Maailm

AJALOOLISE TIPPKOHTUMISE EEL: 23 000 politseinikku ja üllatustort (1)

Toimetas Aadu Hiietamm, 11. juuni 2018 17:00
Singapuri politseinikud Capella hotelli valvamas. Foto: Reuters/Scanpix
Maailma tähelepanu keskmes on Singapur, kus Sentosa saarel Capella hotellis toimub teisipäeval USA presidendi Donald Trumpi (71) ja Põhja-Korea juhi Kim Jong-uni (34) ajalooline kohtumine. Kohtumine algab kohaliku aja järgi kell 9 hommikul (Eestis näitab kell siis 04.00). Esimesed kaks tundi toimub neljasilmakohtumine, millel Trumpi ja Kimi kõrval osalevad vaid tõlgid. 

Singapuri peaminister Lee Hsien Loong ütles tippkohtumise eel, selle korraldamismiskulud on 25 miljonit kohalikku dollarit (16 miljonit eurot). Lõviosa sellest summast neelavad turvameetmed. Meedia hinnangul vastutab turvalisuse eest koguni 23 000 politseinikku. 

Samal teemal

USA ja Põhja-Korea ei ole kunagi pidanud sedavõrd kõrgetasemelisi kõnelusi. Kahel riigil puuduvad praegu ka diplomaatilised ja majandussuhted. Seda põnevam on näha, kuidas 190 sentimeetri pikkune Donald  Trump ja temast 20 sentimeetrit lühem Kim Jong-un teineteisel kätt suruvad. 

USA president ei ole teinud saladust, et tema peaeesmärk on Põhja-Korea täielik loobumine tuumarelvast. Ekspertide arvates võib Kim Jong-un teatud tingimusel seda isegi lubada. Hoopis teine asi on, kas ta hiljem on valmis niisugust lubadust ka täitma. Peab ju Kim Jong-un tuumarelva oma režiimi säilimise garantiiks.

USA välisministri Mike Pompeo kinnitusel on Donald Trump kohtumiseks Kim Jong-uniga väga põhjalikult valmistunud. Trump ise on näidanud end võimalike tulemuste osas optimistlikuna.

Meedia andmetel soovib  Kim Jong-un kõnelusi Donald Trumpiga jätkata juba juulis Põhja-Korea pealinna  Pyongyangis. Kui kõnelused osutuvad edukaks, siis nende kolmas voor toimuks septembris Washingtonis. 

Väärib tähelepanu, et põhjakorealased kuulsid kohaliku meedia vahendusel Kim Jong-uni visiidist Singapuri ja kokkusaamisest USA presidendiga alles esmaspäeva hommikul.  

Sünnipäevatort Donald Trmpile.  Foto: AP/Scanpix

Donald Trump aga sai enne kohtumist Kim Jong-uniga magusa üllatuse osaliseks. Nimelt kinkis Singapuri peaminister  Lee Hsien Loong talle peatse sünnipäeva puhul šokolaaditordi. USA president saab nimelt neljapäeval 14. juunil 72aastaseks. 

Samal teemal

14.05.2018
Donald Trump tähistab täna 72. sünnipäeva
14.05.2018
Pompeo: Põhja-Korea vastased sanktsioonid kehtivad kuni tuumarelvade hävitamiseni
12.05.2018
DONALD TRUMP SINGAPURI TIPPKOHTUMISEST: „Vaenlastest võivad saada sõbrad.“
12.05.2018
Kehakeeleekspert: Trump üritas Kimi õlavart puudutades domineerida