Eesti uudised

FOTOD | Mikser: raport tõestab Venemaa seotust MH17 allatulistamisega (26)

Toimetas Silja Ratt, 28. mai 2018 20:07
Mikser kohtumiselFoto: Välisministeerium
Tänasel välisasjade nõukogu kohtumisel Brüsselis arutasid Euroopa Liidu (EL) välisministrid Iraani tuumakokkuleppega seonduvat, olukorda Kongo Demokraatlikus Vabariigis ning EL-Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna (AKV) riikide suhteid pärast aastat 2020. Samuti käsitles nõukogu Venezuelas toimunud presidendivalimisi ning olukorda Gaza sektoris pärast hiljutisi sündmusi.

Kohtumine algas Hollandi välisministri Stef Bloki sõnavõtuga, millega ta tutvustas neljapäeval avaldatud rahvusvahelise uurimiskomisjoni raportit Malaisia reisilennuki allatulistamise kohta.

Samal teemal

"Raport on kindlasti väga selge tõend selle kohta, et Venemaa relvajõud on otseselt seotud lennu MH17 allatulistamisega, mida nad seni on eitanud," ütles välisminister Mikser. „Holland ja Austraalia on palunud Venemaal astuda läbirääkimistesse, mille eesmärk on leida õiglane lahendus ning tuua süüdlased vastutusele. Sama seisukohta jagasid täna ka kõik kohal olnud Euroopa Liidu välisministrid,“ lisas Mikser.

Päevakorra esimeses punktis arutasid ministrid Iraani tuumaleppe ümber kujunenud olukord. Mikseri sõnul on EL-i ja USA eesmärk ühine – takistada Iraanil omandada tuumarelv. „Euroopa Liit peab töötama tekkinud olukorrale lahenduse leidmise nimel ja seda tihedas suhtluses USA ning samuti Iraaniga. Leppe edasisele tulevikule mõeldes tuleb arvestada ka transatlantilistele suhetega,“ ütles välisminister Sven Mikser.

Seejärel arutas nõukogu Venezuelas toimunud presidendivalimisi, mis ei olnud ausad, usaldusväärsed ega läbipaistvad. Välisministrid võtsid vastu ka järeldused Venezuela kohta, millega kutsutakse üles korraldama uusi rahvusvahelistele standarditele vastavaid valimisi.

Lõuna ajal oli ministrite laual sündmused Gazas ja Lähis-Ida rahuprotsess, millele oodatakse USA lubatud ettepanekuid. Eesti näeb jätkuvalt, et ainuvõimalk lahendus on läbirääkimiste teel kahe riigi vahel.

Arutades Euroopa Liidu suhteid Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani (AKV) riikidega pärast Cotonou lepingu aegumist 2020. aastal, avaldas välisminister Mikser lootust, et läbirääkimised uue lepingu sõlmimiseks algavad võimalikult kiiresti.

Pärast lõunat käsitlesid ministrid ka Euroopa Liidu võimalusi toetada usaldusväärsete valimiste toimumist Kongo Demokraatlikus Vabariigis. Valimised on planeeritud toimuma 23. detsembril 2018.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee