Maailm

Prantslased marsivad Macroni vastu (7)

Tõnis Erilaid, 27. mai 2018, 20:24
Mõtle Prantsusmaale: Meeleavaldajate meelest püüab Macron mängida Inglise raudset leedi Thatcherit.Foto: SIPA/Scanpix
„Meil on sõnum, mida peab isegi kõva peaga president Emmanuel Macron kuulma!“ teatas vasakpoolsete eestvedaja Jean-Luc Melenchon Marseille's laupäeval, kui tema partei, ametiühingud ning 80 kodanikuorganisatsiooni kutsusid prantslased üleriigilisele marsile Macroni reformide vastu. Korraldajate andmeil oli Pariisis meeleavaldajaid 80 000, kogu riigis 250 000.

Politsei peab meeleavaldajate arvu tublisti väiksemaks ja isegi korraldajate öeldud arv jääb alla eelmisele üleriiklikule meeleavaldusele märtsis, kui väljas oli tagasihoidlikel hinnanguil 320 000 inimest.

Seekord aga ei möödunud meeleavaldused rahumeelselt. Seitse politseinikku sai vigastusi, vahistati kümneid inimesi. Korravalvurite kinnitusel oli osa arreteerituist tulnud meeleavaldusele relv taskus. 

Kõige rängem kokkupõrge oli Pariisis Bastille' väljakul, kus suur rühm musta rõivastatud, maskides noori proovis hõivata panka. Politsei vastas kumminuiade ja pisargaasipilvedega.

Melenchon: me ei usu võime!

Vasakpoolsete eestvedaja, varasem presidendikandidaat Melenchon nentis, et Macroni valitsus kergendas jõukamate maksukoormust 4,5 miljardi euro võrra, samas kui eelarve oleks hädasti vajanud seda raha, toetamaks tööjõupuuduses vaevlevaid haiglaid, edendamaks haridust ja palkamaks politseinikke, et hoida korda järjest kuritegelikumaks muutuvates äärelinnades.

„Me ei saa teid usaldada, sest te valetate!“ teatas Melenchon. „Prantsusmaa on rikas riik ja selle asemel, et siluda sotsiaalset ebavõrdsust, toetavad võimud hoopis rikkaid!“

Aastataguste presidendivalimiste eel lubas Macron reforme ja ongi hakanud neid karmil käel ellu viima, püüdes kärpida avaliku sektori töötajate arvu 120 000 võrra, muutes paljudel pensionitingimusi ning tehes tööandjatele alluvate vallandamist lihtsamaks. Seda tehakse, kasvatades kulusid riigikaitsele ja osaledes sõjalistes missioonides. Macron peab raha kokku hoidma, sest Prantsusmaa riigivõlg on juba praegu 100 protsenti SKPst ja tasakaalus riigieelarvet pole suudetud koostada läinud sajandi 70. aastatest alates, märgib Mail on Sunday. Niisiis pole vähimatki märki, et Macron loobuks reformidest survest hoolimata. Seda enam, et tema liikumisele kuulub parlamendis ülekaalukas enamus.

Nagu härjavõitleja: Üksi pisargaasi ja kumminuiade vastu. Foto: AFP/Scanpix

Ametiühingud räägivad eri keelt 

Vasakpoolsete organisatsioonide ühisrindega ei ole täiel määral liitunud kaks Prantsusmaa kolmest suurest ametiühingukoondisest. Nad toetasid ainult kaudselt laupäevast meeleavaldust, mis tõi rahvast tänavaile 160 paigas, kuid läksid siiski oma lippude all välja, osaledes läinud nädala teisipäeval avaliku sektori töötajate üldstreigis, mis seiskas õppetöö koolides ja lasteasutustes ning ametis ei olnud isegi tänavapuhastajad. Siis tulid tänavale meelt avaldama ka politseinikud, kes on mures oma pensionikorralduses kavandatavate muudatuste pärast. Praegu algab neil pensioniiga 57. eluaastast ja juba 52aastaselt võib jääda eelpensionile, säilitades 75 protsenti palgast. „Politseinike elu on täis ohte. Me peame olema valmis oma kohust täitma 24 tundi ööpäevas, kannatama vigastuste ja vägivalla all,“ põhjendas politseinike ametiühingu esindaja Jean-Claude Delage senist pensionikorraldust.

Siseminister Bernard Cazeneuve kaotas aga närvid, kui kuulis, et osa meelt avaldavaist politseinikest sõitis aeglases kolonnis ja siniste vilkurite sähvides Pariisi ringteel. „Selline käitumine ei ole vastavuses politseinike eetikakoodeksiga,“ ütles Cazeneuve parlamendis esinedes ja nõudes, et korravalvurite osalemine töövõitluses keelataks.

Meeleavaldustele lisaks on Prantsusmaa raudteefirma SNCF töötajad peaaegu vahetpidamatult streikinud aprilli algusest saati kahel päeval viiest. Ametiühingute meelest kavatseb president hävitada avaliku sektori toimivuse –  pealegi on töö valitsus- või omavalitsusasutustes mitmel pool provintsis peaaegu ainus võimalus palka teenida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee