Maailm

KAUBANDUSSÕDA? USA pigistab omaenda liitlasi terase ja alumiiniumi tariifidega (18)

Toimetas Greete Kõrvits, 31. mai 2018 18:34
President TrumpFoto: Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump kehtestas Euroopa Liidule, Mehhikole ja Kanadale terase ja alumiiniumi imporditariifid, vahendavad BBC ja ABC News. Euroliit kavatseb vastusamme teha ning ameeriklasi ootavad ees hinnatõusud.

Täpsemalt öeldes ei pikenda USA praegune valitsus senist erandit, mis hoiab USA olulised äripartnerid tariifidest vabad. Selle kokkuleppe pikendamise tähtaeg oleks olnud 1. juunil. Nüüd hakkab homsest kehtima 25protsendine tariif imporditud terasele ja 10protsendine tariif imporditud alumiiniumile.

Samal teemal

USA liitlased pole rahul. Euroliit on valmis hambaid näitama ning valmistub omakorda kehtestama võimalikke tariife USA toodetele. Prantsusmaa majandusminister Bruno Le Maire hoiatas, et Euroopa Liit võtab tariifide kehtestamise kasutusele kõik vajalikud meetmed. „Eks see on täiesti USA võimude otsustada, kas nad tahavad Euroopaga, oma kõige suurema äripartneriga kaubandusvaidlusse astuda,“ ähvardas Le Maire enne tariifide väljakuulutamist. Ka Prantsuse president Emmanuel Macron, kes muidu Trumpiga väga hästi läbi on saanud, ei varjanud oma tegelikku arvamust: „Sellised lahendused toovad vaid lühiajalise sümboolse rahuldustunde. Ta võib mõelda, et rõõmustab oma valijaid sellega, et ütleb: „Näe, mina võitsin, mina olen see, kes reegleid muudab, küll te näete.“.“

Miks Trump oma liitlasi tariifidega kiusab? Põhimõtteliselt lootuses oma riigi majandust elavdada ja soodustada kodumaiseid alumiiniumi- ja terasetootjaid, kes seni on pidanud soodsamate välismaa importtoodetega võistlema. Näiteks Kanada, üks USA lähedasimaid liitlasi, on riigi põhiline äripartner terasemüügis.

Brasiilia, Argentina ja Austraalia jäävad esialgu tariifidest puutumata, kuid nendegi terase ja alumiiniumi impordi mahule kehtestatakse maksimummäär, kui palju nad USAle müüa tohivad.

Trumpi plaan oma riigi ettevõtetele eelis anda võib küll tunduda õilis, kuid üleöö uusi alumiiniumitehaseid kerkima ei hakka ning Ameerika suurettevõtted tõenäoliselt sõrmenipsu kiirusega toormaterjali tarnijat vahetada ei jõua. Seega tähendavad tariifid tavalisele ameeriklasele terast ja alumiiniumi sisaldavate igapäevatoodete hinna tõusu.

Ka eurooplasele võib see peagi tähendada mõnede, üldiselt siiski spetsiifilisemate Ameerikast imporditud toodete hinna tõusu nagu maapähklivõi, apelsinimahl, jõhvikad, teksapüksid ja burboon. Tariifidest tingitud hinnatõus on ameeriklasele tõenäoliselt siiski valulisem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee