4
fotot
13 SEKUNDIT: Just nii kaua kestis Donald Trumpi (paremal) ja Kim Jong-uni esimene käepigistus. (AP/Scanpix)

USA president Donald Trump ja Põhja-Korea juht Kim Jong-un kohtusid Singapuris kui kaks võrdset riigimeest. Seetõttu saab kohtumist pidada eelkõige Kim Jong-uni võiduks. Selle tulemusena allkirjastati üldsõnaline ühisdeklaratsioon, milles pooled kinnitavad oma soovi muuta Korea poolsaar tuumavabaks, ja USA lubab Põhja-Koreale tuumarelvast loobumisel julgeolekutagatisi. Aeg näitab, kas sõnadele järgnevad ka teod.  

Veel hiljuti vahetasid USA president Donald Trump ja Põhja-Korea juht Kim Jong-un vastastikku solvanguid ja ähvardasid teineteist tuumarelvaga. Trump kutsus Kim Jong-uni Väikeseks Raketimeheks ja viimane iseloomustas USA riigipead kui põrunud vanameest. 

Teisipäeva hommikul kohtusid nad esimest korda silmast silma Singapuris Sentosa saarel Capella hotellis, ja tegid ajalugu. Nende esimene käepigistus kestis 13 sekundit, ja Trumpi meelest võib see muuta maailma. Kahe riigipea võrdsust toonitasid nende selja taga olnud kuus USA ja kuus Põhja-Korea riigilippu.

13 SEKUNDIT: Just nii kaua kestis Donald Trumpi (paremal) ja Kim Jong-uni esimene käepigistus. (AP/Scanpix)

Neljasilmavestlus kestis 48 minutit  

Pärast kätlemist ja valitud ajakirjanikele poseerimist vestlesid Trump ja Kim Jong-un 48 minutit vaid tõlkide vahendusel. Järgnesid kõnelused ja ühine söömaaeg laiendatud koosseisus. Pärast seda tegid Trump ja Kim Jong-un väikese jalutuskäigu ning USA president tutvustas uuele sõbrale oma limusiini.  Seejärel allkirjastasid nad ühisdeklaratsiooni.

ÜHISDEKLARATSIOON: Donald Trump näitab tippkohtumisel allkirjastatud dokumenti, mis loob tema sõnul eeldused Korea poolsaare muutmiseks tuumavabaks.  (AFP/Scanpix)

65 minutit kestnud pressikonverentsil  andis kõneluste kohta selgitusi vaid Trump. Ta lubas, et Põhja-Korea ja Lõuna-Korea kirjutavad juba varsti alla rahulepingule. „Korea sõda lõpetatakse peagi,“ rõhutas USA president. 

Trump väitis, et USA lõpetab ühised sõjaväeõppused Lõuna-Koreaga, ja toob mingil ajal sealt ära kõik USA sõdurid. 

Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonid tühistatakse aga alles siis, kui saab olla kindel, et sealne tuumarelv ei ole enam ohuks, lisas USA riigipea. „Vaenlastest võivad saada sõbrad,“ rõhutas Trump.

VAENLASTEST SAID SÕBRAD: Donald Trump ja Kim Jong-un pärast kõneluste lõppu hotelliaias jalutamas.  (Reuters/Scanpix)

Ta andis teada, et kõneluste edukal jätkumisel teeb Kim Jong-un visiidi Washingtoni, ning temagi on valmis külastama Pyongyangi. Jaapani ja Lõuna-Korea meedia andmetel kutsus Kim Jong-un Trumpi Põhja-Korea pealinna külastama juba juulis, ning tema külaskäik Washingtoni võib toimuda septembris. 

Nende visiitide eeltingimus on alanud kõneluste edenemine. Trumpi sõnul alustab välisminister Mike Pompeo juba järgmisel nädalal neid Põhja-Korea kõrgete ametnikega. USA president avaldas lootust, et oma panuse kõneluste õnnestumisse annab ka Hiina.

Neljapäeval 72. aastaseks saav Trump ütles pressikonverentsil, et kohtumine nõudis palju aega ja ettevalmistusi, ning ta pole viimased 25 tundi maganud. 

Trump usub, et Kim Jong-un täidab lubadused

Trump usub, et Põhja-Korea juht täidab antud lubadused. „Võib-olla tunnistan kuus kuud hiljem, et ma eksisin – noh, võib-olla mitte, vaid leian mingi vabanduse,“ jättis USA president endale taganemistee.

Lõuna-Korea ja Jaapan hindasid Singapuri tippkohtumise tulemusi kõrgelt. Ka Venemaa leidis, et Singapuris astuti oluline samm Korea poolsaarel rahu kehtestamise suunas. Venemaa pakkus juba ka abi Põhja-Korea tuumadesarmeerimisel. 

Iraan seevastu hoiatas Kim Jong-uni Trumpiga kokkulepete sõlmimise eest, sest ta on ju selline mees, kes võtab oma allkirja tagasi.

Aeg näitab, kuidas USA ja Põhja-Korea suhted edasi arenevad. Minna on väga pikk tee, sest praegu puuduvad kahe riigi vahel diplomaatilised ja majandussuhted. Trumpi soojad sõnad Kimi aadressil tekitavad läänemaailmas teatud imestust, sest too on ikkagi diktaatoriga, kes ei pea kinni inimõigustest, ja hoiab USA luure hinnangul 80 000–120 000 inimest poliitilistel põhjustel sunnitöölaagrites.    

Jaga artiklit

51 kommentaari

U
USA garant on ainult kuum aur.  /   09:27, 14. juuni 2018
Teatavasti nõustus Ukraina oma tuumavabaks piirkonnaks desarmerimisega ning loovutas Venemaale need 200 tuumalõhkepead, mis olid NSVL lagunedes tema territooriumile jäänud. Vastavalt Budapesti memorandumile kohustusid Venemaa, aga samuti ka USA ning Suurbritannia vastutasuks tagama Ukraina julgeoleku ning territoriaalse terviklikkuse. Aga mida ta tegelikult sai? Garant Venemaa ise ründab Ukrainalt ja krabab temalt ära territooriume. Teised, USA ning Suurbritannia ei tee aga seda nägemagi, mingist garanteerimisest rääkimata.
A
ajalugu kordub  /   13:49, 13. juuni 2018
1979. aastal tunnustas USA Puna-Hiinat ja jättis Hiina Vabariigi rahvusvahelisse isolatsiooni.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis