Eesti uudised

Ära maga vanalinna päevadel maha neid üritusi (1)

Linnaleht, 31. mai 2018 16:23
Marten Kuningas on Linnalehele rääkinud, et tema sõnumid on olnud paljuski pigem igavikulisemat laadi. „Usun, et liigun vaikselt päevakajaliste teemade poole, aga igavikulisuse kaudu,“ lisas ta. Erlend Štaub Foto: Erlend Štaub
Pühapäevani kestvate Tallinna vanalinna päevade kavas on sel aastal iga päeva keskmes eri ajastu ning päev kannab vastavat sõnumit.

Reedel kannab päev pealkirja „Elu nagu filmis“ (1956–1980), laupäeval „Laulame lahti!“ (1981–1991) ja pühapäeval „Muutlik vabadus“ (1992–2018). Linnaleht toob arvukast kavast välja 10 üritust, millest tasuks kindlasti osa võtta.

Tänavused vanalinna päevad lõpetab pühapäeval kell 19 Raekoja platsil toimuv Miljardite kontsert. Bänd koosseisus Marten Kuningas, Raul Ojamaa, Peedu Kass ja Kristjan Kallas on viimase aja Eesti popmuusika komeet. Esikalbum „Kunagi läänes“ võitis Eesti muusikaauhindade galal aasta debüütalbumi, aasta rokkalbumi ja aasta albumi tiitli.

Marten Kuningaga võib kohtuda ka järgmisel nädalal, sest 8. juunil kell 19 annab ta Tallinnas Vilde majamuuseumis akustilise kontserdi „Sabata komad“. Laulude vahele räägib ta sellestki, mis pakub talle inspiratsiooni nii muusikas kui ka kirjanduses ning kuidas sünnivad tema laulutekstid. Lisaks tuntumatele lauludele kuuleb obskuursemaid palu. Selle kontserdi piletid on müügil vaid Vilde muuseumi kassas.

2. Viiding trammis

Reedel kella 15–17 vahel tasub Viru trammipeatuses astuda trammi nr 3. Trammides loevad Juhan Viidingu luulet tema 70. sünniaastapäeval lavakunstikateedri 2. ja 4. kursuse üliõpilased. Neid juhendab Anu Lamp.

3. Muusika Katariina käigus

Pühapäeval kella 13–18 kuuleb Katariina käigus (Vene 12) ja Katariina kiriku ees platsil (vihma korral dieles Vene 12) kell 13 Farištamo Ellerit (impropiano), kell 14 Ringholdi (avangardne bluus), kell 15 Robert Jürjendali (elektroakustilised helikangad), kell 16 Rabimiliat (indie-post-rock) ja kell 17 Argo Valsi (alternatiiv-indie).

4. Tornikino

Reedel näeb Neitsitorni lektooriumis asuvas Tornikinos kell 19 Eesti vanimat mängufilmi „Laenatud naene“. Esmalt tutvustab filmi Mart Sander, kes selle 2017. aastal taastas. Sanderi helindatud, vahetekstidega varustatud, koloreeritud ja õigeks korrigeeritud kiirusega versioon kestab 22 minutit. „Laenatud naene“ on tõenäoliselt 1913. aastal Tallinnas filmitud 12-minutine komöödia. See on vanim teadaolev Eesti mängufilm, varem peeti vanimaks Johannes Pääsukese filmi „Karujaht Pärnumaal“.

5. Etnoorkester

Laupäeval kell 12 annab Raekoja platsil kontserdi „Maailma otsas“ 25-liikmeline etnoorkester, grupp noori muusikuid, keda ühendab huvi eri rahvaste pärimusmuusika vastu. Laval mängivad noored Tallinna muusikakoolist, muusika- ja teatriakadeemiast, Vanalinna hariduskolleegiumist, prantsuse lütseumist, Tartu muusikakoolist ja Tallinna tehnikaülikoolist. Orkestri juhendajad on Maarja Soomre ja Sänni Noormets ning Saksamaalt pärit Chris Farnaby.

6. Plaaditurg

Pühapäeval kella 12–17 toimub Harjumäel kõlakoja ees taas plaaditurg. 1980.–1990. aastatel toimusid pühapäeviti kuulsad plaaditurud, kus oli võimalik hankida, vahetada ja ümber lindistada muusikat avatud laiast maailmast. Üritusel osaleb ligikaudu 40 vinüülplaadimüüjat, oodata on nii vanu Harjumäe hunte kui ka noori melomaane.

7. Viikingilaager

Reedel ja laupäeval kella 12–20 ning pühapäeval kella 12–17 toimub Komandandi tee ja Lühikese jala vahelisel alal Komandandi aias viikingilaager. Huvilised saavad näha ja katsuda muinasaegse väljanägemisega esemeid, kuulata torupillimuusikat, lüüa kaasa töötubades, tegeleda nii vibulaskmise kui ka odaviskamisega ning vaadata, kuidas autentselt varustatud sõjamehed omavahel jõudu katsuvad. Laagri korraldab Mõõgavõitlusselts.

8. Ott Sandraku ekskursioon

Pühapäeval kell 17 algab ringkäik „Tuhkatriinust printsessiks – keerulised aastad ja tegemised“. Ajaloolane Ott Sandrak ootab Kodulinna maja (Gümnaasiumi 3) ees ning viib huvilisi vaatama ja meenutama, mida vanalinnas aastatel 1955–1980 tehti ja millest mõeldi.

9. Legendaarne Vennaskond

Laupäeval kell 20 annab Raekoja platsil kontserdi legendaarne punkansambel Vennaskond. Provotseeriv välimus, punkluule ja -muusika olid noore põlvkonna võitlusvahend kehtiva riigikorra vastu, kohtumised miilitsaga üsna igapäevased.

10. Noored giidid

Laupäeval kell 13 ja pühapäeval kell 12 algab Vene 22 juurest ekskursioon „Sada sammu kooliteel“. Vanalinna hariduskolleegiumi noored giidid on tänavatel: Vene tänavast Vanaturu kaelani, Vene tänavast Olevimäeni, Viru tänavast Uue tänavani.

Allikas: vanalinnapaevad.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee