3
fotot
KAJAR KASE (Teet Malsroos)

Politsei- ja piirivalveamet on soetanud endale elektrišokirelvad, mida seni on kasutanud vaid ameti eriüksus. Nüüd on kavas taseritega varustada kõik patrullid ning toimub ametnike koolitamine. Hulljulge „Ringvaate“ toimetaja Kajar Kase käis politsei instruktori juures katsetamas, mis tunne on elektrišokirelvaga tulistatud saada. Kase enda sõnul seda mitte kunagi enam kogeda ei taha.

Neljapäevases „Ringvaates“ näidati, millised mõjud on elektrišokirelval. Toimetaja Kajar Kase astus kartmatu sammu ning temast sai katsejänes. „Kui küsida, kuidas siis oli, ma vastan, et see on kategooriliselt ebameeldiv,“ tunnistab Kase vaid kaks tundi pärast katse läbi viimist Õhtulehele ja ütleb, et suutis kohe anda ära ka intervjuu, jalad on vaid valusad. „Nagu oleks Tartu rattamaratoni läbi sõitnud, kõvasti trenni teinud.“

Elektrisšokirelv (Kuvatõmmis/Ringvaade/ERR)

Mehe sõnul oli see justkui tavalise voolu saamine, kuid oluliselt tugevam. „Ma röökisin nagu ratta peal, mida ma mõtlesin, et ma ei tee, et ma jään väärikaks. Aga mitte mingit võimalust oma keha kontrollida ei ole,“ selgitab Kase.

Elektrišokirelva kogemus kestab viis sekundit, kuid „Ringvaate“ toimetaja oleks tahtnud juba esimesel sekundil katse pooleli jätta. „Ma oleksin tahtnud öelda, et jätke järgi, ma rohkem ei taha. Pärast seda oli kohutav kergendus, et see läbi oli.“

Kase pole enda sõnul selline inimene, kes politsei ametnike käskudele ei alluks, kuid kui ta peaks seda siiski mingil põhjusel tegema, peataks elektrišokirelv ta koheselt. „Pole kunagi nii juhtunud, aga kui keegi oleks öelnud, et kaamera ei käinud, siis ma poleks seda uuesti teinud,“ kinnitab mees, et teist korda ta seda läbi ei tahaks elada. 

„Aga mul on hea meel, et ma sain proovida šokirelva, mitte tulirelva,“ naljatab ta lõpetuseks.

Jaga artiklit

56 kommentaari

A
arvaja  /   11:23, 26. mai 2018
Mis põhjusel elektrišokirelv üldse kasutusele võeti? Oleks ju võinud edasi püstolitest paugutada. Arvan, et põhjuseks oli vajadus ohutuma relva järele. Kahjuks midagi paremat pole siiamaani suudetud välja mõelda. Ka elektrišokirelv on ohtlik aga ilmselt siiski mitte nii ohtlik kui tulirelv. Muidu poleks teda ju kasutusele võetud. Mis puutub aga sellesse, et šokirelva saab kasutada ka sadisteerimiseks, siis seda saab teha ka ilma selle relvata. Näiteks kumminui. Kahtlustan, et uue, ohutuma ja efektiivsema elektrišokirelva asenduse kallal juba töötatakse. Aga siin on vist sama probleem nagu energiamahukamate elektriakude väljatöötamisega - pole ideid.
J
JuSS  /   08:06, 26. mai 2018
Kuna elektrišokirelv just nagu ei olekski ohtlik, kas siis ei teki mõnedel politseinikel kiusatus seda liialt kergekäeliselt kasutada? Just nagu oma üleoleku ning autoriteedi demonstrerimiseks. Näiteks kui mõni kodanik mõnda politseiniku korraldust ebaseaduslikuks peab ja selle vastu protesteerib. Või täiendavaid selgitusi nõuab. Näiteks, et mille alusel politseinik midagi nõuab või keelab. Et antud nõue ei tulene seadustest. Või nõuab mäha vastavat määrust ja keeldub vastamast ning nõuab omale advokaati. See peaks ju iga kodaniku elementaarne õigus olema. Aga kas ennasttäis politeijõmm ei või siis lihtsalt oma taseri "veenva" argumendina appi võta, kui ta küsimusele vastata ei oska?
Teiseks, kuidas reageerib taolisele 5 sekundile näiteks haige inimene? Näiteks südamerütmi häirete, kõrgvererõhu, ´infaktieelse seisundi korral. Või kui tal on südamestimulaator.
Kas taoline šokk ei vallanda langetõbisel näiteks uut haigushoogu j.n.e.?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis