Eesti uudised

Pärnumaa rannik on täis surnud kalu – mis toimub? (28)

Kristjan Väli, 5. juuni 2018 17:20
Foto on illustratiivne.Foto: Raivo Tasso/ Ekspress meedia
Õõvastavas vaatepildis, et meri on rannaliivale kandnud sadu surnud ja lagunevaid kalu, pole midagi ebatavalist. Pigem on see probleem iga-aastane.

Pärnumaa elanikele on tänavu kevadel silma jäänud koletu vaatepilt – piirkonna rannad on täidetud sadade surnud kaladega. Mõned on nii ära lagunenud, et alles on jäänud vaid paljas luustik. 

Eesti mereinstituudi Pärnu osakonna kalateadlane Heli Špilev rahustab kõiki: toimuvas ei ole mitte midagi ebatavalist. See on iga-aastane olukord. Samuti ei piirdu see Pärnumaaga, vaid surnud kalu võib leida terve Eesti rannikualalt. 

„Meri puhastab ennast, kevaditi on ka surnud hülged rannas ja seda sarnastel põhjustel. Meist keegi ei ela igavesti, me kõik sureme,“ selgitab Špilev. 

Kalateadlase sõnul ei ole kõik rannaliivale jõudnud kalad just viimaste päevade jooksul surnud. Nimelt kannab meri randa kõike, mis aja jooksul põhja kogunenud. „Mõnel aastal tuleb rohkem, vahel jälle vähem. Või üldse mitte, sest pole vastava suunaga tuult,“ lisab ta.

Špilevi sõnul on teine põhjus see, et Pärnu lahe näol on tegemist väga aktiivse püügialaga. „Paraku käib inimtegevusega kaasas see, et surnud kalad jõuavad randa,“ ohkab kalateadlane. 

Mereinstituut veekvaliteeti ei hinda, kuid Špilevi sõnul ei tasu muretseda. „Ei pea olema mingit mürki. Kalade suremus on suuresti looduslik. Näiteks mõjub halvasti veetemperatuuri kiire tõus,“ põhjendab ta.

Ka surnud hülged jõuavad tihtipeale randa just siis, kui hooaeg on alanud. 2012. aastal kirjutas Õhtuleht, et iga hülge täpset suremise põhjust ei saagi teada, sest korjused on uuringute tegemiseks liiga lagunenud. Tõenäoliselt on siiski tegu kalapüünistesse uppunud loomadega, kelle kalurid on merre tagasi visanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee