Maailm

RAHVA HÄÄL: vägistajale leebe karistuse määranud kohtunik kaotas töö (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. juuni 2018 21:53
Aaron Persky hoiab käes silti, milles nõutakse tema ametisse jätmistFoto: AP/Scanpix
Kohtunik Aaron Persky, kes sai tuntuks nn Stanfordi vägistamise juhtumis ülileebe otsuse langetamisega, kaotas töö, kui kohalikud elanikud tema ametist eemaldamise poolt hääletasid.

BBC kirjutab, et California osariigis, kus kohtunik Persky töötas, saab kohtunikke valida ning kui esitatakse petitsioon kohtuniku vallandamiseks ning sellel on piisavalt allkirju, läheb see hääletamisele. Seda juhtub USAs haruharva - viimati alles 1977. aastal.

Samal teemal

Millega kohtunik Persky californialaste pahameele ära teenis? New York Times kirjutab, et 2016. aastal ilmus tema kohtusaali Stanfordi ülikooli ujumistiimi atleet Brock Turner, kes oli ühel peol vägistanud noore naise. Turner vedas teadvusetu ohvri peohoonest välja prügikastide vahele ja ründas teda, jäädes oma teoga kahele peolt tulnud Rootsi vahetusüliõpilasele vahele.

Prokurörid nõudsid Turnerile kuueaastast vangistust. Kohtunik Persky aga otsustas, et vägistajale piisab kuuest kuust vanglast ning kolmest aastast tingimisi. Ta põhjendas seda sellega, et Turner oli alles noor mees ning ühtki varasemat kuritegu tema nimel polnud. Samuti õigustas ta toimunut sellega, et nii ohver kui ründaja olid alkoholi tarbinud ning väitis, et meedia on Turneri suhtes liiga vaenulik olnud. Turneri isa arvates oli seegi liiga range karistus „20minutilise tegevuse [action ingl. k.] eest tema üle 20 aasta kestnud elus“.

Paljud kohtuprotsessiga meedia vahendusel kursis olnud inimesed ei olnud rahul ka sellega, mismoodi ohvrit alandati - näiteks Turneri kaitsja küsimustega sellest, mis neiul seljas oli. Persky on ka ise Stanfordi ülikooli vilistlane, ohver Stanfordi tudeng ei olnud. Persky poolehoid ning mure kurjategija maine ja tuleviku pärast, samuti ohvrit süüdistav suhtumine maksidki talle tema ametikoha.

Mõned californialased - kelle liikumisega Persky ka ise liitus - olid siiski tema ametist eemaldamise vastu.

Samal teemal

27.05.2018
Riigikohtunik annab aru: miks vähendati 9aastase lapse vägistaja karistust
16.00.2018
Repliik | Feministeerium: tõde valesüüdistuste kohta
05.08.2016
Stanfordi vägistaja vanemad kaebavad, et nende poega kiusatakse