Repliik

Küsimus | Kuidas Andres Anvelt sai Eesti kodanikuks? (60)

Arvamustoimetus, 21. mai 2018, 10:55
Foto: ARNO SAAR
Tänu riigikohtule on päevakorda kerkinud jälle liidueestlaste kodakondsuse temaatika. Kui ministri mõlemad vanemad on Nõukogude Liidust pärit liidueestlased, siis kuidas on Eesti kodakondsuseni jõudnud minister? 

Mari Rebane, siseministri nõunik: Andres Anvelt on sünnijärgne Eesti kodanik. Ministri isapoolne vanaema Alise (Alice) oli Eesti kodanik vastavalt 1918. aastal vastu võetud Maanõukogu määrusele ning kui Alice Levald 1925. aastal Eestist lahkus, ei kaotanud ta Eesti kodakondsust.

Mis puudutab Venemaale ja Abhaasiasse lahkunud inimeste järglaste kodakondsust, siis see on teine teema. Küsimus on neis inimestes, kes Tartu rahulepingu sõlmimise ajal elasid Venemaal ja taotlesid siis Eesti kodakondsust. Tartu rahulepingu kohaselt oli nende Eesti kodakondsuse andmise otsuse jõustumise tingimuseks Eestisse elama asumine. Kui nad Eestisse elama ei asunud, siis nad Eesti kodanikuks ei saanud.

Seda on tõlgendatud aastate jooksul mitmeti, kuid riigikohus tegi märtsi alguses otsuse, mille kohaselt Tartu rahu järel Venemaal Eesti kodakondsusse opteerunute järeltulijad ei ole Eesti kodanikud, kui opteerumisele ei järgnenud iseseisvasse Eestisse elama asumine. Eestisse elama asumine oli tingimus kodakondsuse omandamiseks. Need inimesed, keda Politsei- ja Piirivalveamet oli ekslikult sünnijärgseteks Eesti kodanikeks lugenud, kuigi nende vanem/vanavanem ei olnud Eestisse elama asunud ja seega ei saanud Eesti kodanikuks, saavad oma Eesti kodakondsuse säilitada.

Mis puudutab Abhaasias elavaid inimesi, siis siseministeerium tellis Tartu Ülikooli õigusteadlastelt analüüsi, mis annab ülevaate Eesti kodakondsusõigusest aastatel 1918-1940 ning sellest, milline õiguslik tähendus ja mõju oli toonastel rahvusvahelistel lepingutel kodakondsusõigusele. Samuti annaks see vastuse, kas Tartu rahuleping reguleeris ka Abhaasia eestlaste kodakondsuse küsimust. Analüüs peaks valmima detsembriks.

60 KOMMENTAARI

s
suss 24. mai 2018, 17:07
Mind huvitab 1 asi.
s
23. mai 2018, 08:19
Siin ei ole küll midagi vaielda. Nõukogude Liidus olid päris kindlasti NSVLi kodanik. Või tahab tervemõistuslik inimene väita, et esiriigikukutaja abikaasa oli jätkuvalt selle riigi kodakondne, mida ta koos abikaasaga kukutada püüdis?
Loe kõiki (60)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee