Eesti uudised

Alates sellest aastast on reageerimisviisid alaealiste pahategudele paindlikumad.  

„Liiga karm karistus võib last tõugata uutele õigusrikkumistele.“

Katrin Helend-Aaviku, 1. juuni 2018 21:20

39 KOMMENTAARI

l
liiga karm karistus/ 3. juuni 2018 14:10
tähendab seda, et tatikal puudub mõnda aega hoopis võimalus uusi kuritegusid toime panna... :D
o
Oletame/ 3. juuni 2018 11:51
Oletame, et oled ema ja sellised taovad sinu lapse poolsandiks, jääb eluaegne nii füüsiline ja psüühiline trauma kannatanule.
Mida teed, oleks tore, kui vastaksid rahvale!
l
leo/ 3. juuni 2018 10:54
Mingid " teadlased " ja " valitud " arvavad ilmselt, et me oleme siin Eestis juba kommunismi jõudmas, sest kommunismiehitaja pidi ka moraalselt olema peaaegu täiuslik ja teda on lihtne veenmiste abil ümber kasvatada
j
jajah/ 2. juuni 2018 22:40
niikaua ei tohi karistada, kui keegi tema lähedastest viga või otsa saab mõne karistamata jäetu tõttu - siis on hoopis teised jutud.
Ja teismelisele piiride kehtestamine teeb tema enda jaoks elu lihtsamaks, sest ma mäletan ennast teismelisena. Kogu aeg oli 2 juttu, üks oli sa oled ju suur juba ja teine, et sa oled alles tatikas. Ja ma mäletan segadust oma peas, et kui suur ma siis olen, äkki selgitaks mulle ka kus need piirid siis täpselt on.
h
Haapsalu/ 2. juuni 2018 21:44
Krt küll. Haapsalu kohalik pätikamp uputas siin hiljuti väikelapse ära. Nad on tegutsenud aastaid ja keegi ei saa midagi teha. Õnnekd nad nüüd kinni peetud. Aga krrrrt. Sadistid. Ja keegi uudistes kajastanud???? Eiiii. Mätsitakse kinni jälle jah??!!!??
k
kui mina/ 2. juuni 2018 20:22
alles noor veel olin, sain vitsa ja isa püksirihma, aga mõjus, hiljem polnud suurt isu uuesti saada. Pätt pole elu sees olnud, olen teinud oma tööd, pätti minust enam ei saagi, kuna nüüd olen pensionär.
m
2. juuni 2018 19:31
Mäletan oma lapsepõlvest tagasivaadates et hea kasevits oli ikka kõige parem ravim. Said ikka korra siis enne mõtlesid kui midagi tegid. Praegusel ajal ei tohi ju vitsast sellise mõttega mõeldagi.
a
Ametnike valed/ 2. juuni 2018 18:47
Tegelikult soodustab kuritegelikku retsidiivsust just karistamatuse tunne. Tegelikus praktikas on kõige tulemuslikum kurjategijate vastu võitlemise süsteem nulltolerants.

n
no/ 2. juuni 2018 18:12
varemalt aitas väga hästi, kui ühe teatud kehaosa kaudu kaseurvaplaastriga mõistust pähe suunati.Nüüd aga pistetakse selle eest kinni.
Ja nii see järjekordne karistamatute lumehelbekeste põlvkond jälle peale kasvab...
P
???/ 2. juuni 2018 17:51
Paindlikumad? Kas nüüd saab huligaanile või vargapoisile rohkem kommi anda või? Kuigi õigeaegsest urvaplaastrist olnuks ehk märksa enam reaalset kasu.
k
Kurb/ 2. juuni 2018 16:58
Ikka ninnu-nännu, ninnu-nännu....Kes oma last ei karista, see teda ka ei armasta.
v
vasikas/ 2. juuni 2018 15:58
Lõpetage see rumal jutt,nii me just kasvatame pätte ja lõpuks on nagu USA 2-5 tapavad püstolitest jne. Ja need koolitused programmid,need on tõesti veel rumalamatele.
t
teeme nii siis/ 2. juuni 2018 13:03
Kõige naljakam on see. et meil ei karistata ka täiskasvanud inimesi enam, loogika on umbes sama, et vanglas läheb inimene veel hullemaks. Eesti vabariik...öäk Kaotage ära siis need vanglad, kui sinna panek on alati hullem variant, hoiame miljard eurot kokku vanglate ja politsei kaotamisega, las käivad pätid tänaval, kui nad ka praegu vangis ei istu.
k
kuriteod/ 2. juuni 2018 11:41
hoiab ära hirm karistuse ees. meie riigis ei karistata.
a
A.G.A./ 2. juuni 2018 12:42
kui keegi ei näe ega tea, et kuidas ja mille eest karistatakse, siis pole ka millestki teistel õppida.
k
ka ema/ 2. juuni 2018 11:15
Koduse kasvatuse puudus või liiga range kasvatus kodus-mõlemad on halvad, laps võib minna ülekäte. Siin tulebki vahet teha kuri tegudel, kus eestvedaja ja järeljooksikud, eestvedajale täie määraga karistus, järeljooksikutele vähem ja nii saab asjast asja.

p
pahane onu/ 2. juuni 2018 09:37
Lugesin kunagi ühte elutarkust. Kui keegi tuleb sulle kallale, siis tuleb kalletungijale peksa anda. Aga mitte lihtsalt peksa vaid täiesti tümaks tampida. See tähendab, et karistus peab olema ebaproportsionaalselt suur. Et karistataval ei tekiks mõtet kätte maksta. Ma ei tea, kuidas ja kas seda mõtet riiklikul tasandil teostada aga see jutt, et liiga karm karistus võib tõugata uutele kuritegudele, see ei kõlba mitte kuhugi. Et kurjategijat ei tohi traumeerida, kuna see võib tõugata teda edasi pätti tegema? Ühesõnaga mina ei ole nõus kohtute hambutusega ja nende lastelalinaga. Kurjategija peab kartma karistust! Sest mis karistus see muidu on?
e
ev100/ 2. juuni 2018 09:32
Aga mis siis juhtuks kui karistus oleks õiglane,või naisuke pole selle peale tulnud?
õ
Õps/ 2. juuni 2018 08:17
Kogemus õpilasega, kes sai šokivangistuse nädalateks ja sellest piisas, et inimeseks sai.
k
Kristiina/ 2. juuni 2018 02:39
16-17 aastaseid tuleks avaldada kes kinnimajas. Rööv,peksmine vigaseks korduvalt,vägistamine.. Shokiteraapia ja visaduse kasvatamine on vajalik(tööturule saamiseks peab pingutama)
f
Faust/ 2. juuni 2018 00:51
Karistamatus tõukab ka uutele kuritegudele . Jutuga neid ei muuda .
o
Oi, ma olen.../ 1. juuni 2018 23:55
...õnnelik, et mul ei ole kooli minevaid lapsi. See on ikka hullumeelsus, mis praegu koolides toimub. Õpetajatel pole näitek smingeid õigusi last keelata, ega korrale kutsuda, ega klassist väljagi saata, õpetaja on tänasel päeval teenindaja, kellele kasvatamatub ülbarid juba 2 klassis näkku irvitavad! See on tõsi! Koolipussitamised, koolitulistamised saavad paari aastaga meil igapäevasteks nähtusteks, oodake aga! Lihtsalt lubamatu, kui palju normaalseid lapsi ja õpetajaid peab kannatama selliste pätilaste pärast :( Mis riik me oleme? Mõrtsukatele antakse heal juhul paar aastat karistust, pätilastel lubatakse teha, mis pähe tuleb, keegi ei pea oma tegude eest vastutama? Samas, eg apoliitikud ju ka ei pea vastutama oma miljoni suuruste varguste ja ameti kuritarvitamise eest...Me tüürime tippu, eksole!
e
Ennem/ 1. juuni 2018 23:51
ikka karistamatus innustab "lapsi" uusi kuritegusid sooritama.
õ
õige/ 1. juuni 2018 23:23
andke lapsele püstol kätte las mängib, kui päeva lõpuks veel elus on siis saab asja.

o
Opossum/ 1. juuni 2018 23:16
Ihunuhlust ja täiega nii et kaks nädalat ei saa istuda
t
tõestatud ammu mujal maailmas/ 1. juuni 2018 22:26
Ja mitte karistamine on veel hullem, kui liiga karm karistamine.
v
Vanamees/ 1. juuni 2018 22:20
Kas see jutt on ikka tõeline või tõesti enam ei jagata matsu ! Kas veel vähe näiteid ! Kust küll leitakse sellised sinisilmsed "spetsid" !?
E
// 2. juuni 2018 12:55
Eks euroopa liidu direktiivid on tähtsamad, kui tõde.
p
pettunud/ 1. juuni 2018 22:03
Noh, ega see tibi enne aru ei saa, kui mõni ta algklassilastest ühe kasvatamata pätipoisi poolt trepist alla lükatakse, niisama, sest too vaene empaatiavõimetu umbrohuna kasvanud pätipoiss oli lihtsalt pahas tujus jne. Või kui su ilusa maja aknad keset ööd sisse loobitakse, tekitatud tuhandete eurode suurune kahju ja politseis tuvastatakse, et tegemist 12-14 aastaste pätipoistega, kes lihtsalt meelt lahutasid, kuna vanemaid ei huvita, kus lapsed sellisel kellaajal üldse on...ja karistada neid noorukeid ei saa, kuna läheneda tuleb PERSONAALSELT, koostada PLAAN, solgutada neid 20 korda mööda mõistvaid psühholooge (maksumaksja kulul mõistagi!), KAASATA vanemad, kes püüdlikult ettenähtud korrad psühholoogi juures ära istuvad ja kuulatu ühest kõrvast sisse, teisest välja lasevad...Ei pea olema väga tark, et ennustada, et pätid muutuvad veel julgemaks! Appi appi, kuhu me riik tüürib...
O
../ 2. juuni 2018 00:25
Oleks küll üsna naiivne arvata, et see pätipoiss teeks kõike seda kuidagi väiksema tõenäosusega, olles mõnda aega viibinud mõnes räige režiimiga asutuses. Küll võib ette näha mitmeid võimalusi, kuidas see tõenäosus selle käigus suureneda võiks.
u
Urrr/ 1. juuni 2018 21:59
Kerge karistus tekitab karistamatuse tunde ja neil pohh mida ja kellele teevad...
e
1. juuni 2018 22:15
Eesmärk polegi määrata "kerget" karistust, vaid last mõjutada. Nt selleks on loodud mitmeid programme, kus seadust rikkunud laps peab osalema.
Kumb sinu arvates mõjutab last enam - kas mingi väike rahatrahvike, mida enamus juhtul maksab selle lapse vanem ise ning mingeid kohustusi ega midagi muud lapsele ei järgnegi või see, kui laps on kohustatud osalema nt sotsiaalprogrammis, kus lapsega tegeletakse personaalsemalt ning erinevate tegevuste jm arutelude läbi mõjutatakse last?
a
Ausalt vasta/ 1. juuni 2018 22:55
Kui palju sa oled neid mõjutanud?
s
sinisilm22:15/ 1. juuni 2018 23:34
Vabandust, kuid nii lihtsameelset juttu lugeda...Tekib kohe küsimus: Kas te ise ka usute seda, mida just kirjutasite? Mis kasu on ajutisest (programmi raames) personaalsest tegelemisest, kui sellise lapsega ei ole enne seda aega vanemad personaalselt tegelenud, ega tegele ka hiljem? Selle tulemusel ongi väike kaak just selliseks saanud- omapead vägivaldseid arvutimänge mängides, rumalusi tehes, teisi kiusates, lüües, kuid vanemad ei ole õigel ajal keelanud, ega selgitanud, miks nii ei või! Mis aruteludest sa räägid :D ? vaat see VÄIKE rahatrahvike- siit tulebki alustada ja muuta rahatrahvike piisavalt suureks, mis keskmisele ja madala sissetuleku pere jaoks oleks õpetlik hoop! Alustaks 2000 eur