Maailm

KIIEV: BBC levitab ilmset valet, laimu ja võltsingut

BBC: Ukraina president Porošenko ostis 400 000 dollari eest kohtumise Trumpiga (13)

Aadu Hiietamm, 24. mai 2018 17:45
VALGES MAJAS: USA president Donald Trump (paremal) võttis  Ukraina presidendi Petro Porošenko vastu mullu 20. juunil. Foto: Reuters/Scanpix
USA presidendi Donald Trumpi isiklik advokaat Michael Cohen sai mullu juunis Washingtonis Valges Majas toimunud Trumpi ja Ukraina presidendi Petro Porošenko läbirääkimiste organiseerimise eest vähemalt 400 000 dollarit, vahendab BBC Kiievi allikaid. Ukraina presidendiadministratsiooni pressiosakond nimetas BBC vahendatud uudist ilmseks valeks ja laimuks ning nõuab BBC-lt selle ümber lükkamist.  

Konkreetselt korraldasid selle makse vahendajad, kes tegutsesid Ukraina presidendi Petro Porošenko nimel. Ühe allika andmetel maksti Trumpi advokaadile Cohenile 400 000 dollarit. Teine allikas väitis, et Cohen sai koguni 600 000 dollarit. Seejuures ei olnud Cohen registreeritud Ameerika Ühendriikides Ukraina huve esindava isikuna, nagu nõuab sealne seadus. 

Keerukas ahel

Porošenko administratsioonis töötav Ukraina eriteenistuste kõrge esindaja rääkis BBC-le, et Coheni poole pöörduti pärast seda, kui selgus, et USAs registreeritud Ukraina lobistid ja Ukraina suursaatkond ei suutnud organiseerida enamat kui lühike fotosessioon Trumpiga. Ukraina riigipea aga oli huvitatud kohtumisest, mida saaks nimetada läbirääkimisteks. 

Advokaat Michael Cohen.  Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Algatus nii-öelda tagaukse kasutamiseks tuli Porošenkolt endalt, vahendab BBC. Konkreetselt anti ülesanne lahendada tema endisele abile, kes pöördus presidendile lojaalse ülemraada saadiku poole. Viimane kasutas isiklikke kontakte New Yorgi osariigis registreeritud juudi heategevusorganisatsioonis Chabad of Port Washington. Selle organisatsiooni kaudu jõutigi lõpuks Trumpi advokaadi ja usaldusisiku Cohenini, kellele maksti kopsakas summa. BBC lisab, et ei ole alust arvata, et Trump ise sellest maksest teadis. Väidetavalt aitas Cohenit  Porošenko ja Trumpi kohtumise organiseerimisel veel Felix Sater, kes on Trumpi endine äripartner. Sater on sündinud Moskvas. Juba lapsena emigreerus ta koos perekonnaga Iisraeli ja sealt edasi USAsse. 

Porošenko tegi 2016. aasta suvel vea

Varsti pärast Porošenko ja Trumpi kohtumist lõpetas Ukraina korruptsioonivastane ametkond NABU juurdluse Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti üle. Teatavasti avaldas ajaleht The New York Times 2016. aasta augustis dokumendi, mis tunnistas, et Trumpi kampaaniajuht Manafort sai miljoneid dollareid isikutelt, kes esindavad Venemaa huve Ukrainas. Täpsemalt kujutas avaldatud dokument väljavõtet Ukraina Vene-meelse Regioonide Partei „mustast raamatupidamisest“.  Pärast dokumendi avalikuks tulekut oli Manafort sunnitud lahkuma Trumpi valimisstaabi juhi kohalt. 

BBC andmetel andis loa Manaforti kompromiteeriva dokumendi avalikustamiseks isiklikult Porošenko, sest ta uskus, et USA presidendivalimised võidab Hillary Clinton. Kui see on tõsi, siis tegi Porošenko katastroofilise vea, sest ta toetas USA presidendivalimistel kaotanud kandidaati ning kahjustas valimiste võitjat Trumpi.

Vaid nädal pärast Porošenko naasmist Washingtonist kodumaale teatas NABU uurimise lõpetamisest Manaforti suhtes. Juurdlusmaterjalid anti üle prokuratuurile, kus need pisteti lihtsalt kalevi alla. Võimalik, et Manaforti uurimise lõpetamine lepiti kokku just Trumpi ja Porošenko kohtumisel. Teisisõnu, Porošenko lubas USA presidendile, et Ukraina ei leia nüüd ja edaspidi tõendeid tema valimisstaabi võimaliku kokkumängu kohta Venemaaga.

Ukraina president ütles pärast kohtumist Trumpiga, et tal ei ole kunagi olnud nii võimast visiiti. Porošenko pidas väga oluliseks, et tema kohtumine Trumpiga toimus enne Putinit. Venemaa president kohtus Trumpiga esimest korda mullu 7. juulil Hamburgis.

Kiiev ähvardab BBCd kohtuga 

Ukraina presidendiadministratsiooni pressiteenistus teatas pärast BBC avaldatud uurimistulemusi, et need on ilmne vale, laim ja võltsing. Pressiteenistus rõhutas, et 2017. aasta juunis toimunud Ukraina ja USA tippkohtumine organiseeriti eranditult ametlike diplomaatiliste kanalite kaudu ning jutud, nagu see oleks organiseeritud raha eest, on desinformatsioon, mille eesmärk on diskrediteerida Ukraina ja USA suhteid ning rünnata isiklikult nii Ukraina kui ka USA presidenti. 

Pressiteenistus lisas, et BBC ignoreeris enne loo avaldamist nende kommentaari selle kohta, et esitatav informatsioon ei vasta tõele, ning seetõttu nõutakse nüüd selle ümberlükkamist. „Kui seda ei tehta, siis jätame endale õiguse pöörduda hagiga kohtusse,“ ähvardas Ukraina presidendiadministratsiooni pressiteenistus BBCd.

BBC avaldatud info õigsust kinnitas aga kaudselt advokaat Michael Avenatti, kes esindab pornostaar Stormy Danielsi viimase kohtuasjades Trumpi vastu. Kuna Cohen maksis 2016. aasta sügisel Danielsile 130 000 dollarit vaikimistasu, siis on Avenatti tundnud huvi Coheni rahaasjade vastu ning panga aruandest selgub, et Cohen sai raha isikutelt või organisatsioonidelt, kes esindavad Ukraina huve.      

Samal teemal

21.07.2018
Trumpi endine advokaat on nõus karistuse leevendamiseks kohtuga koostööd tegema
04.06.2018
Ukraina kardab venelaste uut rünnakut
03.06.2018
Cohen: teen prokuröridega koostööd, isegi kui see läheb vastuollu Trumpi huvidega
15.05.2018
Trumpi endine kampaaniajuht läheb vangi