Vihased vietnamlased põletavad protesti märgiks mootorrattaidFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 11. juuni 2018 19:51
Vietnami politsei vahistas Hiina-vastaste meeleavalduste käigus vähemalt 100 inimest, vahendab BBC. Vietnamlased ei taha oma riigis näha nn mini-Singapure.

Vihased meeleavaldused Binh Thuani provintsis tulenevad valitsuse plaanist liisida välisinvestoritele spetsiaalsed majandustsoonid, kus välisettevõtetele kehtivad maksusoodustused. Kohalikud kardavad massilist Hiina ettevõtete sissetungi Vietnami. Lepingud väljamaa firmadega kehtiksid lausa kuni 99 aastat. Nende eesmärk oleks luua väikesed ärioaasid ja tehnoloogiakeskused, niinimetatud mini-Singapurid.

Protestid tulid Vietnami kommunistlikule valitsusele halva üllatusena ning majandustsoonide otsuse hääletus lükati parlamendis edasi, lootuses, et ajaga rahva pahameel lahtub. Kui suurlinnades õnnestus politseil rahvas kergesti maha suruda, siis Binh Thuani provintsi inimesed osutusid kangemaks pähkliks. Mässajad süütasid autosid, loopisid politseid kividega ning suutsid isegi mõnedest kohalike valitsuste hoonetest töötajad välja ajada.

Hanois asuv Hiina saatkond hoiatab oma riigi kodanikke Vietnami reisimise eest, kuna riigis levivad Hiina-vastased hoiakud. Meeleavalduste taga on aga enamat kui vaid vastumeelsus Hiina mõjuvõimu ja endiste kolonisaatorite suhtes. Vietnamlased ei ole rahul tööstusest tingitud loodusreostusega ning paljudes piirkondades on elanikud rahulolematud ka kohaliku valitsusega.