Maailm

HAWAII HIRMUL: laava jõudis elektrijaama lävele (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. mai 2018 21:09
LÄHENEB: pildi paremal pool on näha elektrijaama, millele laava on nüüdseks ohtlikult lähedalFoto: AP/Scanpix
Kilauea vulkaan Hawaiil ei näita rahunemise märke. Endiselt turtsub vulkaan välja laavat ja tahma ning teisipäeva pärastlõunal on tulikuum laava jõudnud sõna otseses mõttes vaid paarisaja meetri kaugusele Hawaii saare geotermilisest elektrijaamast.

USA Today vahendab, et kohalikud päästemeeskonnad näevad kurja vaeva, et laavat elektrijaamast eemal hoida. Kolme ruutkilomeetri suurune maa-ala, millel elektrijaam asub, on juba osaliselt laava all, kuid ükski oluline punkt pole veel kahjustada saanud.

Samal teemal

Küll aga on laava kohaliku aja järgi hommikuse seisuga vaid umbes 250 meetri kaugusel geotermilisest jaamast, mis kasutab elektri tootmiseks maapõues peituvat kuuma auru. Geotermilist elektrienergiat toodetaksegi ennekõike vulkaaniliselt aktiivsetes piirkondades.

Kui laava peaks aga auru sisaldava kaevuni jõudma, võib juhtuda katastroof: vallanduda võib tapvalt mürgine ja kergestisüttiv gaas vesiniksulfiid. Mõistagi on kaevud kaitstud, ent intensiivne kuumus võib metalligi sulatada, kardavad elektrijaama töötajad. Suurem osa elektrijaama varudest on siiski minema viidud ja töötajad evakueeritud.

Vähe sellest, Hawaii võimud kardavad kuuma laavat, mis ookeani valgub. Toss, mis sellest õhku tõuseb, on äärmiselt happeline ning võib sisaldada ka imetillukesi klaasiosakesi. Põhimõtteliselt, selgitavad teadlased, on see sama ohtlik kui patareides peituv hape ja kahjustab tõsiselt nahka, silmi ja hingamisteid.

Samal teemal

04.05.2018
Droonivideo paljastas Kilauea suurimas kraatris muret tekitavad praod
27.04.2018
Laavavood ähvardavad neelata Hawaii elektrijaama
24.04.2018
VIDEO | Hawaiil tekkinud maapragudest tungivad välja sinised leegid
21.04.2018
GALERII | Olukord Hawaiil on jätkuvalt kriitiline, teatati ka Kilauea esimesest ohvrist