Eesti uudised

Riina Sikkut: saan ministrikohal Ossinovskilt tuge (30)

Ohtuleht.ee, 29. mai 2018 13:07
Töö- ja terviseminister Riina Sikkut. Foto: Teet Malsroos
Värske töö- ja terviseminister rääkis usutluses Äripäeva raadiole sellest, kuidas on möödunud ametiaja esimesed nädalad, miks ta kandideerib järgmistel valimistel ja mida arvab ta tervisehoiupoliitikast.

Töö- ja terviseminister Riina Sikkut rääkis Äripäeva raadiosaates „Minister külas“ sellest, kuidas ta tunneb ennast poliitiku rollis alles noore ja rohelisena. Erakonna survet, mis puudutaks ta tööd, värske minister iseenesest ei tunne. „Kui see puudutab töö- ja tervisepoliitikat, siis konflikti või lõhet minu ja sotsiaaldemokraatide vaadete vahel ei ole“ kinnitab Sikkut.

Samal teemal

Sikkut siiski tunnistab, et otsus ministri koht vastu võtta, tuli väga raskelt. Kui Äripäeva ajakirjanik küsib temalt, kas mõned ametikohale eelnevad hirmud on ka tõeks saanud, siis Sikkut toob välja vaid ühe. „See, et valimistele eelneval ajal mingid protsessid lähevad aeglasemalt ja otsuseid on selle võrra keerulisem teha. Ma küll teadsin, et see nii on. Aga ikkagi ma tunnetan seda,“ möönab ta.

Sikkut mainib ka seda, et vähesel määral on teda uuel ametikohal aidanud ka endine töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski. „Kuna paljud protsessid on pikemad ja Jevgeni nendega alustas ning mina lähen edasi. Siis ma pean küll temaga nõu ja räägin, tunnen tuge. See peakski nii olema, see on positiivne,“ selgitab ta.

Sikkut: praegune ministrikoht pole ajutine prooviperiood

Sikkut ei ole enne sotside ridadesse astumist ühtegi erakonda kuulnud. Samas on ta välja öelnud, et kavatseb järgmistel valimistel ka kandideerida. Ta põhjendab seda sellega, et tema jaoks oli valimistel osalemine ja ministri ameti vastu võtmine üks pakett. „Kui ma tulen, siis tulen ka päriselt. See ei ole kümme kuud või ajutine prooviperiood,“ kinnitab Sikkut, kes lubab läbi teha kogu valimisprotsessi.

Sikkut räägib intervjuus veel sellest, kuidas ta toetab astmelist tulumaksu. „See pole iseenesest midagi kurja või halba, midagi sellist, mida pole võimalik inimestele selgitada. Selle rakendamisel on väga konkreetsed põhjused. Ajakirjanikud on välja arvutanud, et meil on 6000 astet. Samas ma arvan, et maksusüsteem peaks olema selge ja lihtne. Lihtsalt administreeritav, see on tegelikult väga suur väärtus,“ arvab minister.

Ta lisab: “Ega praegu, täpselt samamoodi tulumaksuvaba miinimumi puhul, oleks olnud alternatiivid, et kõigil on ühtemoodi miinimum 500. Aga siis on meil ka kõrgem maksuaste, näiteks – 24%. Mis eelarve tulude suhtes oleks olnud neutraalne. Aga administratiivselt lihtsam, inimestele paremini selgitatav.“

Tervisehoidu oleks juurde vaja mitusada miljonit

Ajakirjanik toob välja, et Jevgeni Ossinovski võitles riigieelarvest välja mitu miljonit eurot, millega turgutada tervisehoidu. Kas raha oleks veel vaja? „Jaa, isegi mitusada miljonit. Ma ütleks, et see oli isegi ajalooline otsus,“ leiab ta.

Ta lisab, et uut lisaraha on tervisehoidu vaja viie või hiljemalt kümne aasta pärast. „Seda otsust oleks keeruline teha, kui praegu pole näha, et praegune lisaraha inimestele kasu on toonud,“ leiab ta.

Samal teemal

16.05.2018
OSSINOVSKI: ma ei jäta asju tegemata seepärast, et keegi mulle vastu töötab
04.04.2018
Minister Riina Sikkut: suitsetajaid ja ülekaalulisi karistada ning neilt ravi eest rohkem nõuda pole eetiline
02.04.2018
GALERII | President kinnitas Mäggi ja Sikkuti ametisse
02.04.2018
Sotsid toetasid Sikkuti kandidatuuri ministriks, Sikkut astus erakonda