Ilm ja loodus

VIDEO | Pärnu jõest leiti uus ja kaunis kalaliik (9)

Ohtuleht.ee, 7. juuni 2018, 23:12
Mõrukas Wikimedia
Pärnu jõest püüti esimene mõrukas – väike kala, kelle siiajõudmist ootasid kalateadlased juba ammu. Nüüd on esimeste püüdjate rõõm suur, sest kala saab ka meie andmebaasidesse kanda.

Karplaste sugukonda kuuluvat euroopa mõrukat (Rhodeus amarus, pildil isaskala) märkas allveekalapüügiga tegelev bioloog Sergei Põlme, vahendab ERRi uudisteportaal.

Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia zoosüstemaatika peaspetsialist võttis ühendust tuttavate kalauurijatega ja koos püüti mõrukas kinni. 

Eesti loodushoiu keskuse kalateadlane Meelis Tambets rääkis „Aktuaalses kaameras“, et mõrukat hakati Eestis otsima juba 15 aastat tagasi, kuna oli teada, et Lätis on see kalaliik olemas. Alles nüüd, kui esimene siinne mõrukas kinni püütud, saab kala kanda ka meie andmebaasidesse.

Mõrukat on 25 liiki, kuid Kesk- ja Ida-Euroopas ning Väike-Aasias elutseb euroopa mõrukas. Umbes kümne sentimeetri pikkune mõrkja maitsega kala söögiks ei kõlba, kuid püüab oma sillerdavate soomustega pilku. Madalaveelistes mageveekogudes elavad kalad koevad järve- või jõekarpidesse, kus vastsed kaitstult arenevad.

9 KOMMENTAARI

t
Tiit 8. juuni 2018, 14:29
Sellel kalal on liha moru maitsega kes seda ikka süüa tahab. Pealegi nii väike.
õ
Õige väike kala 8. juuni 2018, 10:48
Aga eks eda mingil moel ikka kasutada saab. Mäletan, et vanaema tegi tindipirukat niimoodi, et segas tindikalad taigna sisse ja niimoodi nad ahju läks...
(loe edasi)
Loe kõiki (9)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee