Maailm

DONALD TRUMP SINGAPURI TIPPKOHTUMISEST: „Vaenlastest võivad saada sõbrad.“ (51)

Aadu Hiietamm, 12. juuni 2018, 15:51
13 SEKUNDIT: Just nii kaua kestis Donald Trumpi (paremal) ja Kim Jong-uni esimene käepigistus. AP/Scanpix
USA president Donald Trump ja Põhja-Korea juht Kim Jong-un kohtusid Singapuris kui kaks võrdset riigimeest. Seetõttu saab kohtumist pidada eelkõige Kim Jong-uni võiduks. Selle tulemusena allkirjastati üldsõnaline ühisdeklaratsioon, milles pooled kinnitavad oma soovi muuta Korea poolsaar tuumavabaks, ja USA lubab Põhja-Koreale tuumarelvast loobumisel julgeolekutagatisi. Aeg näitab, kas sõnadele järgnevad ka teod.  

Veel hiljuti vahetasid USA president Donald Trump ja Põhja-Korea juht Kim Jong-un vastastikku solvanguid ja ähvardasid teineteist tuumarelvaga. Trump kutsus Kim Jong-uni Väikeseks Raketimeheks ja viimane iseloomustas USA riigipead kui põrunud vanameest. 

Teisipäeva hommikul kohtusid nad esimest korda silmast silma Singapuris Sentosa saarel Capella hotellis, ja tegid ajalugu. Nende esimene käepigistus kestis 13 sekundit, ja Trumpi meelest võib see muuta maailma. Kahe riigipea võrdsust toonitasid nende selja taga olnud kuus USA ja kuus Põhja-Korea riigilippu.

13 SEKUNDIT: Just nii kaua kestis Donald Trumpi (paremal) ja Kim Jong-uni esimene käepigistus. AP/Scanpix

Neljasilmavestlus kestis 48 minutit  

Pärast kätlemist ja valitud ajakirjanikele poseerimist vestlesid Trump ja Kim Jong-un 48 minutit vaid tõlkide vahendusel. Järgnesid kõnelused ja ühine söömaaeg laiendatud koosseisus. Pärast seda tegid Trump ja Kim Jong-un väikese jalutuskäigu ning USA president tutvustas uuele sõbrale oma limusiini.  Seejärel allkirjastasid nad ühisdeklaratsiooni.

ÜHISDEKLARATSIOON: Donald Trump näitab tippkohtumisel allkirjastatud dokumenti, mis loob tema sõnul eeldused Korea poolsaare muutmiseks tuumavabaks.  AFP/Scanpix

65 minutit kestnud pressikonverentsil  andis kõneluste kohta selgitusi vaid Trump. Ta lubas, et Põhja-Korea ja Lõuna-Korea kirjutavad juba varsti alla rahulepingule. „Korea sõda lõpetatakse peagi,“ rõhutas USA president. 

Trump väitis, et USA lõpetab ühised sõjaväeõppused Lõuna-Koreaga, ja toob mingil ajal sealt ära kõik USA sõdurid. 

Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonid tühistatakse aga alles siis, kui saab olla kindel, et sealne tuumarelv ei ole enam ohuks, lisas USA riigipea. „Vaenlastest võivad saada sõbrad,“ rõhutas Trump.

VAENLASTEST SAID SÕBRAD: Donald Trump ja Kim Jong-un pärast kõneluste lõppu hotelliaias jalutamas.  Reuters/Scanpix

Nende visiitide eeltingimus on alanud kõneluste edenemine. Trumpi sõnul alustab välisminister Mike Pompeo juba järgmisel nädalal neid Põhja-Korea kõrgete ametnikega. USA president avaldas lootust, et oma panuse kõneluste õnnestumisse annab ka Hiina.

Neljapäeval 72. aastaseks saav Trump ütles pressikonverentsil, et kohtumine nõudis palju aega ja ettevalmistusi, ning ta pole viimased 25 tundi maganud. 

Trump usub, et Kim Jong-un täidab lubadused

Trump usub, et Põhja-Korea juht täidab antud lubadused. „Võib-olla tunnistan kuus kuud hiljem, et ma eksisin – noh, võib-olla mitte, vaid leian mingi vabanduse,“ jättis USA president endale taganemistee.

Lõuna-Korea ja Jaapan hindasid Singapuri tippkohtumise tulemusi kõrgelt. Ka Venemaa leidis, et Singapuris astuti oluline samm Korea poolsaarel rahu kehtestamise suunas. Venemaa pakkus juba ka abi Põhja-Korea tuumadesarmeerimisel. 

Iraan seevastu hoiatas Kim Jong-uni Trumpiga kokkulepete sõlmimise eest, sest ta on ju selline mees, kes võtab oma allkirja tagasi.

Aeg näitab, kuidas USA ja Põhja-Korea suhted edasi arenevad. Minna on väga pikk tee, sest praegu puuduvad kahe riigi vahel diplomaatilised ja majandussuhted. Trumpi soojad sõnad Kimi aadressil tekitavad läänemaailmas teatud imestust, sest too on ikkagi diktaatoriga, kes ei pea kinni inimõigustest, ja hoiab USA luure hinnangul 80 000–120 000 inimest poliitilistel põhjustel sunnitöölaagrites.    

Samal teemal

14. juuni 2018, 10:44
Pompeo: Põhja-Korea vastased sanktsioonid kehtivad kuni tuumarelvade hävitamiseni
13. juuni 2018, 12:32
PILTUUDIS | Põhja-Korea ajalehtede esiküljed pärast Trumpi ja Kimi kohtumist
12. juuni 2018, 22:25
VIDEO | Sven Sakkov: Põhja-Korea on korduvalt kõiki kokkuleppeid rikkunud
12. juuni 2018, 21:35
KOKKUVÕTE: TOP 7 hetke Kimi ja Trumpi suurkohtumisest

51 KOMMENTAARI

u
USA garant on ainult kuum aur. 14. juuni 2018, 09:27
Teatavasti nõustus Ukraina oma tuumavabaks piirkonnaks desarmerimisega ning loovutas Venemaale need 200 tuumalõhkepead, mis olid NSVL lagunedes tema t...
(loe edasi)
a
ajalugu kordub 13. juuni 2018, 13:49
1979. aastal tunnustas USA Puna-Hiinat ja jättis Hiina Vabariigi rahvusvahelisse isolatsiooni.
Loe kõiki (51)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee