Maailm

„TAHATE UUT DIILI?“ USA 12 nõudmist Iraanile (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 21. mai 2018 20:18
Mike Pompeo esitas Iraanile konkreetsed nõudmisedFoto: AP/Scanpix
USA välisminister Mike Pompeo esitas täna Iraanile 12 nõudmist, mille täitmise korral kaalub USA uue tuumakokkuleppe allkirjastamist - mitte kehtiva kokkuleppega taasühinemist, vaid uut kokkulepet, mille on kinnitanud USA kongress. Samuti leevendaks Ameerika sel juhul Iraanile kehtestatavaid ülirangeid sanktsioone.

Tõenäoliselt ei nõustu Iraan 12 nõudmisega, päris mittu neist on Teheranile õieti vastuvõetamatud, vahendavad BBC ja Telegraph. Mitu ettevõtet ja Euroopa riiki, kes kokkuleppe sõlmimise järel Iraaniga ärisuhteid looma tõttasid, peavad nüüd Iraani ja USA vahel valima. Seega on ohus prantslaste energiakompanii Total 5miljardiline äriplaan Iraaniga, Norra ettevõtte Saga Energy plaan Iraanile 3 miljardi väärtuses päikesepaneele müüa ning AirBusi lootus IranAirile 100 lennukit müüa.

USA nõuab Iraanilt järgmist:

1. Anda Rahvusvahelisele Tuumaenergia Agentuurile (ingl. k. lühend IAEA) täielik ülevaade Iraani senisest tuumaprogrammist.

2. Lõpetada uraani rikastamine ning mitte kunagi alustada plutooniumi ümbertöötlemisega.

3. Lubada IAEA inspektoritele absoluutne ligipääs mistahes asukohtadele.

4. Lõpetada ballistiliste rakettide ehitamise programm.

5. Vabastada vangistuses viibivad USA kodanikud ning USA partnerriikide kodanikud, kes valesüüdistuste tõttu vabaduse on kaotanud.

6. Lõpetada Hezbollah', Hamasi ja džihadistide rahaline toetamine.