SäästudFoto: Pixabay.com
Toimetas Silja Ratt 25. mai 2018 09:06
Ligi pooled Eesti elanikud koguvad puhkuse jaoks raha mitu kuud ette ning elanike jaoks tähendab puhkus eelkõige mõne välisriigi külastust, selgus Swedbanki rahaasjade teabekeskuse uuringust.

Puhkuse tarbeks raha kogumiseks kulub vähemalt pool aastat igal kolmandal Eesti elanikul. Iga viies inimene alustab raha kõrvale panemist üks kuni viis kuud enne puhkusele minekut. Kõige varem alustavad puhkusekulude planeerimist inimesed vanuses 50–74, selgus Swedbanki rahaasjade teabekeskuse tellimusel läbi viidud küsitlusest.

Üle kolmandiku elanikest ei pane eesoleva puhkuse jaoks üldse raha kõrvale, kattes puhkusekulud jooksvast sissetulekust. Need on valdavalt suurema sissetulekuga inimesed, kelle igakuine tulu pereliikme kohta ületab 800 eurot.

Puhatakse nii välismaal kui Eestis

„Eesti inimesed eelistavad puhata välismaal, mere ääres või maal. Kui kolmandikul elanikkonnast kulub puhkuse ajal sama palju raha kui tavapärasel ajal, siis ligi pooled vastanutest kulutavad puhkusel tavapärasest mitu korda rohkem. Iga kolmas elanik kulutab puhkuse ajal kaks korda tavapärasest rohkem ning iga kümnes kulutab koguni neli korda rohkem raha kui muidu. Need on enamasti suurema sissetulekuga ja nooremad inimesed,“ kommenteeris küsitluse tulemusi Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Kati Voomets.

Eesti Panga statistika järgi väisasid 2017. aastal Eesti elanikud teisi riike 3,7 miljonil korral ehk 5% rohkem kui 2016. aastal. Välismaale reisinud Eesti elanikud kulutasid 2017. aastal seal hinnanguliselt 800 miljonit eurot ehk 50 miljonit eurot rohkem kui aasta varem.

Küsitlusest selgus, et välismaal puhkamist eelistavad noored vanuses kuni 24 aastat ning kõrgema sissetulekuga pered. Maal puhkust eelistavad enim inimesed vanuses 25–56 aastat ning väiksema sissetulekuga pered.

Eestis ollakse säästlikumad

Enamik eestimaalasi ei sõida puhkusele ega tee suuri puhkusega seotud väljaminekuid juhul, kui ollakse kellelegi võlgu või kui on tasumata kommunaalkulude arveid või on tegemata krediitkaardi tagasimakse.

„Baltimaade võrdluses paistab Eesti silma just selle poolest, et meie elanikud kulutavad puhkuse ajal võrreldes muu ajaga oluliselt vähem raha kui leedulased ja lätlased. Samuti alustavad eestlased puhkuse tarbeks raha kõrvale panemist mitu kuud varem kui teised Balti riikide elanikud,“ ütles Kati Voomets.

Uuringu viis Swedbanki rahaasjade teabekeskuse tellimusel läbi Kantar Emor tänavu mais. Kokku küsitleti telefoni teel 550 elanikku alates 16. eluaastast.

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

penskar 26. mai 2018 11:23
puhkan lapselapsega juunis kolm päeva Pärnus ja see maksab 1,5 kuu pensioni.
ja siis ?? 26. mai 2018 19:58
tahtsid öelda, et nii vanaks ära elanud ja ei oska raha mõistlikumalt kulutada või saab sealt midagi nii väärtuslikku, et on väärt 3 päeva eest 1,5 kuu penssi??
rrr 27. mai 2018 22:35
Sama raha eest saab vähemalt kümme päeva puhata kõik hinnas mujal.
,,, 26. mai 2018 08:27
. Aga kas see kogumine ikka tasus pooleaastaseid piiranguid? Sõbranna reisis ja on õnnelik? Tuleks vist kõigepealt tegelda mõttetööga - milline peaks olema reis, mis sinul seda kogumist ja eelnevaid piiranguid õigustab - mis sind tõepoolest huvitab ja annab unelmate reisi, Kas tunned üldse ennast, oma tegelikke vajadusi ja soove? Teised kõik reisivad ju!
Teed ära ja siis tead, mida sa päriselt vajad.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS