Lipud Skopjes asuva valitsushoone eesFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 12. juuni 2018 22:39
Suupäraselt Makedooniaks nimetatud, kuid lõunanaaber Kreeka vihase vastuseisu tõttu rahvusvahelistes organisatsioonides naeruväärselt pika nimega Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik saab ehk lõpuks ometi uue nime, mis lepitab nimevaidluse mõlemad osapooled.

BBC vahendab, et pärast 27 aastat kestnud vaidlusi (ja meeleavaldusi) on Kreeka ja Makedoonia Vabariik kokku leppinud võimalikus uues nimes. Kreeklased ei salli, kui põhjanaabrit, kes jagab nende riigi põhjaosas asuva maakonnaga sama nime, Makedooniaks kutsutakse. Ehk meeldib neile rohkem Põhja-Makedoonia Vabariik, makedoonia keeles Severna Makedonija?

Uue nime peavad heaks kiitma nii makedoonlased (tõenäoliselt rahvahääletusel) kui Kreeka parlament. Kreeklased lubavad riigi rahvust siiski kutsuda makedoonlasteks või Põhja-Makedoonia Vabariigi kodanikeks, mitte põhjamakedoonlasteks, ning nende riigikeelt makedoonia keeleks. Riikide valitsused jõudsid ka üksmeelele, et kui Põhja-Makedoonia nimi läbi läheb, peaksid maad nii kutsuma kõik teised riigid, ka need, kes seda praegu ametlikult Makedoonia nimega tunnustavad.

Mõlemad riigid leidsid, et nimevariandid nagu Ülem-Makedoonia, Uus-Makedoonia (Nova Makedonija) ja Ilinden-Makedoonia ei sobi.