Eesti uudised

Tartu krematooriumi juht: Lätis juhtunu on lubamatu 

Asso Ladva, 28. mai 2018 16:59
NII ON ÕIGE: Surnuid tohib transportida ainult selleks kohandatud autoga.Foto: Aldo Luud
„Kui tegu on surnud inimese piiriülese transpordiga, siis peab lahkunu olema tinakirstus ja kindlasti peab olema kaasas surmatunnistuse originaal. Lätis juhtunu, kus kadunud olid lihtsalt laibakottides teel Eestisse, on lubamatu,“ ütleb Tartu krematooriumi juhataja Andrus Tõnissoo.

Tartu Kkematooriumi juht teab, millest ta räägib: „Viimane meie korraldatud surnud inimese transport oli Moskvast Eestisse. Teisipäeval läheb auto Soome ja pärast seda Rootsi. Meil on sellel alal aastatepikkused kogemused.“

Samal teemal

Kui tekib hüpoteetiline olukord, kus Valga elanik saab Valka linnas ehk naaberriigis juhtunud õnnetuses surma, kas siis peab tema kojutoomisel täitma kõiki kirjeldatud tingimusi? Sellele küsimusele Tõnissoo üheselt vastata ei oska, sest sarnast olukorda ei ole tema praktika ette tulnud.

„Kui ta on Valka külmkambris, siis peaks tema Eestisse toomisel nõudeid täitma,“ oletab Tõnissoo. „Samas on omavalitsustel ka oma regulatsioonid.“

Eesti seadused ei ütle surnud inimese transpordi kohta muud, kui et seda tuleb teha selleks kohandatud autoga, lisab Tõnissoo. Samas oli mitmele valdkonnas töötavale inimesele avalik saladus, et Läti kadunukesi toodi üle piiri Eestisse kehtestatud nõudeid eirates.

„Kasutati ära olukorda, kus Euroopa Liidu sisepiiril ei ole kontrolli,“ ütleb Tõnissoo.

Aastaid tagasi tegid nad lätlaste tellimusel tuhastamisi, kuid kadunuke jõudis Tartusse alati spetsiaalses piiriüleseks transpordiks mõeldud kirstus, kirjeldab Tõnissoo. Koostöö lõppes pärast seda, kui tööd alustas Valmiera krematoorium.

Läti ajakirjandus kirjeldab, kuidas lihtsalt laibakottidesse asetatud kadunukesed palava ilmaga tee peale jäid, sest matusebüroo autojuht jäi roolis tukkuma ning sõitis teelt välja. Vahejuhtumi valguses alustasid lätlased uurimist, mil viisil Eestisse tuhastamisele viidavate kadunud kaasmaalastega ümber käiakse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee