MAKSUD JA SURM ON VÄLTIMATUD: küsimus on selles, kui väärikalt me neid vastu võtame.Foto: ALDO LUUD
Asso Ladva 28. mai 2018 16:14
„Kogu see jutt on solvav, meie ei tee Ritusega koostööd enam aprilli keskpaigast ja tekib küsimus, kuhu need laibad ikkagi teel olid?“ räägib Võru krematooriumi üks juhatajatest Ott Reimets. Ta on ilmselgelt ärritatud.

„Minu teada pole Eestis ühelgi matusebürool külmutusega autot,“ ütleb Reimets. „Meie tegime lätlastele ainult tuhastamist, transporti meie ei korraldanud. Kadunukesed toimetati viisakalt meie juurde, dokumentatsioon oli korras, kuid aprilli keskel tegime lätlastele viimase tuhastamise. Milline on kord ja seadused Lätis, seda ma ei tea, meie oleme toimetanud kõikide Eesti seaduste kohaselt.“

Lätlaste äratrükitud väidet, et Võru krematoorium on pigem ahjuga garaaž, peab Reimets lihtsalt solvavaks: „See on uus ja eraldi hoone, korralik investeering on tehtud, mitte midagi ei pea häbenema.“

„Mul tekib ikkagi küsimus, kuhu need laibad teel olid, sest meie lätlastega koostööd enam ei tee, aga kirjeldatud liiklusõnnetus juhtus mais,“ küsib Reimets. Oletades, et laibaauto alustas teekond Valmierast ja sattus õnnetusse Ruhjas, siis see teekond viib Võrust hoopis eemale. Pigem oli avarii teinud auto teel kas Viljandisse või Pärnusse, mõlemas linnas on olemas krematoorium.

Lätlased on oma kadunukesi lasknud Eestis kremeerida juba aastaid, sest varemalt asus Läti ainus krematoorium Riias, räägib Reimets. Nüüd on ka Valmieras krematoorium ning oma osa skandaali ülespuhumises on ka sealsel konkurentsil, oletab Reimets.

Läti ajakirjandus kirjeldab, kuidas lihtsalt laibakottidesse asetatud kadunukesed Ruhja lähedal palava ilmaga tee peale jäid, sest Valmiera matusebüroo Ritus autojuht jäi roolis tukkuma ning sõitis teelt välja. Vahejuhtumi valguses alustasid lätlased uurimist, mil viisil Eestisse tuhastamisele viidavate kadunud kaasmaalastega ümber käiakse. Suured süüdistused langesid Võru krematooriumile, mis lätlaste kirjelduse kohaselt olevat üksnes ahjuga garaaž ning mis ei pööravat mingit tähelepanu sellele, kuidas kadunukesed nende juurde jõuavad.