Maailm

Meeltesegaduses mees lõhkus metallpostiga Ilja Repini maali  (7)

Toimetas Maarit Stepanov, 27. mai 2018, 16:07
Ivan Julm oma poja Ivaniga 16. novembril 1581. aastalFoto: Wikimedia Commons
Reede õhtul vahetult enne Moskvas asuva Tretjakovi galerii sulgemist haaras üks külastajatest metallposti ja hakkas sellega taguma Ilja Repini maali Ivan Julmast ja tema pojast, vahendab The Guardian.

Mees läks turvatöötajatest mööda, võttis maali ees seisnud metallist piirdeposti ning hakkas sellega peksma vastu maali kaitsnud turvaklaasi. Klaas andis järgi.

Kannatada sai ka raam, kuid galerii sõnul on õnneliku juhuse läbi säilinud siiski maali kõige olulisemad osad ehk sellel kujutatud tsaari ja tema poja käed ja näod.

Vene siseministeerium on avalikustanud video, mis kujutab anonüümset kahtlusalust teo osas tunnistusi andmas. Selles räägib 37aastane Voronežist pärit mees, et läks galeriisse maali vaatama. "Ma tahtsin lahkuda, kuid siis sattusin galerii puhvetisse ja jõin ära 100 grammi viina," kirjeldas ta. Ühtäkki tundis mees, et sai millestki vaimse raputuse.

Mõned vene meediakanalid kirjutavad, et mees ründas maali, sest arvas, et sellel olev vene ajalootõlgendus on vale.

Maali eemaldamist väljapanekult on varasemalt nõudnud Vene natsionalistid, kelle sõnul pole maal tõepärane. Tretjakovi galerii on maali eemaldamisest keeldunud.

1913. aastal ründas sama maali noaga vaimselt haige mees. Repin, kes oli sel ajal veel elus, taastas maali seejärel ise.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee