Eesti uudised

VIDEOD JA FOTOD | Hulljulged katusepanijad töötasid neljakorruselise maja katusel ilma turvavarustuseta (53)

Silja Ratt, 8. juuni 2018 09:01
Julgestuseta päikesepaneelide paigaldajad TapalFoto: Lugejafoto
Õhtuleht sai kirja tähelepanelikult lugejalt, kes märkas kolmapäeva õhtupoolikul Tapal ilma turvavarustuseta katusepanijaid neljakorruselise maja katusel askeldamas.

Lugeja sõnul liikusid Tapal 1. mai puiesteel asuvale majale päikesepaneele paigaldanud mehed katusel ringi ilma igasuguse turvavarustuseta, kusjuures katusel tehti töid mitme tunni jooksul.

"Kui ma neid esimest korda nägin, oli kell umbes neli. Hiljuti oli ka veidi vihma sadanud. Mõned tunnid hiljem sattusin jälle majast mööda minema ja nad oli ikka veel seal ja endiselt ilma turvavarustuseta," kirjeldab lugeja, kelle sõnul oli ilma julgestuseta kõrgustes turnivaid mehi hirmus vaadata. 

"Ma tean juhuslikult paari inimest, kes on ilma turvavarustuseta kõrgel katusel ringi käinud ja sealt ka alla sadanud. Sellised õnnetused ei ole naljaasi," selgitab pealtnägija, et tema eesmärk pole kellegi peale kaevata, vaid tal hakkas lihtsalt töömeeste pärast hirm.

Julgestuseta päikesepaneelide paigaldajad TapalFoto: Lugejafoto

Samal teemal

 Kõrgustes töötades on turvavarustus kohustuslik

Seaduses on kehtestatud määrus, mis paneb paika töötervishoiu ja tööohutuse nõuded ehituses. Selle määruse § 36 sätestab katusel töötamise reeglid. 

On öeldud, et kui töötamise või liikumise ajal on kukkumisoht, peab suurema kui kahemeetrise kukkumiskõrguse puhul rakendama ohutusabinõusid nagu kaitsepiirded, ohutusvõrgud jt analoogsed kaitsevahendid. Kui töö laadi tõttu on nende kasutamine võimatu, tuleb ohutuse tagamiseks anda töötajale ohutusvöö või -rakmed ning kinnitada need ohutustrosside või -köitega või kasutada teisi julgestusmeetodeid. Veel on määruses sätestatud hulk teisi reegleid, millest kolmapäeval Tapal katusele päikesepaneele paigaldanud mehed kahjuks kinni ei pidanud.

Katusele päikesepaneele paigaldanud mehed töötavad firmas OÜ Päikesekatus. 

"Omalt poolt tahaksime tänada tagasihoidlikuks jääda soovinud, kuid tähelepanelikku lugejat operatiivse sekkumise ja konstruktiivse tagasiside eest võimaliku õnnetuse ärahoidmisel," ütles firma esindaja Taavi Klaos Õhtulehele. "Juhime täiendavalt ka oma töötajate tähelepanu töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmise vajalikkusele ning vajadusel viime läbi täiendjuhendamise vastavalt määrusele Töötervishoiu- ja tööohutusalase väljaõppe ja täiendõppe kord § 7."

Julgestuseta päikesepaneelide paigaldajad Tapal Foto: Lugejafoto

Tööinspektsiooni teabe ja välissuhete osakonna juhataja Kristel Abel ütles Õhtulehele, et Tööinspektsioon ei kasuta teiste isikute poolt filmitut või fotosid väärteomenetluses (seda siis tõendusmaterjali asjakohase/paikapidavuse tõttu).

"Kui meile tuleb vihje, siis pea alati läheme kohale. Kui tööinspektor näeb ise rikkumist, siis järgneb väärteomenetlus. Juhtudel, kui me rikkumist nägema ei satu, aga fotode järgi nagu rikkumine justkui oleks, vestleme objekti vastutava isikuga selgitamaks, kas ta mõistab, kuidas ohutust tagada," selgitas Abel. "Vestluse järel vaatab inspektor üle ka muud tööohutuse ja töötervishoiuga seotud teemad."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee