Krimi

Soomlased tellisid Eesti noormehe koju Hiinast narkootikume (1)

Arno Põder, 18. mai 2018 16:00
MIDA PEIDAB POSTIPAKK? Järjest rohkem narkootikume tellitakse interneti vahendusel ja tuuakse Eestisse kohale posti teel.Foto: Arno Saar
Viru maakohus saatis aastateks trellide taha kaks soomlast, kes tellisid Rakveres elava 17-aastase noormehe kodusele aadressile rohkem kui kilo uimasteid. Posti teel narkootikumide saatmine on Eestis viimastel aastatel hüppeliselt suurenenud.

Krista Jessica Nevanperä (29) ja Mikko Olavi Vigelius (46) võtsid noormehega ühendust internetifoorumi vahendusel ja palusid tema abi postipaki kättesaamisel. Hiljem tellisid nad ilma temaga kooskõlastamata veel kaks pakki samale aadressile.

Samal teemal

Soomlased tulid saadetistele ise Eestisse järele, sõitsid laevaga Tallinna ja liikusid siis autoga edasi Rakverre. „Kokku telliti kolm pakki, millest ühe said soomlased kätte ja kaks võttis politsei ära. Esimese paki puhul ei olnud võimalik tagantjärele tuvastada, kas seal olid ka uimastid sees, nagu kahes viimases. Seetõttu heideti neile süüdistuses ette ainult kahes äravõetud pakis olnud narkootikumide käitlemist,” selgitab Viru ringkonnaprokuratuuri prokurör Sigrid Nurm.

Kahest Hiinast tellitud pakist leiti kokku üle kilo katinoonide hulka kuuluvat ainet, mida tuntakse tänaval alfa-PVP nime all. „Uimasti oli mõeldud Soome turule, kus süüdistatavate enda sõnul maksab aine 100-150 eurot gramm. Seega oleks nad narkootikumi müügist teeninud vähemalt 100 000 eurot,” räägib Nurm. 14. mail karistas Viru maakohus Nevanperä ja Vigeliust narkokuriteo eest kokkuleppemenetluses kuueaastase vangistusega.

Uimastite eest makstakse krüptorahaga

Maksu- ja tolliameti andmeil sagenevad iga aastaga juhtumid, kus mõnuained saabuvad Eestisse posti teel. Kui 2014. aastal leiti uimasteid 187 ja aasta hiljem 194 postipakist, siis üle-eelmisel aastal avastati narkootikume juba 600 ja mullu 708 saadetisest. Statistika näitab, et keskmine tellija on varem kohtu poolt karistamata ja vanuses 20-30 aastat. Peamiselt hangitakse uimasteid väikses koguses ja tihti selleks, et neid esimest korda proovida.

Postiga uimastite tellimiseks kasutatakse erinevaid võtteid, näiteks makstakse saadetise eest krüptorahaga või läkitatakse need teise inimese aadressile. “Sellest hoolimata on õiguskaitseasutused nende kuritegude avastamisel üha edukamad. Vahelejäämise riski hinnatakse ekslikult väikseks,” kinnitab Viru ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Anneli Pärt.

Tema sõnul on probleem ka see, et noored satuvad narkovõrgustikku läbi internetifoorumite, kus otsitakse inimesi, kelle nimele raha eest pakk tellida. „Teadmata, millega on täpsemalt tegu, ei pruugi noored kerge raha teenimise ahvatlusele vastu panna ja võivad nõustuda. Tavaliselt on need ettepanekud seotud millegi seadusevastasega ja lisaks tellijatele saab karistuse ka vahendaja, kelle aadressile postipakk saadeti. Internetist narkootikumide tellimine või selle vahendamine on samaväärne kuritegu, kui mistahes muu narkootikumide käitlemine. Kuritegu on toime pandud juba hetkel, kui vormistatakse tellimus uimastite saamiseks, reaalselt ei peagi asi jõudma paki kättesaamiseni,“ selgitab Pärt.

Soomlased aastateks vangi viinud juhtumi puhul pääses Eesti noormees siiski karistusest. Esimese talle saadetud paki sisu pole tuvastatud ja hiljem tegi ta politseiga juba koostööd ning andis saadetised vabatahtlikult üle. Enda sõnul polnud noormees pakkide sisuga ka kursis.

Samal teemal

21.05.2018
VIDEO | Maksuamet pidas kinni kogenud narkokaubitseja
16.05.2018
FOTOD JA VIDEO | Politsei tabas viimaste aastate suurima amfetamiinikoguse tootjad
10.05.2018
Möödunud ööpäeval tabas politsei 3 narko- ja 7 alkoholijoobes juhti
08.05.2018
Rahahädas diilerite paar sundis Tartu narkosõltlast laenu võtma