Eesti uudised

Riigikogu arutles rahvastikukriisi üle: kas esimese lapse sünd on ohus? (112)

LISA KOMMENTAAR

nagu alkoholist loobumine 1. juuni 2018 00:06
ainult kaks reeglit
- ei osta napsu
- jätad esimese pitsi võtmata
Mõttekaaslane 31. mai 2018 21:17
Kui vaadata, et maailmas rahvastiku arvukus suureneb, siis ehk ei tohiks vaadata seda iibe probleemi nii tüsiselt. Muidugi kuna eestlaste arvukus on väike, siis tuleb tunnistada, et kultuur on ohus, aga väita, et inimesi on vähe ei saa ju. Iga inimene, kes sünnib, tarvitab ressurse ning nende hankimine üldiselt saastab meie keskkonda. Mida rohkem inimesi, seda rohkem ka saastamist. Need, kes nüüd sünnitavad, peavad ka mõtlema sellele, millisesse keskkonda nad oma lapsed toovad. Muidugi riik tahab, et oleks rohkem inimesi, kuid seda ainult majanduslikes huvides, sest kui on tarbijaid on ka majandus elus ning riik saab ju sellest oma osa.
karin 31. mai 2018 21:04
Vene ajal oli emapuhkus töökoha rahast, mitte riigi, ja võiks tagasi tuua abiellumistoetuse noortele, sest esimese lapsega on kõige raskem, edaspidi juba lihtsam.
niii 1. juuni 2018 09:18
lõpetage ära / 15:07, 31. mai 2018
Riigis peaks saama kõik normaalselt elada, lastega pered, pensionärid, invaliidid, aga meil on see kihistumine ikka ebanormaalselt suureks läinud. Teatud seltskond saab tohutult suuri palkasid ja seda kõigi meie poolt makstud maksude eest, tohutu laristamine ja keegi ei vastuta. Kogu aeg käivad mingid arutelud, aga tulemus null. Minu ettepanek on, et ärge laristage rahva raha ja leppige milleski kokku, ainult sooja õhu väljalaskmisega midagi ei muutu.
Vene ajal 1. juuni 2018 10:34
kuulusid kõik ettevõtted riigile, eraettevõtted olid keelatud. Muidugi tehti salaja haltuurat.
ei olnud keelatud 1. juuni 2018 10:55
Nõukogude liidu seadustes olid lubatud koperatiivid.Neid oli palju kaukaasias,sest neil puudus enesehävitamise instinkt,nagu eestlastel,ke on olnud iga võimu ajal kõige suuremad pugejad.Vanemad inimesed mäletavad kindlasti armeenlaste loodud koperatiivi,kes tootsid kohtla Järvel kingi.Paljud käisid neid endale sealt tellimas,sest need olid hea kvaliteediga ja ilusad.Ka Moskva oli neid täis,kuna seal oli palju haritud inimesdi,kes oskasid seadust lugeda.Kaukaasias ei kehtinud nõuka ajal mingid seadused.Nemad tegid ise omale seadusi.Ega meie baltikumi seakasvatajatelt on ju seda liiga palju nõuda!Läbimüüki oli raske kontrollida ,ning seetõttu leidis maffia kohe omale kullasoone,siis kui perestroika aegu neid juba palju telkkis.Tallina keskturk oli juba neid tooteid 80ndate teisel poolel täis.
haloo 31. mai 2018 18:59
no mõelge ise!Me ei saa kuidagi oma riigi peale loota.Juhtkond on oma rahva maha müünud.Jah igapäevaselt reklaamitakse eestit,kui avatud ja demokraatlikku.Mida see tähendab?See tähendab seda,et eesti inimesel tuleb konkureerida korteriturul maailma rikastega ja tööturul kolmanda maailma inimestega!Iga terveltmõtlev inimene mõtleb ,et milleks ta toodab järglaseid?Kas endiste komparteilaste võsukestele orjatööks,või tulevase kalifaadi jaoksvalgeid orje,kellega tulevikuis kaubeldakse Jeemeni orjaturul?Või laste organite turustamiseks Kosovo organiäri turul,mille kasusaajateks on lääne eriteenistused ja pangad!Meie kaitse jõud oma rahvast eio kaitse,sedst nende pudrulõugadest kindralid on juba ammu korrupeeritud sorose fondide poolt ja enamus eesti rahvast on debiliseerunud,ning ei saa absoluutselt aru,mis maailmas toimub!Huvi meie rahva suurenemise pärast lähtub ainult kahurilia tootmisest venemaa ja hiina hävitamiseks!
Reaalsus 31. mai 2018 18:25
Kõige parem rahvaiive jaoks oleks teha nö rahasüst,et kui sünnitad saad boonust ja emapalka ja lühikese ajaga oleks see edukas.
Naine 31. mai 2018 17:11
Kehtiv perekonnaseadus on hetkel selline, et lapse saamine on mehele selge enesetapp. Kuni naistele antakse kõik õigused ja võimalused väljapressimiseks ja mees peab muudkui maksma, ei soovi ükski normaalse mõistusega mees peret luua ja lapsi saada.
Ja mis on üldse ESIMENE LAPS? Esimene naisele või esimene mehele? Pereväärtustest ei peeta enam ammu lugu- ühed tegin sellega ja teised tegin tollega. Ja kehtiv perekonnaseadus soodustab sellist elu. Näitan siinjuures näpuga naiste, mitte meeste pihta.
Üks 31. mai 2018 17:07
on selge, et riiklikud ametkonnad ja riigikogu koosneb enamaltjaolt peetusega tegelastest kes iga aasta mõtlevad ainult omaeneste sissetulekute suurendamisele. Kui maksumaksja saaks elamis ja inimväärset töötasu poleks laste sündimisega probleeme, samuti tuleksid " talendid " koju tagasi. Igasugu nn. " soodustused " präänikud emadele ja isadele sündimust ei suurendama ei hakka. Praeguse " elukorralduse " juures saavad omale lapsi lubada enamik ülemakstud riigiametnike kelle panus üldse eesti ühiskonna arengusse on küsitava väärtusega.
Vanamees 31. mai 2018 17:05
Terve Eesti on ohus selliste spetsidega !

teadja. 31. mai 2018 16:54
Tånapåeva arstiteadus on niivord arenenud, et arstidel on voimalik viia looteanduriga sydametoo vastava poisi tasemele, . Pole vahet, et kas mehel on vordseelt xy kromosoom, voi peamiselt xx kromosoom, sellepårast, et naistearstid peavad tåitma Eesti riigi kåsku, et kui minimaalselt peab syndima Eestis poisse rohkem. Tavaliselt andakse mingi miinimum number ette. Kui naine soovib, et lapse soo mååraks mees ja et ei oleks mingeid korvalisi tegureid lapse soo muiutmisel, siis pigem årge esimese 9. nådala jooksul ultraheli uuringutele minge.
teadja. 31. mai 2018 15:59
Toona ytles Martin Repinski, et tytarlaste synd pole kyll eestile kasulik. Eks see ole ka loogiline, naiteks naised ei saa hakkama riigi kaitsmisega, maksavad våhem makse riigikassasse, juhtivatel positsioonidel on suurem osa mehi, maksavad kordades rohkem trahve kui naised, on voimelised tootama kauem, samas kui naised pensioni ikka saades, viskavad sussid varna, meeste eluiga on lyhem ja sellega sailib raha eesti riigil, ei pea maksma isaduse tasu, samas kui naine naine istub lapsega kodus ja nurub riigilt raha. Tytarlaste synd on kyll Eestile vajalik, kuid mitte nii oluline kui poisslapse synd.
tomm 31. mai 2018 15:29
Laste saamise motivatsioonitegureid mõistetakse nii riigikogus kui ekspertide poolt ikka veel ainuüksi prääniku kujul. Läänes on need präänikud kordades suuremad kui meil, aga lapsi ikka piisavalt ei sünni. Präänikuteta arengumaades on seevastu sündivus kõrge.
Seega, kuniks poliitiliselt ei mõisteta lastetuid piitsa kujul motiveerida, jäämegi lõpmatult inisema sündimuse vähesuse üle.
Isegi lasteaedade ees kasvab mühinal uute liisinguautode arv, aga mitte naiste kõhud.
31. mai 2018 15:34
Ja milleks neid lapsi siis vaja... orjadeks, et riigil oleks keda piinata ja piitsutada? Sellist riiki pole ühelegi inimesele vaja.
? 31. mai 2018 15:43
Asotsiaal juba siia ka jõudnud?
mmot sul 31. mai 2018 16:01
Sina Geenius hakkaks siis trahvima mingeid alla keskmise palgaga mehi ja nad saaks veel vähem raha kätte, Nad oleks ikka rikkamad ja õnnelikumad, kui kooselus, kus naine haliseb hommikust õhtuni rahapuuduse üle. Arengumaades on inimeste arengutase ka madalam ja kui su ümber on massiliselt samasugused vaesed pole vaesus häbiasi, eestis pole sama olukord, vaesus on varjatud ja rikkus on kõikjal ja vaesus on häbiasi.
tomm 31. mai 2018 16:04
Kas olete jõudnud näiteks olematu pensioni ja pensionimaksjate vähesuse korrelatsioonist juba aru saada või kulub veel paar aastakümmet?
to tomm 31. mai 2018 16:04
noored naised ei taha üksinda lapsi kasvatada
To tommitaja 31. mai 2018 18:59
Aga miks mees peab kasvatama noore naise ja mingi võõra tehtud (üheöösuhe) last?
Mina näiteks kauge kaarega hoian eemale üksikemadest - ei, pole minu rida, kes tegi, see kasvatagu (punkt!)
Lugeja 31. mai 2018 15:20
Sündivus ei ole poliitiline teema. Ainult populistid võivad sellel teemal vahutada. See on sadade asjaolude ühistulem, mille mõjutamiseks mingit otsest ligipääsu pole. Poliitikute ainus ülesanne on elu riigis võimalikult heaks teha. Küll siis sünnivad ka inimesed, ega lahku need kes veel jäänud. Rahvas on siiski primaarne kes loob omale soovi korral riigi, mitte riik pole primaarne, kes omale kuidagi rahvast luua saaks.
tomm 31. mai 2018 15:31
Kõigis riikides, kus on "hea" elada, vihatakse piisavalt oma lapsi, et nad tegemata jätta.
Seega heaoluriigid peavad hakkama sundima inimesi sünnitama.
lasteaed 31. mai 2018 15:35
Majanduslik kihistumine ka ei sõltu poliitikutest või? Riigiasutuste 2000-8000 palgad tõmmates 1000-2000 peale oleks kohe raha ülearu ja näha on, et suur palk riigiasutuses ei takista neid lisa varastamast, ikka on vähe. Miinimumpalk peaks olema 1000€ ja mitte nalja teha mingi 400-500 eurot, keda me petame. Iga naine jookseb mehe juurest ära kes saab alla 1000€.
tomm 31. mai 2018 16:06
Objektiivselt ei jää sul lapsed tegemata, kui naabrimehel on uus mersu ja sul vana opel.
lõpetage ära 31. mai 2018 15:07
Riigis peaks saama kõik normaalselt elada, lastega pered, pensionärid, invaliidid, aga meil on see kihistumine ikka ebanormaalselt suureks läinud. Teatud seltskond saab tohutult suuri palkasid ja seda kõigi meie poolt makstud maksude eest, tohutu laristamine ja keegi ei vastuta. Kogu aeg käivad mingid arutelud, aga tulemus null. Minu ettepanek on, et ärge laristage rahva raha ja leppige milleski kokku, ainult sooja õhu väljalaskmisega midagi ei muutu.
tomm 31. mai 2018 15:32
Vaevalt sul jäid lapsed tegemata, sest kuskil kellelgi on sada miljonit vara.
raha 31. mai 2018 15:44
on alati mingis riigis konkreetne summa, kõik oleneb jaotusest. Nii nagu ei saa väikese raha eest ilusaid asju osta, ei saa ka lapsi rahatult kasvatada. Nõuka ajal polnud niisuguseid kordades erinevaid sissetulekuid ja see oli tavaline, et peres 3 last, kõik sai üles kasvatatud.
unustage see sündivus 31. mai 2018 13:48
Asutuses kus mina töötan on kõik loogiline - juhtivad töötajad 2000+ palgaga on peredega ja alluvad 700-900 palgaga on enamjaolt üksikud, mehed siis. Naised jooksevad eestis ju kõik välismaa meestele, see rong on ammu läinud. Kogu riigi võib maha kanda.
Kurb kuid jah 31. mai 2018 14:11
Nii on, ka ise juba sama meelt mõned aastad olnud :(
Samas meie, äraaetud, eemalejäetud, otsese kohustuseta kellegi ees - meid on palju, miks me ometi seda ladvikut juba harvendama ei asu? Ma kunagi ei saanud aru islamisõdalaste motiividest end relvana kasutada, nüüd mõnda aega tundub see ainus ja kõige kindlam vahend - sind võidakse ära ajada, kõrvale tõrjuda jne kuid isegi seda teinud ei ole nende ohvrite kättetasumise eest kuhugi suutelised varjuma. Varsti avaneb see laegas
Tüüpiline eesti mees 31. mai 2018 16:00
Kõik teised on süüdi meie meeste saamatuses- naised, valitsus, välismaa mehed. Kõik teised, aga mitte kunagi see põhiharidusega, ilma hammasteta, õllelembene eesti jorss. Sa vaene äraaetud, eemalejäetud hädavares- tee midagi, et oma elujärge, välimust ja tervist parandada, küll siis naised ka su vastu huvi tunnevad. Emme tagatoas õllepurkide vahel pihku lüües võib muidugi kogu maailm ja naissugu vastikud tunduda aga saa aru- sellised hädaldavad mehed, kes peavad ennast maailma nabadeks, ei kõlba pere loomiseks. Kui sa arvad, et oled kõik saavutanud juba sellega, et sündisid mehena, siis arva uuesti.
Eestis saavad ehitusel 6 kl haridusega lihttöölised 1500 eurot netopalka, "peenema" töö tegijad nagu nt. psügiauto juhid 3000- 4000 eurot ja ikka eesti mees ainult ulub ja kiristab hambaid, et raha vähe ja naised ei ole huvitatud.
ära valeta kõva eesti mees 31. mai 2018 16:08
Mu tuttav saab prügiautol 1300€, sa jäta paar süsti tegemata.
Kui arvutad kõiksugu musta prügi pealevõtmised ja ebaseaduslikud
tühjendused palga hulka siis palju õnne valetamisega.
Maaülikoolis täiskohaga dotsendina töötades 31. mai 2018 18:28
oli mu brutokuupalk 1200 €. Doktorikraadiga lektorile maksti lahkelt 1000 € brutos.
Missioonitunne sai otsa, tõmbasin miljoni vaese maalt minema.
Ära aja jama, tüüpiline "eesti naine" 31. mai 2018 19:07
Tüüpiline eesti naine elik:
ülekaaluline, raseerimata, äras0ditud kerega, jne, jne. ilmselt kes selle kirjutas?
Mina olen natuke alla 1.80, vist 176cm pikk, kaalun umbes 70 kilo (vähe kuid ma ei ole oma pikkust arvestades alakaalus), ma liigun päevas keskmiselt 5-6 km oma vabal ajal+vajalik liikumine tööalal. Õlut jõin...viimati eelmisel suvel, aastavahetusel jõin pokaali vahuveini.
Sa oled üks s1tane v2nt, mitte midagi enamat - prügiautojuhid saavad 3000-4000??? Soomest räägid? Taanist? Saksamaast? Jah, seal küll.
Ma võin teha vabalt tööd millest sinul r22bakal ei ole aimugi - võin ehitada sellise instrumendi mis raadioteel toimib, nii, et on sinul autoall ja vajalikul hetkel (kui mina tahan ja nuppu vajutan) sind enam ei ole :)
Paraku, sellise tehnoloogia-mehhaanika alal eesti palgad on 600-700 euri neto.
Muide, metallifirmad pakuvad pingitöölistele (CNC pingid mille kasutaja peab valdama CAD/CAM programme) palka 700-800 euri, vot sulle "peened prügiautojuhid" kes tuhandeid teenivad.
1me laht1, l0ll turaka5!
hmmm 31. mai 2018 15:22
meie ettevõttes on nii, et noortel eestlastel pole lapsi või on 1, noortel venelastel on 2-4
õige jutt 31. mai 2018 15:37
Vene keskkonnas kui sa pole sopajoodik ja tood 1000€ koju oled kangelasisa, eesti keskkonnas sa ei saa isegi tuttavaks normaalse naisega sellise palgaga.
Jep, nii ongi 31. mai 2018 19:10
Ma olen näinud ise vist mingi Postimehe uudisloo all palgateemal noore mehe kommentaari facebooki postimehes kui inimene kirjutas palgast (sealse artikli vastukaaluks selle müstilise kõrge keskmise teemal), nii nagu reaalne on, omast kogemusest. Sellepeale mingi e i t kirjutas, et selle mehega ei olevat midagi teha...
Ema 31. mai 2018 13:36
Esimest korda elus jäin vaatama riigikogu arutelu, kuna teema tundus huvitav.... aga.... pealkirjaks; esimese lapse sündimus v siis pigem mitte - noh ei kuulnud nagu selle kohakst arutelu 😲 jahvatati hoopis paljulapseliste perede tekkest ! Aga kuidas saab tekkida 3-s v 4-s v 5-s laps, kui isegi esimest lastki ei muretseta? Räägitakse kolmanda ja neljanda lapse toetamisest aga esimene? Tegelikult kõige tähtsam! Mida on kõike vaja, esmalt muretseda; voodi, riided, käru, turvatool, mähkimislaud, vann, mähkmed jm pudipadi mis kõik ühe laspe saamisega, kasvamisega ja aerenemisega kaasneb? Järgnevatega on lihtsam, sest enamus asju on juba olemas. Seega tuleks toetada just esimese lapse saamist ja seda mitte 100€ -ga vaid märkimisväärselt suurema summaga. Noored, kes on elu alustamas, neil pole sellist algkapitali ja need kes on jõudnud endale elualustala kindlustada on harjunud elama endale. Miks nad peaksid loobuma oma karjäärist ja iseenda heaolust? Miks nad peaksid oma elurütmist ja mugavus tsoonist väljuma? Jah ka 3-s ja 4-s laps on oluline ning nende sündivust tuleks samuti toetada, kuid kuskilt tuleb teha see ots lahti et seda esimest lastki soovitakse ja et tema vanemad oleksid võimelised talle ka täisväärtuslikku elu pakkuma. Räägitakse suurperedest, aga mis saab nendest lastest edasi? Kas need samad lapsed saavad endale korraliku hariduse, korraliku ukseläve millelt tulevikku astuda kui nad saavad 18 ja alustavad oma eluga? Sellisel juhul tuleks lasetele luua lastepalk, mille nad saavad kätte kui on 18 ja soovivad astuda ülikooli v alustavad lihtsalt oma elu ja on vaja vanemate kodust välja kolida. Jah, juutu oli ka sissetuleku vähenemisest. Olen isegi seda omal nahal tundnud. Lähed dekreeti ja võtad vanemapuhkusem kuid pärast selgub, et sinu teeneid enam ei vajata ja tegelikult pole seda ametikohta enam alleski v on antud kellelegi teisele, mis siis et seadusega peab selle koha säilitama. Teiseks; töövestlusele minne, küsitakse enne tere ütlesmist, millal uus laps tuleb? No päriselt!?!? Laste saamine, lapsevanema palga suurus ja selle teenimine ning pidevalt kallinevad hinnad, mis tõusevad 10 x kiiremini kui tulevad palgad järgi on väga tihedalt omavahel seotud. Miks peaks v õigemini mis kuradi pärast peaks tegema lapsi, kui ei jaksa iseennastki ülevalpidada? Kuidas saab võtta vastutuse veel ühe elu eest, kui palgast ei jätku rohekmaks kui 1.5 päevaks? Maksad arved ära(kui sul jätkub palgast kõikide arvete maksmiseks), ostad kütuse auto paaki(sest ilma autota ei saa, kuna bussid ei liigu), siis saad ehk ühe leiva ja saia aga mis edasi saab ülejäänud 28.5 päevaga? Ja mis siis saab kui auto läheb katki v hakkavad kodumasinad üksteise järel hingusele minema v vajab mingil hetkel katus parandamist jne jne mis siis saab? Olege inimesed ja tehke need asjad enne korda, küll siis tulevad ka need 3-dad ja 4-dada ja 5-dad lapsed Eesti peredesse!
Ema 31. mai 2018 13:42
... ja veel. Lapsevanem ise? Elu peaks olema elamist väärt ja kõige selle keskel peaks saama ka vanem endale midagi lubada peale selle et perele süüa osta, arveid maksta, lapsi kasvatada jms. Olgu selleks kasvõi poest uhiuue plätu paari ostmine v teise linna emale külla sõitmine. Aga tänaste palkade, hindade jms kõrval ei saa ega või isegi mõelda uuest juukskummistki!
Mähkimislaud? 31. mai 2018 13:48
Kallis inimene, ütle, misasi see veel on?
Ma olen 28a vana ja kui ma olin mähkmeis, mina ei mäleta, et oleks olnud spetsiaalne mähkimislaud - kui see lumehelbekesena elamine selline ongi siis seepärast neid lapsi vist ei sünnigi.
esimest last 31. mai 2018 14:50
ei tehta, tehakse kohe 2-3-4-5 jne. nii lihtne see ongi. Eestis on see kõik võimalik.
tehke 31. mai 2018 13:35
kohe teine laps ja oht on möödas.

KLP 31. mai 2018 13:07
Minu arust on probleem selles etnoortel inimestel ei jagu saadnud palgast normaalselt kuu lõpuni seda palka kuna noored peavad kükitama üürikorterites ja üüride hinnad on lihtsalt ebanormaalsed. Inimestel on väga keeruline pangast laenu saada oma kodu ostmiseks kuna pank tahab, et inimesel oleks peale kooli juba mingi üüratu summa sissemaksuks ja lisaks veel tuleb vanemate vara panti panna. Kui inimene saaks soetada omale normaalsete tingimustega kodu oleks ka kulud väiksemad ja mis põhiline, oleks koht kus neid lapsi kasvatada.
Täpselt nii 31. mai 2018 13:16
Küsisin pangast laenu umbes 850 eurose netopalgaga, üksik noor mees, ilma sms laenu ajaloota, ilma kriminaalse registrita jne - laenu ei saa kodu ostmiseks, maksa pool palka ühetoalise uberiku üüriks+kom. maksudeks. Arvutasin, igal juhul oleks tulusam osta 3 toaline korter ja ehk kindlustuse puhul oleks kogukulu kuus suurem kui seni üürides on. Samas saaks võtta kasvõi ühte tuppa kasvõi üüriliseks mõne õpilase vms kes kommud maksaks - ikka oleks odavam kui ühetoalist üürida. Kui tagataskust veerand korteri maksumust võtta ei ole siis ei saagi noor inimene saamaski laenu. Mõte käis, et ehk peab keemikuks hakkama aj mõne kilo valmistama või siis teine asi - kurjategijatele l6hkematerjale valmistada, muidu seda raha palgast elus kõrvale ei pane ja riiki ka muide see mure ei huvita kuna mitmest vastavast asutusest uurisin, meil prioriteedid kristallitubade, esoteerikute jpt. toetamises jne.
Pommimeisterdamine on hea idee: 31. mai 2018 18:31
niikaua kui vahele ei jää, saad lubada normaalset eluaset, sööki ja sotsiaalset sidusust. Kui vahele jääd, tagab need ennast riigiks nimetav vaestemaja.
VaBank 31. mai 2018 13:47
Aga kes kodanikud on nii vaeseks on muutnud!? Seda peaks uurima ja vastavad poliitikud häbiposti tooma?
Getu 31. mai 2018 12:25
Mina oleks ammu valmis pere loomiseks, sissetulek on keskmine, saan ise hakkama ja jätkuks ka lapsele. Aga pole kedagi, kellega luua see pere. Seega pole ainult sissetulekutes asi. On ka palju üksikuid inimesi, kel ei ole elukaaslaast kuskilt võtta. Kui riik tahab, et kõik sünnitama hakkaks, kas riik siis otsib ka paarilise :D
Nii vist on 31. mai 2018 12:31
Aga ilmselt see probleem on vastastikkune - mida sa teed naisega, kes leegib peolt peole või hoopleb oma mingi kõrgkooli paberiga ja leiab, et mees kel paberit ei ole (võibolla tänu just sellele, et vanemad omalajal ei suutnud rahaliselt tema õpinguid finantseerida), ei ole midagi väärt, vahel isegi vaatamata sellele, et niisugune inimene saab elus paremini hakkama kui "mingi" paberi omajad. Mina olen seda ise kogenud. Ja siis üldiselt on nutulaul lahti kui see paberiga kuju on peale lapsest kuulmist neljatuulepoole kihutanud. Isegi juhul kui sa ei ole alkohoolik, ei tarbi aineid, oled vaikne, isegi siis leitakse, et sa pole midagi väärt. Eesti naised üldiselt on oma latid liiga kõrgele seadnud ja peaks oluliselt oma ootusi maha võtma, üks asi on muinasjuturaamatuist printsidest lugeda, teine asi on päris elu.
Getule, 12:25 31. mai 2018 12:41
Ratase valitsus otsib sulle elukaaslase Venemaalt.... Õpi vene keelt!
No sina tahaks 31. mai 2018 12:45
muidugi, et ansipi või sossinovski valitsus otsiks sulle kaaslase süüriast?
Mida see Ratas siia praegu üldse puutub?
Kas ratas oli viimased 17a valitsusjuht?
Pealtnägev 31. mai 2018 13:51
Eelmisee valitsuse ajal sai perspektiivsest riigist 27-miljardilise võlaga läbisõiduhoov.
reaalne variant 31. mai 2018 17:48
Väga inetu naise puhul on võimalikud eesti mehe variandid vaid joodikud ja arengupuudega kahjuks. Ainus võimalus tumedanahaline mees leida ja seda teed on mindud juba massiliselt eestis. Reaalsus on selline ja need mehed siiralt on vaimustuses inetu ja tüseda naise üle, olen suhelnud mitme sellise mehega, uskumatu.
ise oled need paarilised 31. mai 2018 19:40
oma ükskõiksusega või kõrgendatud nõudmistega eemale peletanud. Mehed pigem loobuvad armastamast kui kannatavad ühepoolse armastuse käes.
Hõissa 31. mai 2018 12:24
Sünnitage, sünnitage, palun sünnitage! Tartus tõuseb lasteaia koha maks 91+ eurole!
322 31. mai 2018 12:17
ÕHTULEHELE 31. mai 2018 12:45
MODERAATOR OMAVOLITSEB! ASENDAGE TA!
Vits 31. mai 2018 12:16
Pole sõda, pole sünde.
.... 31. mai 2018 11:54
Telekast räägiti juba Boniemmi plaadist. Aga kõik, mis rahva tulu pannakse huugama teatud kildkonna poolt. Arvate tóesti, investeeringutest eesti?
31. mai 2018 11:49
Millal need kepijutud lõpevad?
Kersti 31. mai 2018 12:46
Kui ei lase AHISTADA, siis ei ole ka mingit KEPPI!
31. mai 2018 16:28
Kersti, oled Sa seemneid söönud?
Selle uudise kõrvalolev 31. mai 2018 11:40
On päris ränk, see on provokatsiooniks jälle värskeimate uudiste kõrvale sätitud, alles eile oli see siin, nüüd jälle on ülespoole tõstetud - pole kommegi ega midagi, mingi 70+ kommi aga "suur uudis".
Sellele asjale on päris halb peale vaadata. Andke need tüübid minu kätte, mul siin tööta Husqvarna seisab :)

oot 31. mai 2018 11:28
Ei 31. mai 2018 11:24
tea mis siin mitu tundi heietada on? Olen ise oma lapsed suureks kasvatanud ja tean, et asi pole keeruline, kui on kindlustunne .Kui on kodu, kui on töökoht ja saad elamisväärset palka.kui ei pea kogu aeg homse päeva pärast muretsema.Raha on tähtis, sest ilma rahata ka kõhtu täis ei saa ja riiet selga. Minu lapsed olid suviti vähemalt kuu aega laagris: olid spordilaagrid, töö-ja puhkelaagrid, linnalaagrid.See oli kõik tasuta.Lastel olid huviringid-tasuta.Kui oli vaja tuge laste järele vaatamiseks, siis oli mul tugi vanaemade-vanaisade näol.Siis ei pidanud inimene surmani ennast tööpostil surnuks töötama vaid jäi aega ka lastelaste ja pere jaoks.Kõige tähtsam on inimesele ja perele kindlustunne ja normaalne inimväärne sissetulek
Keegi taibu 31. mai 2018 11:21
elatismaksude suurusest ka midagi arvab, või rõhk ongi ainult rahamaiastel üksikemadel!?
Na 31. mai 2018 11:20
Ärge rääkige rahast, see pole peamine põhjus, miks lapsi ei sûnni. Minu ja mehe palgad on kõrged, kuid soovime ainult 1 last. Nii ongi, leppige. Meil on nii mugavam. Asi on selles, et inimeste vaated elule on muutunud. Hinnatakse rohkem isiklikku vabadust kui lapsi. Mulle nii väga meeldib, et mul on 1 laps. Tema kõrvalt saame veel normaalselt elada ja aega jääb ka endale. Kindlasti ei soodusta sündivust ka vabaabielude suur arv. Need naised, kes lapsi sooviks, vabaaebielusse palju ei julge sünnitada.
tomm 31. mai 2018 15:41
Sul on üks laps, sest oled naisena perekonnapea.
Meeste domineeritud peredes (ja ühiskondades) on rohkem lapsi.
Muus osas tuleks sult liigne heaolu maksustamisega ära võtta.
Na 31. mai 2018 16:39
Hahaaa. Nii hea on vaadata, kuidas inimesed segast peksavad, infot omamata 😃 Mu mehel on eelmisest kooselust veel üks laps ja tema peaasjalikult ei soovi rohkem lapsi. Aga ka mina olen rahul.
Naine 31. mai 2018 17:37
Sa oled julge naine, kiidan- et julged lapse saada mehega, kellel varasemast kooselust laps. Ma olen ise sama julge, sellepärast tean kiita. Pole just eriti tore ja lihtne elu, kui lapse ema tahab lapse igaks võimalikuks hetkeks oma kaelast ära suruda. Meie vabad päevad ja puhkused nagu kuuluksidki talle. Laps ise aga (tüdruk muide) on kasvatamatu, ei oska külas käituda. Ema on rääkimata jätnud.
tomm 31. mai 2018 18:38
Sinu isiklik tragöödia eelistada läikivaid asju ja jõudeaega laste saamisele ning üleskasvatamisele ei peaks olema negatiivse iibega riigis soositud. Sinu liigsed vahendid tuleks konfiskeerida inimeste kasuks, kes investeerivad lapsi tehes tulevikku.
Lisaks pole mõistlik ei promoda ega ise uhkustada vähese võimekuse üle järglaste tootmisel. Muidu oleme varsti sealmaal, et noormeeste põgenemine kaitseväest pärast nädalast teenistust emme seelikusappa muutub samuti ühiskondlikult aktsepteeritavaks.
Na 31. mai 2018 23:13
Esiteks pole see tragöödia ja teiseks võiksid aru saada, et me ei ehita hirmuühiskonda, kus inimesed hirmu ja sunniga lapsi peaksid saama. Alati on olnud inimesi, kellel on ainult 1 laps. Saa nüüd üle. Tõesti kahju, et oled madalapalgaline, sorry, aga ju pole sa viitsinud ka õppida ja pingutada. Vaesed muutuvad üha nahaalsemaks - tahavad mitte millegi eest raha ja hüvesid. Sa pole aru saanud, et osa inimesi sünnitabki ainult sotsiaaltoetuste pärast? Mul on kahju neist lastest.
Esiteks 31. mai 2018 11:08
Tuleb lõpetada see igaühe "nui neljaks" tasuta kõrgharidusega harimine - naised just seepärast ongi eestis nii-ütelda (just nii-ütelda!) õpihimulisemad, et saaks peale kooli saba seljas liduda välismaale - seal on nagunii elujärg parem, inimlik õigemini, siis seal muidugi aetakse taga rahakaid mehi (keda ongi sealseis ühiskondades omajagu, isegi tööinimeste seas kuna tööinimene teenib 4-5x meie keskmise palga ja seda enamuse tööde puhul), siis lidutaksegi selliste meeste küljealla, nendega sigitakse. Samas mida kasu on meie maksumaksjail? Mida aksu on meie noortel meestel, kes teneivad 800-900 euri kätte ja maksavad seejuures väga suure summa sots, tulu ja muid makse? Selge, et need mehed istuvadki kas üksi, vegeteerivad eestis või on sunnitud käima kalevipoegadeks. Sesmõttes tuleb seda kõrgharimist hakata oluliselt piirama. Kui 10-15% gümnaasiumi lõpetanuist läbivad oma magistriaastad siis see on loomulik, suurem protsent enam ei ole jätkusuutlik!
Teiseks 1. juuni 2018 08:41
No kohe näha,et haridust sul pole... nii rumal jutt.
geena 31. mai 2018 10:56
ehk tõstaks mähkmete aksiisi 😁
Naine 31. mai 2018 12:35
Mina ennem sünnitama ei hakka, kui lastekaupadele ei tõsteta käibemaksu 30% ni ja lasteaia koht ei maksa 300 euri.
geena on pisut ullike? 31. mai 2018 15:44
Praegu on mähkmetel mingi aktsiis, et seda tõsta saaks?
Tolbert Sirakas 31. mai 2018 10:52
Kus ta siis ohus on, kui miskipärast harimata seltskond paljuneb justnimelt ema"palga" tõttu! Sellistes nö peredes on neid tatikaid ikka mitmeid, kuid keegi neid ometi ei kasvata. Nii pea, kui toetus hakkab lõppema, rasestutakse uuesti. Mis selle asja mõte? Toota inimesi, kellest kasvab ühiskonnale suur koorem: tulevased külajotad ja narkarid. Mingeid maksumaksjaid neist küll ei saa, unistage edasi :D
Osast kindlasti kasvab märgitud põlvkond ka 31. mai 2018 11:16
Aga tean ise peret kus nii isa kui ema ei tarbi ega joo. Isal muidugi paha kalduvus noolida teisi seelikuid ka aga näha on, et aeg ikka on mehele mõistust toonud.
4 last kasvab peres. Õppimist võiks muidugi olla rohkem, 1 poiss on tubli, selline loomulik loogik - jagab asju kuidagi lennult, 2 poissi on nooremad ja ulakad aga vast leiavad ka oma tee, 1 läheb ilmselt nigelamat teed. Kas just mainitud teid aga tervis pole tal see mis võiks.
Siiski on positiivne, et vanemad pole põhja läinud.
Hoopis need üleharitud on probleem - sellised promovad igasugu vabadusi ja jura (kasvõi need samasooliste asjad), adumata, et nende kasvulava ülikool on ellukutsutud just ausa ja tubli maksumaksja rahadega, kõrgharidus peaks olema tasuline, mingid teatud ja riigi toimimiseks vajalikud õppekohad vaid tasuta - ei ole mõtet masumaksja rahaga toota arste, õpetajaid, igasugu keemikuid-rakubiolooge välismaa tööturule - nad ei anna neile tehtud kulutusi kuidagi tagasi, vanas eas ehk tulevad kodumaale ja tahavad siit selle pensioninäpitäie ka lisaks saada või veetakse oma välismaa mees ka siia ja nihverdatakse sellele ka siis hüved välja - kes peab maksma?
31. mai 2018 15:35
see n.n pereisa,siis kaine peaga noolib seelikuid ? nalja teete või ? Seelikukütid on reeglina ise pidused,kui hakkavad pere kõrvalt ringi ajama.Seda ka veel,et palun hoidke oma suu kinni ülikoole lõpetanud noorte inimeste suhtes .Minu lapsed ja lähisugulaste lapsed on siinsamas Eestis lõpetanud ülikoolid ja teenivad,töötavad ka Eestis,et taolistele n.n seelikuküttidele kellest kirjutasite ja nende kummalistele lastele sotsiaal abirahasid maksudeks maksta,et päris ära ei nälgiks.Ennem olgu inimesel 1-2 last,kes kasitud ja haritud,kui 4,kes kusagil abikoolis jeeli-jeeli hakkama saavad ja edasine elu on abitöölisena kusagil ,kui sedagi.
Hehhee 31. mai 2018 19:14
Need "ülikooli lõpetanud" on muide veel need kõige vedelama pyksikummiga - s1taaugun1 neid vanalinnak6rtsudes näha iga õhtu :D

jep 31. mai 2018 10:21
Kuna Aafrikas on rahva taastootmine lihtsamast lihtsam, siis kopeerigem nende tingimused Eestisse..
31. mai 2018 11:17
Soovitad laste müümise võimaldamist või häälekamat rahvusvahelise abi nõudmist?
nujah 31. mai 2018 14:04
On olnud aegu eestiski, kui eri põlvkonnad elasid ühe katuse all ja lastega polnud seesugust probleemi. Nüüd on veel lisaprobleemiks ka noorte üldiselt põlglik suhtumine vanemasse põlvkonda.
mung 31. mai 2018 10:18
Riigikogu kõneleb kaudselt käe püksi ajamisest
sehkendamine 31. mai 2018 09:42
tagajärgedega, põhjustest ei suuda seltskond otsustajaid juba mõnikümmend aastat aru saada. Lapsed pole lihtsalt tegemiseks, vaid üleskasvatamiseks iseseisvaks eluks ettevalmistununa. Kellele neid helbekesi, abituks õpetatuid lõpuks vaja ongi, kui neil mõistlikku eeskuju pole, kaasaegsed vanemad peamiselt tööl ja mitte koduaias. Nagu eeskujuks olevas USA-ski - raha versus lapsed, kumba võtta, kumb jätta, kui lapsehoidjadki väga erineva suhtumisega. Keskkond kas sunnib (töökäte nappus isiklikus majapidamises) või meelitab (hüved, vahel piisab lühiajalistestki, kui sobiv kogus käes, saab hüvede jaotuse lõpetada), projektilapsedki kasvavad suureks ja muudavad maailma, niikuinii.
põhjus 31. mai 2018 09:35
Lapsi sünniks hoopis rohkem, kui noortel oleks tugiisikuid. Inimesi sunnitakse surmani töötama, sest pensionist ei ela ära ja noortel pole võtta vanemaid ega vanavanemaid, kes häda korral appi tõttavad.
31. mai 2018 09:43
Riik ise ongi tugisüsteemi lõhkunud ja nüüd räägivad rahadest. Raha last ei hoia, et ema korrakski magada saaks või tööl käia haige lapse kõrvalt.
marks 31. mai 2018 10:04
Omalajal viidi lapsed suveks vanemate juurde maale . Nooerd käisid tööl või puhkusel .
Nüüd ka vanavanemad tööl , Seadused sellised et töö kohustuslik surmani.
Pole riigil neid lapsi vaja . Toome lapsed aafrikast koos vanematega. Ja kooseluseadus ega ka selle muutmise sätted iivet ei tõsta. Rõhuasetus on riigis valesti.
31. mai 2018 10:54
Vaevalt et vanavanemad tahavad kantseldada nutipõlvkonna helbekesi, kes enamus ajast istuvad oma mobiilides.
... 31. mai 2018 11:17
No egas nad seal maal jõude istunud. Maatöö oli hommikust õhtuni. Maale saadeti, sest seal lapsed müttasid looduses omaette. Nüüd ei elata enam maal talus. Isegi kui varem pensile lased, siis on vanavanemad samuti korterites, kus lastel pole midagi teha.
To ...11,17 31. mai 2018 17:24
Ja Teilgi õigus , pole lastel ega eakatel maal enam midagi teha. Lasteaiad , poed , pangaautomadid , sideasutused , vallaksekused , jne , kõik suletud - ega ärka enam elule. Pole ju kuhugi minna ega asja . Hea kui ühistransport liigub ja seegi ainult ühes suunas , tagasi häälega , või jala.
31. mai 2018 10:16
Tuleb suvevaheaeg ja tuhanded pered on hädas, mis teeb see algklasside laps pika päeva, kui vanemad tööl ja vanemate puhkus lühike, kõik see mõjutab laste sündi.
Just 31. mai 2018 11:15
Jah, nii ongi! Paljukirutud NLiidu ajal oli vähemalt üks asi parem: naised said 55 aastaselt pensionile ja enamus neist kasutas seda vabadust õilsalt ja omakasupüüdmatult lastelaste hoidmiseks. Aga nüüd tahetakse, et inimesed käiksid tööl varsti 70nda eluaastanai... Võiks olla lapshoolduspension vanaemadele eelkooliealiste lastelaste hoidmiseks!
31. mai 2018 09:18
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
31. mai 2018 09:44
Saatanast on need poliitikud, kes perekondade lõhkumist on aastakümneid ellu viinud ja teevad seda jätkuvalt.
noh 31. mai 2018 11:05
kuidas poliitik perekonda lõhub, labida või kirvega??
poliitikute teene 31. mai 2018 13:44
Majanduskeskkond kus on võimalik aastakümneid maksta naeruväärset palka, sa ei saa tänapäeva naisega suhelda, kui su palk alla 1500€.
oh ja 31. mai 2018 09:15
kõige kurja juureks on inimeste ebakindlus ja hirm homse päeva ees kuna meitel inimesed elavad käesoleval ajal üks päev korraga. Ilmselt näib, et sündivuse suurendamiseks peab tagama kindluse homse päeva ees vähemalt sellisel tasemel nagu oli ENSV 80 aastatel
tomm 31. mai 2018 15:45
Kõige ebakindlamates riikides on suurim iive.
Naine 31. mai 2018 09:12
Ma kohe ootan mis vaimusünnitused sealt tulevad. Riigikogust tulevad alati sellised mõtted, mida normaalne inimene genereerida ei suudaks. Inimene kes pääseb riigikokku kohe mõtleb teistmoodi. Ega sealt miskit toredat ei tule ja kindlast on mingisugune maksusüsteem põimitud sinna lahendusse.
Mees. 31. mai 2018 10:12
Panin teleka käima. Tahaksin minagi kuulda, kuidas ja milliste võtetega seekord rahvast petta kavatsetakse. Neil on täna rahva ees esinemiseks kolm tundi. Peab ikka palju sõnu olema selle aja jaoks valmis, et see aeg täis valetada.
Taavi 31. mai 2018 09:03
Rikkuritest sotsid pidid toetused oma taskust andma.

artikli 31. mai 2018 09:00
kõrval foto kahe homo abiellumisest, kas nende koos elu on iibe tõstmisel ja esimese lapse saamisel ülioluline või...??
Kindlasti on ka meediapoiste-naiste hulgas geisid ja lesbilisi. 31. mai 2018 10:09
Kui nendest poole suuga rääkida(NB! Kirjutada samuti), siis ei paista nad ehk endale erilistena, las nälgivad tähelepanuvaeguses. Miks peab isegi riigikogu raiskama aega selle "erilisusega". Mõned seal on kogunisti pühendunud ... Avalik tähelepanu hukutab ka meie verisulis noori, sest ei teata enam keda/mida uskuda. Kust küll on ilmunud selline hälve tervele osale põlvkonnast?
31. mai 2018 08:49
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
tomm 31. mai 2018 15:46
Läänes on seda keskkonda tohhuijaa, aga iive ikka negatiivne.
Tegeleks ükskord tegelike põhjustega, mitte muinasjuttudega.
:-/ 31. mai 2018 08:47
palgapäeval maksan laenud, kommunaalid, maksud - edasi üritan kuu lõpuni välja vedada. Reisimist ei luba, auto on pisike, korter vanas paneelikas ja ma saan üle keskmist palka! Peaks ikka päris palju kokku tõmbama, et saada vähemalt 1 laps sünnitada oma 40 ruudusesse laenukorterisse. Kõige rohkem sigivad need, kellel raha on väga palju või väga vähe.
31. mai 2018 09:00
Anekdoodi materjal jälle elust enesest :D
? 31. mai 2018 11:20
Keskmine palk just oli siin lehes kirjas, ikka parajalt suur summa, millest paljud ei oska undki näha Eestisi. Kui sa taolise summaga elust läbi ei tule, siis on küll miskit valesti. Ma saan poole sellest ja pole ühtki laenu, jääb veel isegi korteriremondiks natuke. Kui saaks keskmist, siis oleks elu lill
Na 31. mai 2018 11:22
Mitte palga suurus pole oluline, vaid hoopis kulude suurus. Kui sul on pärandiks saadud korter, siis jääb sulle raha võib olla sama palju või rohkemgi kätte kui keskmise palga ja kodulaenuga.
To: Na 31. mai 2018 17:22
Tore oleks, aga ma ei ole siiski midagi pärinud, köik on omaenda higi ja vaevaga teenitud ja üles ehitatud.
Nõus 31. mai 2018 14:14
Mees sai pangalaenuga oma 5 aastat tagasi korteri aga nüüd sellest 30 ruudusest jääb natuke väheks meile kolmele. Lapsega paar aastat saab veel hakkama aga noh olgem ausad, kitsas on küll. Kui tahaks uut korterit pangalaenuga võtta siis maksaks juba korraliku korteri pangalaenumakse oma 350 kanti, praeguse 30 ruuduse eest maksame aga 80 eurot sentidega. Pealegi ega seda tugivõrkustikku ka pole nii võtta, vanaemad-vanaisad elava kaugel või 70-ndates. Aga meil vist üle 1 lapse peresse ei tule, tegemine pakub rõõmu küll aga kasvatada tuleb ka :) Ja ema sõnad kõlavad mul ikka kõrvus, et lapsi tee nii palju selle mõttega et kui mitmega üksi hakkama saad. Õnnetusi juhtub inimestega iga päev, keegi pole siin kaitstud, rääkige mis tahate....
inimeste sissetulekud 31. mai 2018 08:36
peaksid ikkagi olema suuremad, et jätkuks ka laste ülalpidamiseks...
tomm 31. mai 2018 15:59
Seda minagi, et kulud lastele on super ettekääne endale suurema sissetuleku nuiamiseks, mis siis laste asemel meelelahutusele ja liisinguautodele kulutada.