Galeriid

GALERII | Ilmus „Tõe ja õiguse" I osa illustratsioonidega juubelitrükis (1)

Jaanika Vilipo, 30. mai 2018 17:20
A. H. Tammsaare "Tõe ja õiguse" I osa juubelitrükise esitlus Viru Keskuse Rahva RaamatusFoto: Robin Roots
Täna esitleti Viru keskuse Rahva Raamatus Anton Hansen Tammsaare "Tõe ja õiguse" I osa illustreeritud juubelitrükist, millega tähistatakse kirjandusklassiku 140. sünniaastapäeva ning Eesti Vabariigi 100 aasta juubelit.

Raamatu illustratsioonide autor on noor kunstnik Mark Antonius Puhkan, kes võitis möödunud aasta alguses Tallinna kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumi korraldatud "Tõe ja õiguse" illustratsioonivõistluse.

Kunstniku jaoks on pilt kui teine keel: "Pilt ja sõnad käivad väga tugevasti koos, aga neid on väga raske ristuma panna." Puhkan selgitas, et raamatut illustreerides oli tal tunne, et ta räägib piltide kaudu sama lugu.

Kunstniku jaoks on pilt kui teine keel: „Pilt ja sõnad käivad väga tugevasti koos.“ Raamatut lugedes tekkis kunstnikul kindel reeglistik, kuidas ja millise materjaliga midagi kujutada. Peale rahvuslike elementide jääb lugejale silma, et  lisaks mustale ja valgele on kunstnik kasutanud kolme värvi: sinist, mis kujutab jumalikke momente selles raamatus, rohelist, mis annab edasi loodust, ja roosat, mis annab edasi maagiat. "Tammsaare teoses on väga palju hetki, kui elu tundubki vaid must ja valge, aga tegelikult on seal vahel ka helgemaid värve. Inimesi olen kujutanud hariliku pliiatsiga, et rõhutada nende haprust ja seda, kui kerge on inimene musta ja valge vahel katki minema" .

Illustratsioonivõistluse ajal viibis noormees ajateenijana Kuperjanovi pataljonis ja tunnistas raamatuesitlusel naljatades, et sealne keskkond oli ideaalne, et süveneda Tammsaare maailma.

Kuigi raamatu kujundamine on kunstivormina spetsiifiline, köitis see kogemus noort kunstnikku. "See on midagi, mida tahan teha. Raamatu illustreerimine on minu kirg," rääkis mees esitlusel.

"Loo jutustamine pildi läbi on minu sees sügavalt läbi kasvanud. Mulle meeldib kunstnikuna raamaturuum rohkem kui galeriiruum. Raamatu saab iga inimene kaasa võtta ja valida selle hetke, millal ta piltidesse keskendub. See on nagu aeg kirjaniku ja kunstnikuga tutvumiseks," selgitas Puhkan.

Noor kunstnik tunnistab, et teda on ärritanud mõte, kuidas "Tõde ja õigus" on tembeldatud millekski raskepäraseks ja vaevarikkaks. "Tegelikult on selles raamatus palju kihistusi. Võistlusest osa võttes tundsin tugevat missioonitunnet, et tahan nendest Tammsaare kihtidest midagi piltidesse panna. Midagi, mis võibolla pealiskaudsel lugemisel võib jääda kahe silma vahele."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee