Maailm

EUROLIIT LÕPU ÄÄREL? Joschka Fischer näeb Euroopa Liidu tulevikku mustades värvides (48)

Toimetas Aadu Hiietamm, 31. mai 2018 17:30
Joschka Fischer (70).Foto: Vida Press
Aastatel 1998–2005 Saksamaa aseliidukantslerina ja välisministrina töötanud Joschka Fischer hoiatas Berliinis tehtud ettekandes, et Euroopa Liitu ähvardab lagunemine, vahendab telekanal ntv.

Euroopa Liit seisab kuristiku serval ja on tegemas sammu, mis viib kuristikku, ütles endine välisminister Berliinis Saksamaa parlamendis toimunud diskussiooniõhtul. Fischeri sõnul nõrgestas põgenikekriis ja sellesse suhtumine Euroopa Liitu ja tugevdas euroopavaenulikke jõudusid. Ta kritiseeris, et Brüssel jättis Itaalia põgenikeprobleemi lahendamisel üksi. Ei aidanud seegi, kui Itaalia peaminister Matteo Renzi 2015. aastal Brüsselis peaaegu põlvili laskudes solidaarsust kerjas – Itaalia jäeti abita. Just see asjaolu on nüüd Itaalias võimule toomas euroskeptilist valimisliitu. 

Samal teemal

Euroopa Liitu ähvardavad praegu ka välised jõud, leidis Fischer. „Me võime öelda, et Euroopa Liitu on tabanud komeet – komeet, mille nimi on Donald Trump,“ ütles ta. Täpsemalt on USA praegune president sõjajärgseid transatlantilisi suhteid põhimõtteliselt muutnud ning USA ei pea enam Euroopa julgeoleku ja kaitse tagamist loomulikuks. Euroopa Liit on seetõttu uues olukorras ning peab oma sõjalist võimu ja mõju oluliselt suurendama. 

Fischeri arvates suudavad Euroopa Liitu päästa vaid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni esitatud ideed ning ta ei mõista, miks partnerriigid, nende seas ka Saksamaa, suhtuvad nendesse äraootavalt.          

Samal teemal

11.07.2018
EMMANUEL MACRON – president, erootikakirjanik ja kanakasvataja
01.05.2018
PITSA, VILDIKAD JA VISKI: millistele USA toodetele väänavad EL ja teised solvunud liitlased oma tariifid?
01.05.2018
PAHA LUGU: Donald Trump ajab lääneriigid omavahel tülli
31.04.2018
KAUBANDUSSÕDA? USA pigistab omaenda liitlasi terase ja alumiiniumi tariifidega