on oma Läti kolleegidega teemat korduvalt arutanud ning Lätil on järgmiste aastate aktsiisipoliitika paigas. Tõniste nentis, et aktsiisikaubandus on ületanud piirid, ostuturiste Soomest enam nii palju Eestis ei käi ning minnakse hoopis Lätti. Ühtegi konkreetset lahendust ta selles osas aga välja ei pakkunud.

Ratas: probleemiga tegeletakse

Riigikogu infotunnis, kus muide oli kohal vaid 28 riigikogu liiget, sai sõna ka peaminister Jüri Ratas. Peaminister pidi esmalt vastama reformierakondlase Aivar Sõerdi küsimusele, kes päris raevukalt, mida plaanib koalitsioon enda arulageda aktsiisipoliitikaga ette võtta. Sõerdi sõnul on senise aktsiisipoliitika ainsad võitjad piiriäärsed viinapoed. 

Ratas tõi omakorda välja, et piirikaubanduse tekkeni viinud aktsiisipoliitkale pani aluse ikkagi eelmine koalitsioon ning praegusel koalitsioonil on olnud tükk tegemist, et nende paika pandud alkoholipoliitikat muuta. 

"Kange alkoholi puhul vähendasime aktsiisitõusu sel aastal poole võrra ja järgmisest aastast jätsime ära. Tõsi, lahja alkoholi puhul aktsiis tõusis. Aga tulenevalt uutest otsustest langes ka lahja alkoholi aktsiis, 2019. aastast jäi üldse ära," kõneles Ratas, et praegune koalitsioon tegeleb probleemi lahendamisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee