Mõrukas (Wikimedia)

Pärnu jõest püüti esimene mõrukas – väike kala, kelle siiajõudmist ootasid kalateadlased juba ammu. Nüüd on esimeste püüdjate rõõm suur, sest kala saab ka meie andmebaasidesse kanda.

Karplaste sugukonda kuuluvat euroopa mõrukat (Rhodeus amarus, pildil isaskala) märkas allveekalapüügiga tegelev bioloog Sergei Põlme, vahendab ERRi uudisteportaal.

Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia zoosüstemaatika peaspetsialist võttis ühendust tuttavate kalauurijatega ja koos püüti mõrukas kinni. 

Eesti loodushoiu keskuse kalateadlane Meelis Tambets rääkis „Aktuaalses kaameras“, et mõrukat hakati Eestis otsima juba 15 aastat tagasi, kuna oli teada, et Lätis on see kalaliik olemas. Alles nüüd, kui esimene siinne mõrukas kinni püütud, saab kala kanda ka meie andmebaasidesse.

Mõrukat on 25 liiki, kuid Kesk- ja Ida-Euroopas ning Väike-Aasias elutseb euroopa mõrukas. Umbes kümne sentimeetri pikkune mõrkja maitsega kala söögiks ei kõlba, kuid püüab oma sillerdavate soomustega pilku. Madalaveelistes mageveekogudes elavad kalad koevad järve- või jõekarpidesse, kus vastsed kaitstult arenevad.

Jaga artiklit

9 kommentaari

T
Tiit  /   14:29, 8. juuni 2018
Sellel kalal on liha moru maitsega kes seda ikka süüa tahab. Pealegi nii väike.

Päevatoimetaja

Kristel Veerus
Telefon 51993733
kristel.veerus@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis