Maailm

Kimi ja Trumpi vahel sõlmitud lepe sisaldas Põhja-Korea lubadusi ning USA julgeolekugarantiid (13)

Greete Kõrvits, Piret Kütt, 12. juuni 2018 12:14
Foto: AP/Scanpix
USA president Donald Trump sõnas, et kõnelused Põhja-Korea liidri Kim-Jong-uniga, mis kulmineerusid ühise kokkuleppega, olid ausad, otsesed ja produktiivsed. "Palju õnne kõigile. Minu jaoks on see väga tähtis sündmus maailma ajaloos," teatas Trump pressikonverentsil.

Sõlmitud leppe kohaselt töötavad USA ja Põhja-Korea ühiselt uute suhete loomise nimel, vahendab BBC. USA lubas julgeolekugarantiid ning Kim tõotab töötada oma riigi tuumarelvavabaks muutmise nimel. Kim lubas ka hävitada tuumapolügooni. CBS News vahendab, et viimane lubadus tuli pärast dokumendi allkirjastamist hea tahte märgina ning pole Trumpi sõnul isegi dokumendis kirjas. Trump oli rahul, et Kim on tema hinnangul teinud enamatki kui nende kokkulepe ette näeb.

Dokumendi sisu on üsna üldsõnaline, Põhja-Korea kõigest lubab, et võtab ette samme tuumarelvastusest loobumiseks. Sanktsioonid jäävad esialgu kehtima.

Reporteritega kõneldes teatas Trump, et Kim oli nõustunud oma tuumarelvaprogrammi osas mööndusi tegema juba enne tippkohtumist. 

Küsimusele, mida kavatseb Trump teha siis, kui Kim oma lubadustest kinni ei pea, vastas riigipea: "Ei, ma usun, et ta peab oma lubadusi - ma tõesti usun seda... Usun siiralt, et ta teeb lubatud asju. Ma võin eksida. Võin seista teie ees kuue kuu pärast ning öelda "hei, ma eksisin"." Trump jätkas lustakalt: " Ma ei tea, kas ma seda siis tunnistan, aga küll ma mõne vabanduse leian."

Foto: AFP/Scanpix

Ajakirjaniku küsimusele, mida kavatseb Trump öelda Lõuna-Korea president Moon Jae-inile, vastas USA riigipea: "Ta on väga õnnelik, kui kuuleb... Saatsin talle juhtunust juba sõna." Trumpi sõnul soovib ta, et allkirjastatud lepingut aitaksid ellu viia nii Lõuna-Korea kui Hiina.

Küsimusele, kas ajalooline vestus ka salvestati, vastas Trump, et tõenäoliselt tehti mõned märkmed, kuid lindsistamise osas polnud ta kindel. President lisas, et sellest poleks midagi, kuna tal on läbi aegade üks paremaid mälusid. 

Samal teemal

24.07.2018
Põhja-Korea on teinud algust Sohae kosmodroomi hävitamisega
13.06.2018
PILTUUDIS | Põhja-Korea ajalehtede esiküljed pärast Trumpi ja Kimi kohtumist
12.06.2018
VIDEO | Sven Sakkov: Põhja-Korea on korduvalt kõiki kokkuleppeid rikkunud
12.06.2018
DONALD TRUMP SINGAPURI TIPPKOHTUMISEST: „Vaenlastest võivad saada sõbrad.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee