KAJAR KASEFoto: Teet Malsroos
Anett Rannamets 24. mai 2018 21:01
Politsei- ja piirivalveamet on soetanud endale elektrišokirelvad, mida seni on kasutanud vaid ameti eriüksus. Nüüd on kavas taseritega varustada kõik patrullid ning toimub ametnike koolitamine. Hulljulge „Ringvaate“ toimetaja Kajar Kase käis politsei instruktori juures katsetamas, mis tunne on elektrišokirelvaga tulistatud saada. Kase enda sõnul seda mitte kunagi enam kogeda ei taha.

Neljapäevases „Ringvaates“ näidati, millised mõjud on elektrišokirelval. Toimetaja Kajar Kase astus kartmatu sammu ning temast sai katsejänes. „Kui küsida, kuidas siis oli, ma vastan, et see on kategooriliselt ebameeldiv,“ tunnistab Kase vaid kaks tundi pärast katse läbi viimist Õhtulehele ja ütleb, et suutis kohe anda ära ka intervjuu, jalad on vaid valusad. „Nagu oleks Tartu rattamaratoni läbi sõitnud, kõvasti trenni teinud.“

Elektrisšokirelv Foto: Kuvatõmmis/Ringvaade/ERR

Mehe sõnul oli see justkui tavalise voolu saamine, kuid oluliselt tugevam. „Ma röökisin nagu ratta peal, mida ma mõtlesin, et ma ei tee, et ma jään väärikaks. Aga mitte mingit võimalust oma keha kontrollida ei ole,“ selgitab Kase.

Elektrišokirelva kogemus kestab viis sekundit, kuid „Ringvaate“ toimetaja oleks tahtnud juba esimesel sekundil katse pooleli jätta. „Ma oleksin tahtnud öelda, et jätke järgi, ma rohkem ei taha. Pärast seda oli kohutav kergendus, et see läbi oli.“

Kase pole enda sõnul selline inimene, kes politsei ametnike käskudele ei alluks, kuid kui ta peaks seda siiski mingil põhjusel tegema, peataks elektrišokirelv ta koheselt. „Pole kunagi nii juhtunud, aga kui keegi oleks öelnud, et kaamera ei käinud, siis ma poleks seda uuesti teinud,“ kinnitab mees, et teist korda ta seda läbi ei tahaks elada. 

„Aga mul on hea meel, et ma sain proovida šokirelva, mitte tulirelva,“ naljatab ta lõpetuseks.