Rein Taagepera (KRISTJAN TEEDEMA / Postimees)

Rein Taagepera rääkis tänasel riigikogu istungil emotsionaalselt, et kui meil poleks vaja ülal hoida omaette keelele rajatud kultuuri, siis ükski hull ei hakkaks nii väikest eraldi riiki nagu Eesti üldse rajamagi.

Riigikogu riigireformi arengusuundade väljatöötamise probleemkomisjoni algatusel on tänasel täiskogu istungil arutelu teemal "Riigireform ja hea halduse põhialused". Oma ettekandega esines ka Tartu ülikooli ja California ülikooli emeriitprofessor Rein Taagepera.

Professor rääkis, et Eesti rahvas on liiga väike, et kõiki riigi funktsioone ülal hoida, mistõttu on meie riik samaaegselt liiga paks ja liiga õhuke.

"See riik on liiga paks, kuna elanike arvuga võrreldes nõuab ta suhteliselt rohkem riigiametnikke kui suuremal maal. Samas on see riik liiga õhuke, kuna ta ikkagi ei suuda katta kõiki erivajadusi. Kui meil poleks vaja ülal hoida omaette keelele rajatud kultuuri, siis ükski hull ei hakkaks nii väikest eraldi riiki rajama," märkis Taagepera. "Meil aga on selline kultuur. Ja see kultuur on nii hämmastavalt tugev, et on meil lubanud hakkama saada sellega, mis pole võimalik - nimelt riigiga, mis on samaaegselt liiga paks ja liiga õhuke, aga toimib ikkagi."

Mees seletas, et igal pool on võimalik midagi paremaks teha, kuid see, mida kõige rohkem oleks vaja muuta, on tihti kõige keerulisem muuta. Seega keskendutakse asendustegevustele.

"Kui pilt ei meeldi, siis vahetame raami. Ja imestame, kui pilt ikkagi ei meeldi," tõi Taagepera näite.

Mehe sõnul ei vajagi Eesti enam nii suuri reforme kui 25 aastat tagasi, sest põhilised asjad oleme me selle ajaga juba enam-vähem paika saanud. Muutuma peaksid hoopis inimesed.

"On vaja rahvareformi, hoiakute reformi ühiskonnas," täpsustas Taagepera.

Jaga artiklit

56 kommentaari

M
mõnikord  /   08:47, 6. juuni 2018
näib, et meil on raskusi selle riigi pidamisega. Probleemid tekivad tihti otsustajate rumaluse, ahnuse ja patriotismi puudusest. Siis otsime maailmast lahendusi. Tundub nagu mõistlik kuid me ei arvesta laenatud lahenduste tekkepõhjuseid . Igal maal ja rahval on omad eripärad ja lahendust 1:1-le siia üle kandes ei otsi me ise oma maa omapärasi arvestavaid variante, see tähendab, kohapeal vaimset arengut ei tule. Laenuleib ja laastutuli ei kõlba.
O
on Õhtulehega kõik korras?  /   19:18, 5. juuni 2018
Hei Õhtulehe-Uugud, mis toimub? Üllitasite mingi loo, aga loo sisu kohta kommentaare läbi ei lase.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis