Tallinna korruptsiooniga on samasugune lugu nagu klaastaaraga liivakastis. Kui laste mänguväljakult hakataks ühel päeval klaasikilde leidma, siis küllap nõuaksid paljud lapsevanemad, et seal vahetataks liiv välja. Samuti soovitaks paremat valvet, et mängualale ei satuks taarat loopivad noortekambad. Kui aga selleks poleks võimalusi, võiks leppida sellegagi, kui liiv sõelutakse korralikult läbi ja väljakule pannakse sildid, mis keelavad teatud vanusepiiri ületanutel mängukonstruktsioonidel turnida.

Halvim, mida ohtliku mänguväljaku omanik saab teha, on lapsevanemate kaebusi tuimalt ignoreerida, kuni selle maine on juba nii madal, et keegi ei too enam oma lapsi sinna. Linnavõim on juba kaua aega teinud näo, et iga uus avalikkuse ette jõudnud korruptsioonijuhtum on erandlik, olgugi et keegi ei usu enam, et liivakastist leitud järjekordne kild on sattunud sinna kogemata. Sõle spordikeskuse juht Toomas Ristlaan, keda kahtlustatakse altkäemaksu võtmises, et spordiklubi saaks vastutasuks paremaid treeninguaegu, võib kümneid tuhandeid linna raha tuuri pannud linnaametnikust korruptandi kõrval osutuda väikseks killukeseks. Ent seegi lõikab teravalt.

Hea on, et tegelikult juba aastaid Tallinna juhtinud linnapea Taavi Aas on lõpuks sõela välja otsinud – linnavalitsuses loodavat korruptsioonivastane programm. Paraku ei kasva tal ilmselt kusagil hea ja kurja tundmise puud. Seega ei saa senised hoiakud muutuda üleöö. Pealegi – kui sahkerdamisele ei tee lõppu isegi teadmine, et üha suurem osa linnasüsteemist on avalikkuse ja uurimisorganite kõrgendatud tähelepanu all, siis mis veel?

Sõelumisel tuleks aga jälgida, et tülikaid klaasikilde ei tekiks juurde. Nii võiks Aas oma loosungit, et korruptsioonile pole pealinnas kohta, laiendada mõttega, et korruptantidelegi mitte. Näiteks oli seesama spordikeskus alles hiljuti tähelepanu keskmes, sest selle palgale võeti omastamises süüdi mõistetud Alar Nääme ja altkäemaksu võtmises süüdistatav Allan Kiil. Praeguseks on eraldiseisvates korruptsioonikuritegudes kahtlustatavad nii neid tööle värvanud endine spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilves kui ka nende ülemus. See ei tähenda, et keegi ei vääriks teist võimalust. Kuid killud kuluvad vaid ajaga.

Jaga artiklit

11 kommentaari

  /   08:20, 18. mai 2018
Mille poolest on teistes linnades vähem korruptsiooni?
M
mõnusalt ikka  /   08:10, 18. mai 2018
raha ju tuleb teatud tegelastele ja isegi kui hiigelsummade eest tingimisi saab pole ju hullu

Päevatoimetaja

Kristel Veerus
Telefon 51993733
kristel.veerus@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis