Eesti uudised

Igor Gräzin: Venemaa ausõna ei maksa (13)

Triinu Laan, 23. mai 2018 12:26
Igor Gräzin. Foto: Teet Malsroos
Eesti-poolne piirilepingu preambulist ning sellega ka Tartu rahulepingust loobumine annaks riigikogulase Igor Gräzini sõnul Venemaale moraalse võidu. 

Venemaa Riigiduumaga koostöö saadikutegrupi esimees Gräzin tõi näiteks Ukraina. 1993.aastal, kui Ukrainal paluti loobuda oma tuumarelvastusest, mille ta oli pärinud NSV Liidult, anti talle USA, Inglismaa, Prantsusmaa ja Venemaa poolt vastutasuks garantii, et tema territoriaalset terviklikkust austatakse ja ei rikuta. "Ukraina uskus seda lubadust ja kaotas kümme aastat tagasi Krimmi. Olnuks ta täna tuumariik, poleks seda juhtunud," tõdes Gräzin. "Vaadake, kuidas maailm rabeleb pool-hullu Põhja-Korea paari kokkukeevitatud samovari-laadse raketi ja mõne katsekese pärast Iraani fanaatikute poolt."

Samal teemal

"Ühesõnaga: Venemaa ausõna - ei maksa, ka Eesti-Vene piirilepingul mitte. Küll aga annab Venemaale pisikese moraalse võidu: näete, Lääs, teie sanktsioonid ja usaldamatus on alusetud, kui isegi NATO ja EL aktiivsemaid liikmeid - Eesti - peab meid nii usaldusväärseteks, et loobub isegi Tartu rahulepingust," kommenteeris riigikogu saaadik. 

"Arvan ja loodan, et seda ei tule ja selle oleme edastanud ka oma kolleegidele Vene Riigiduumas ja see, mida arvab president Kaljulaid isiklikult, ei muuda Eesti põhimõttelist positsiooni," sõnas Gräzin ning lisas, et presidendi sõit Moskvasse oleks alandav.  "Kahel korral on Venemaa Riigiduuma delegatsioon jätnud vastuvisiidile Eestisse tulemata ja ega muudki suhtlust õieti ole. Me oleme alati valmis rääkima, selgitama, aru saama, otsima teid heanaaberlike poliitiliste suhete taastamiseks, aga see ei saa kunagi olema müts peos ootamine härrastekambri eeskojas."

2005. aastal piirilepingut ratifitseerides lisas riigikogu ratifitseerimisseadusele preambuli,  milles viidati Tartu rahulepingule ja öeldi, et võrreldes Eesti Vabariigi põhiseaduse artikliga 122 on piiri osaliselt muudetud. Venemaa võttis selle peale allkirja Eestiga sõlmitud piirilepetelt tagasi.

2005. aastal allkirjastatud piirilepingutes fikseeriti Eesti idapiiriks Eesti NSV kunagine administratiivpiir, loobudes nõudmistest Narva jõe tagustele aladele ja Petserimaale, mis Tartu rahulepingu alusel kuuluvad Eestile. Piiri õgvendati mõnes kohas. Loobuti osast Eesti NSV territooriumist: lahti öeldi Narva veehoidla olulisest osast ja ulatuslikust Narva lahe merealast.

Samal teemal

20.02.2020
VAIMULIKUEKSAM TEHTUD! Igor Gräzin pihib: „Ma teen iga päev kõrkuse ja edevuse pattu!“
15.09.2018
Akadeemik Mälksoo miniloeng: miks riikide kokkulepped ei pea ja alatasa sõditakse?
23.05.2018
Vene saatkond: piirilepet ei ratifitseerita, kuni Eesti jätkab russofoobset retoorikat
22.05.2018
Kaljulaid: lähen Moskvasse, kui Venemaa ratifitseerib piirilepingu