17aastane mõrvar Dimitrios PagourtzisFoto: GALVESTON COUNTY SHERIFF'S OFFICE/via REUTERS
Toimetas Greete Kõrvits 21. mai 2018 16:26
Reedel Texases Santa Fe keskkoolis kümme inimest surnuks tulistanud Dimitrios Pagourtzise kohta tuleb ajapikku uut infot. Kunstiklassis toime pandud tulistamises jättis ta ellu neid, kes talle meeldisid. Ohvreid valis aga nende seast, kes tema arvates temaga ebaõiglaselt käitunud olid - nagu neiu, kes poisi lähenemiskatsetele ei vastanud.

16aastase Shana Fisher oli vaikne tüdruk, kes armastas väga videomänge mängida. Neiu ema rääkis CBSile, et Pagourtzis tülitas tema tütart tervelt neli kuud enne tulistamise toimumist. „Selle poisiga oli neli kuud järjest üks igavene häda!“ Poiss ei saanud kuidagi eitavast vastusest aru ega üle. Shanat teadis poiss tänu sellele, et too oli Pagourtzise parima sõbra ekstüdruk.

Ema sõnul muutusid Pagourtzise lähenemiskatsed järjest nõudlikumateks ja agressiivsemateks. Nädal enne tulistamist sai vaiksel Shanal küllalt ja ta ütles Pagourtzisele järjekordselt ära. Seekord kõva selge häälega ja klassikaaslaste kuuldes. Ema sõnul oli Shana tulistamise hommikul Pagourtzise esimene ohver.

Pagourtzis ei ole veel tunnistanud, mis oli tema teo täpne motiiv, kuid ta ütles ülekuulamisel, et jättis oma sõbrad ellu, et nemad temast räägiksid. Esialgu oli tal nimelt plaanis end ära tappa, kuid ei julgenud seda teha.

Paljud sotsiaalvõrgustike kasutajad ning mitmed arvamusartiklid mõistavad üsna üksmeelselt hukka Pagourtzise käitumisviisi, kirjutades, et noortel, eriti poistel, on aeg aru saada: see, et keegi sulle meeldib, ei tähenda, et sina talle meeldima pead. Südamevalu, äraütlemised ja lahkuminekud on (teisme)elu normaalne osa ning noored peaksid õppima negatiivsete tunnetega toime tulema nii, et nad endale ega teistele viga ei teeks. Pagourtzise ahistav käitumine ning Shana mõrv on näited mürgisest mõttemaailmast, kus teisi inimesi omada või kontrollida püütakse.

Shana Fisher Foto: @CANDITHURMAN / Twitter

Reedeses tulistamises hukkus kaheksa õpilast ja kaks õpetajat.