Kastre valla keksuplatsFoto: Erakogu
Silja Ratt 5. juuni 2018 14:13
Kastre vald Tartumaal laseb suve jooksul rajada kümme sillutisekividest keksuplatsi. Kohalikes elanikes tekitab aga küsimusi nii keksuplatside vajalikkus kui nende röögatu hind.

Keksuplatside projekti rahastasid Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ja Kastre vald ise, kusjuures suurem osa raha tuli KÜSK-ilt. Kastre vallavanem Priit Lomp edastas Õhtulehele keksuplatside projekti, kus on täpselt kirjas nii keksukastide ehitamise põhjused kui ka selleks kulunud raha.

Projektis seisab, et keksuplatsid on kink Eesti 100. sünnipäeva puhul. Plaani järgi avatakse Kastre vallas kokku kümme keksuplatsi ning iga platsi avamisel toimub ka lastele väike pidu-perepäev. Keksukastide juures saavad olema infotahvlid, mille tagumine külg on tahvlikattega - seal saab kriitidega keksumängu üle arvestust pidada.

Projektis seletatakse, et keksuplatside eesmärk on lastele rõõmu tuua ning toetada piirkondliku identiteedi kujunemist. 

Keksumäng pole odav lõbu

Selgub, et kümme keksumängu koos nende avamisel peetavate perepäevadega lähevad kokku maksma 21 600 eurot. Valla omaosalus on 6600 eurot ning 15 000 eurot saadi KÜSK-ilt. Mis sai olla nii kallis?

Kõige kulukam osa projektist ongi keksukastide rajamine. See läheb maksma  13 400 eurot. Sinna alla kuulub nii sillutisekividele kuluv raha kui ka keksuplatside valmismeisterdamine.

Keksuplatside juurde rajatavad infotahvlid neelavad eelarvest 900 eurot. Keksuplatside avamisel peetud pidudest tehakse lõpuks droonivideo, selle maksumus on 700 eurot. Avapeod ise lähevad kokku maksma 2900 eurot. Projektijuhtimine nõuab 2200 eurot. 1500 eurot on arvestatud projekti üldkuludeks. 

Vallavanem Lomp märgib, et Kaagvere keksuplats on juba avatud ning mees ise osales ka selle avamispeol. Lomp kinnitab, et lastele oli seal suurel hulgal atraktsioone ja tegevusi mitmete tundide jooksul.