suurusest trahvikesest, mis keskmisele perele on väga suur summa, kui see ühes tükis maksta, mitte jupikaupa! Vaat see paneb lapsele õpetust andma ka need vanemad, kes mitte kunagi ei ole seda teinud! Kui ikka 3 kuu pereeelarve kulub lapsukese tempude kinnimaksmiseks, küll siis köetakse kere korralikult pereringis kuumaks ja tehakse koostööd! Miks riik toetab taolist arutut paljunemist, kus vaid tehakse lapsi, kuid vanemad on ammu unustanud oma vastutuse ja rolli! Toetatakse paljunemist, vanematel vastutust ei ole, lapsed kasvavad karistamatuse tundega ja Eesti riik tuleb välja, et lausa toetab seda!!! Appi!
u
uss/ 2. juuni 2018 09:13
Palun mine ja ürita mõnes keerulisemas piirkonnas nt lapsi koolis õpetada, Kopli ja osad Lasnamäe piirkonnad on näiteks selleks sobivad. 6.-8. klass sobivad algatuseks. Palu endale kõurikute klasse ja vaata siis mõne nädala pärast, kui oled igapäevaselt kogenud nii õpetaja kui ka teiste laste suhtes vägivaldseid lapsi, kes ropendavad, sõimavad, lõhuvad, ründavad jne, kui personaalselt sa jaksad last mõjutada. Need arutelud ja muud sihandsed tegevused on neile sügavalt hane selga vesi, nad irvitavad selle peale ja lasevad samas vaimus edasi.
n
Noojaah/ 2. juuni 2018 22:17
see on nüüd täielik uinamuina.
Kunagi ütles vana miilits, et need, kes tabati akende lõhkumiselt ja pisteti kongi, ei tulnud enam kunagi tagasi. Paar tundi istumist oli piisav. Istuma pidid nad seepärast, et kuni vanematele allkirja vastu üleandmiseni polnud neid kuskil hoida.
Selgus, et see oli ütlemata mõjus pedagoogika, mida miilits olude sunnil harrastas.
Sotsiaalprogrammis osalemist ei tajuta teo tagajärjena.
See on lihtsalt üks järjekordne tädikeste jututuba, mis tuleb ära kannatada.
Kas te arvate, et varem ei ole koolid sedasama harrastanud.Kas te tõesti usute, et see on midagi uut ja kasulikku.
h
häbi Justiitsministeeriumile/ 1. juuni 2018 21:55
Peaks lähenema...Võib tõugata...jne. Tuleb välja, et Eesti valitsu släheb teadlikult seda meelt, et kasvatada karistamatuse tundest tiivustatud pätte ja kriminaale!!! Nõuka ajal pandi pätt kolooniasse, s.t kinnisesse asutusse ning sealt vabanenud noorukid, paljud muutusid kardinaalselt- et jumala eest enam mitte sattuda kinnisesse asutusse! Ja kuigi tol ajal kaakide uputust ei olnud. Mis nüüd toimub, on ikka hullumeelsus! Paljud vanemad elavad kärgperedena, ainult sünnitavad iga uue mehega uue lapse, kuid ei kasvata. Selline laps kasvab omasoodu, ei viisakust, ega kombeid. Ülbab õpetajatega juba algklassides, kiusab teisi lapsi, lööb...ja inspiratsioon tuleb vägivaldsetest arvutimängudest, sest vanemad ei huvitu, millega laps arvutis või telefonis tegeleb! Ja nüüd minnakse leebemaks? Kui 2 klassi laps saadab õpetaja heasse kohta ja näkku irvab, teades, et midagi sellest ei juhtu...Paari aasta pärast peksab kellegi vaeseomaks, ikka ei midagi, siis viskab autode/majade aknad sisse...Mis kogukonnast te jahute seal? Kogukond, kui selline tänapäeval puudub! Mitte kedagi ei huvita kasvatamatud tatikad!
u
Uunu/ 1. juuni 2018 21:55
t
1. juuni 2018 21:51
tibi on ikka väga eluvõõras.