Eesti uudised

Vene saatkond: piirilepet ei ratifitseerita, kuni Eesti jätkab russofoobset retoorikat (81)

Triinu Laan, 23. mai 2018, 11:15
Piirileppe allkirjastamine 2014. aastal.  VASILY MAXIMOV, AFP/Scanpix
Vene saatkond kinnitab sotsiaalmeedias, et Venemaa ei kavatse Eesti-Vene piirilepet ratifitseerida ja põhjendab seda Eesti venevastase retoorikaga. 

"Tuletame meelde, et juba jaanuaris määratles välisminister Sergei Lavrov taas piirilepingu ratifitseerimise põhitingimuse – kahepoolsetes suhetes peab valitsema normaalne ja sõbralik õhkkond. Venemaa on oma kohust täitnud, 
Eesti valitsus aga jätkab russofoobset retoorikat. Sellises olukorras ei saa piirilepingu ratifitseerimisest rääkida," kirjutab Vene saatkond oma sotsiaalmeedia kontol. 

Samal teemal

Raadio 4 intervjuus ütles president Kersti Kaljulaid, et on valmis Venemaale sõitma. "Ma olen seda öelnud väga selgelt ka Vene ajakirjanikele: kui meie piirileping saab ratifitseeritud, siis ma olen kindlasti valmis minema Moskvasse ja tänama selle eest," sõnas Kaljulaid ajakirjanik Artur Aukoni küsimustele vastates.

Lavrov ütles tänavu 15. jaanuaril, et Venemaa ei pea võimalikuks Eesti-Vene piirilepet ratifitseerida, kui Eesti ei lõpeta oma russofoobset tegevust.

„Selleks, et Venemaa ja Eesti elaksid normaalselt, tuleb lõpetada NATO-s ja euroliidus üks kolmest-neljast aktivistist olemine, kes seisavad surmani selle eest, et vedada kõiki neid struktuure arulageda russofoobia suunas,” lausus Lavrov aasta alguses. Lavrovi sõnul rikub Eesti  2014. aastal allkirjastatud  dokumendiga kahepoolset kokkulepet. 

18. mail 2005 kirjutasid Eesti ja Venemaa välisministrid Urmas Paet ja Sergei Lavrov  Moskvas alla uuele Eesti-Venemaa piirilepingule, mille riigikogu ratifitseeris 20. juunil 2005, lisades ratifitseerimisseadusele preambuli, milles viidati Tartu rahulepingule ja öeldi, et võrreldes Eesti Vabariigi põhiseaduse artikliga 122 on piiri osaliselt muudetud.

Venemaale ei meeldinud viitamine Nõukogude okupatsioonile ja Tartu rahulepingule ning ta võttis oma allkirja lepingult tagasi seda ratifitseerimata.

18. veebruaril 2014 allkirjastasid Eesti välisminister Urmas Paet ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov Moskvas järjekordse Eesti-Venemaa piirilepingu. Uus piirileping ei ole jõustunud, oodates mõlema riigi parlamendis ratifitseerimist.

Piirijoone kulgemises leppisid Eesti ja Venemaa kokku juba 2005. aastal allkirjastatud piirilepingutes. Üldjoontes fikseeriti selles Eesti idapiiriks Eesti NSV kunagine administratiivpiir, loobudes nõudmistest Narva jõe tagustele aladele ja Petserimaale, mis Tartu rahulepingu alusel kuuluvad Eestile. 

Erinevalt 2005. aasta piirilepingute tekstist lisati 2014. aasta lepingute tekstile konsultatsioonide käigus kaks lauset, mille kohaselt piirileping reguleerib vaid riigipiiri puudutavaid küsimusi ja lepingupooled kinnitavad vastastikku territoriaalsete nõudmiste puudumist.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee