Riigikogu lasteruumFoto: Martin Ahven
Marvel Riik 1. juuni 2018 00:10
Riigikogus arutleti neljapäeval riiklikult tähtsa küsimusena rahvastikupoliitikat. Algselt keskenduti esimese lapse sünni soodustamisele, kuid paratamatult jõuti mitmelapseliste peredeni.

Rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoni esimees Siret Kotka-Repinski ütles avasõnas, et arutelu peamine teema peaks olema, kuidas jõuda selleni, et iga naine sünnitaks kaks last.

2016. aastal sündis esimesi lapsi 5736, teisi 5235, kolmandaid 2231 ning neljandaid (ja rohkem) 800. „Esimesi ja teisi lapsi sünnib peaaegu sarnases suurusjärgus, mis pikas perspektiivis tähendab peaaegu kindlalt, et teisi, kolmandaid ja järgnevaid lapsi sünnib mõne aja pärast vähem,“ selgitas Ainsaar, kes rääkis ka, mis mõjutab laste saamist. Kõige rohkem mängib rolli majanduslik toimetulek ja kindlustunne, et töökoht ei kannataks laste arvelt.

Riigikogus kõnelnud Isade Foorumi eestvedaja, lapsehoolduspuhkusel viibiva Taavi Tamkivi hinnangul ei ole Eestis suur probleem esimese ja teise lapse saamine. „Meil toimub järsk kukkumine pärast teise lapse saamist. On mingisugused takistused, mis ei võimalda kahelapselistel peredel saada rohkem lapsi,“ rääkis Tamkivi. Lahenduseks pakkus ta majanduslikku tuge – rahaline toetus igale lapsele alates kolmandast lapsest, lasteaiatasu kaotamine, koduhoiuteenuse loomine ja maksuvabastus – aga ka kultuuriliste piiride nihutamist. „Need kõlavad võib-olla natukene pehmetena, aga tegelikult on meil vaja saada enda ja inimeste mõtetesse arusaamine, et normaalne tugev Eesti pere on selline, kus on kolm kuni viis last,“ ütles Tamkivi.

Näidetena tõi Tamkivi välja, et jutustavad lood (raamatud-filmid) võiksid rääkida lasterikastest peredest, ettevõtete perepaketid ei tohiks olla kahe lapse kesksed ja laste arv ei tohiks olla kodulaenu võtmisel lisarisk. „Loomulikult me ei saa loomingut tootvatele inimestele ette kirjutada, et vaadake, te peate kirjutama kohustuslikus korras mingid asjad sisse. Aga saame premeerida, kuulutada välja konkursse sellistele kultuurisündmustele, mis keskenduvad laste suurema arvu propageerimisele.“

Samal teemal

Kommentaarid  (31)

No lausa irw 1. juuni 2018 17:27
Küll on hea jutustada et oleks nii ja oleks naa. Et lapsi oleks rohkem jne. Kuulge, vaadake mis olukord meil siin on. Kui peretoetused on madalad siis keegi ei tahagi lapsi juurde teha, isegi mitte siis kui nad on armastusega siis ilma loodud. Seni kui siin riigis miski ei muutu ei sünni ka lapsi juurde ja võtke see teadmiseks.
Jajaa 1. juuni 2018 23:09
Andke tasuta, nii irw siis teevad koik lapsi
Kas on loogikapuudusega tegu, et peab nii küsima? 1. juuni 2018 12:15
Pole esimest ei saa olla ka teist. Pole teist ei saa olla ka kolmandat. jne.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS