Eesti uudised

Repinski leiab, et põua ajal võiks keelata maastikul ATVdega sõitmise (4)

Arvo Uustalu, 28. mai 2018 22:11
RASKE KUSTUTADA: Turbaväljapõlengu kustutamine Konju külas suhteliselt väiksel alal võttis kaks päeva ja kulutas päästjate ressurssi.Foto: Päästeamet
Nädalavahetusel põles Ida-Viru maakonnas Toila vallas Konju külas kaks hektarit turbapinnast ja võsa. Päästjate hinnangul võis tulekahju alguse saada ATV summutist lennanud sädemest.

Laupäeva hommikul sai häirekeskus teate, et Toila vallas põlevad Oru turbaväljad. Kustutustööd olid päästjatele keerukad, sest ligipääs oli soise pinnase tõttu raskendatud, ning jätkusid ka pühapäeval.

Samal teemal

Sündmuskohale jõudnud päästjad märkasid põlengualal ja selle läheduses värskeid ATV jälgi ning arvati, et põlengu võis põhjustada just selline mootorsõiduk. Päästeamet palub tuleohtlikul ajal turbasel pinnal ATVga mitte sõita, kuna turbamulla tolm koguneb sõiduki summutile ning võib sellel kuumenedes ja maapinnale kukkudes tulekahju põhjustada.

Konju külas talu pidav riigikogu liige Martin Repinski ütleb Õhtulehele, et suurema põua ajal võiks kehtestada mootorsõidukiga maastikul sõitmise keelu. „Mõistagi ei saaks piirang toimida teatud kuupäevast, nagu rehvivahetusega. Aga mingi aja jooksul on see mõistlik ja arvatavasti saaksid inimesed selle keelu vajadusest ka aru. Praegu on meil tõesti anomaalselt soojad ilmad,“ räägib ta.

Martin RepinskiFoto: Martin Ahven

Repinski lisab, et Ida-Virumaal on praktiliselt igal aastal suuremaid maastikupõlenguid ning need võtavad ära suure hulga päästeressurssi. „Minul endal ATVd ei ole, nii et mind põlengus süüdistada ei saa,“ muigab ta.

Viimati toimus Konju külas üleriigilise meedia tähelepanu pälvinud põleng mullu kevadel, kui lauda põlengus hukkus kümme kana.

Siseminister Andres Anvelt rõhutab, et praegu võib põleng süttida väiksemastki asjast. „Loodusesse võib ikka minna, aga tuleb mõelda, et ehk võiks jätta auto või ATV metsast kaugemale või liikuda sootuks kondimootoriga. Võtta näiteks kuum teevesi hoopis termosega kaasa ja grillimise asemel meisterdada ühiselt küpsetamist mittevajavaid roogasid,“ annab ta nõu.

Ilmateenistuse prognoosi järgi kestab kuum ja kuiv ilm vähemalt teisipäevani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee